avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Activitate fortune12

Activitate fortune12

Răspuns la discuția Stramutare caz penal/civil
2. In cazul in care aleg un avocat din Olt, faptul ca cel putin un reprezentant din partea familiei victimei trebuie sa se deplaseze de nenumarate ori la Slatina pentru procese, discutii avocat, acte, etc nu tot o cheltuiala este? Acoperita sau nu in cheltuieli de judecata. Ma intereseaza daca are importanta alegerea locatiei avocatului din punctul de vedere al faptului ca procesul fiind in Slatina este mai bine (sau nu conteaza) ca avocatul sa fie din "gradina" proprie...
Buna ziua,
In 2-3 cuvinte. Este vorba de un accident rutier soldat cu moartea victimei. Soferu, in mom. accidentului alcolemie in fiola 0.75. Eu cel care scriu sunt din partea victimei, fiind ruda. Accidentul a avut loc in jud Olt, noi rudele si victima din Arges.
Intrebarile mele sunt:
1. Se poate preciza ce sanse avem sa stramutam cazul pe Arges?
2. Este bine sa cautam avocat din Arges sau Olt, avand in vedere locul accidentului si locul unde initial se va disputa cazul.
3. Avem nevoie de avocat atat penal, cat si civil? (Masina soderului era in leasing si pe o firma din Arges - inteleg ca va trebui data in judecata ptr daune si firma de asigurari, plus procesele care vor avea loc pe penal si civil, pentru daune morale)
4. Pentru a vorbi direct la un cabinet de avocatura situatia in detaliu, prezentarea cazului avocatului se plateste? Cum se procedeaza ptr a putea alege un avocat?

Multumiri anticipate!
Ziua buna,
Doresc sa stiu in situatia in care imi fac un PFA sau II si declar o suma minima de venit, daca, sa zicem ca 2-3 luni nu am incasari, se plateste impozit?
Adica daca cateva luni nu am activitate, mai platesc impozit doar ca sunt PFA?
Ziua buna,
Doresc sa stiu in ce cod CAEN se incadreaza desfasurarea activitatilor de:
- creare grafica pentru printuri, gen pliante, flyere, logouri, etc
- realizare siteuri, indiferent de categoria siteului

Este de ajuns un singur cod caen ptr cele de mai sus sau trebuie sa aleg doua?

Multumiri anticipate!
deci?
Nu sunt familiarizat cu termenii specifici. Da, am inteles ca din cum e formulat ctrctu respectiv, se poate interpreta ca "pact comisoriu de gradul IV". Pentru a deveni executare silita, da, presupun ca trebuie sa trec pe un birou judecatoresc sau cum s-o zice, nu?
Acum, ultima parte nu am inteles-o: "ca sa nu va pierdeti dreptul sde actiune, ar fi bine ca sa intentati actiune sau macar sa remiteti o notificare prin intermediul executorului judecatoresc sa intrerupeti prescriptia." si nici termenul "rezolutiune"

Ziua buna,
Am un imprumut cu cineva de la care nu resusesc sa recuperez banii. Imprumutul a fost consemnat cu un ctrct de imprumut incheiat la notar, care imi da dreptul sa trec direct la executarea silita a imprumutatului. Ce doresc sa aflu este:
1. daca, sa presupunem, imprumutatul nu ar avea nici un bun/proprietate sau venit (salariu sa zicem) pe numele lui teoretic (din ce am inteles) actualul contract si executarea devin insolvabile. Dar daca in perioada specifica de 3 ani, de la depasirea termenului de restituire a imprumutului, respectivul intra in posesia unui bun (casa, masina, etc) sau se angajeaza cu acte in regula (salariu = venit), executarea silita se "autoactiveaza" din situatia de insolvabilitate?
2. ce se intampla daca imprumutatul paraseste tara de domiciliu? executarea silita prezenta va mai avea vreo putere?
Răspuns la discuția Recuperare imprumut
Dar in situatia in care IMPRUMUTATUL ar parasi tara, nu permanent, ci sa zicem o perioada de timp, 1 an, 2, cum ar schimba datele problemei?

Ziua buna,
Am un contract de imprumut incheiat intre 2 persoane fizice incheiat la notariat, cu parafa notariatului, autentificat. Eu sunt in calitate de IMPRIMUTATOR. Daca IMPRUMUTATUL ma intarzie cu plata sumei o perioada de timp, pot sta linistit ca in caz de situatie neplacuta de recuperare a sumei sa folosesc acest contract in instanta? Si cu sanse mari de castig? Sau se poate trece direct la executare silita? Daca aveam posibilitatea de a atasa o poza as fi pus ctrct sablon aici. Una dintre prevederile ctrct-ului mentioneaza (citez): "In cazul in care termenul de restituire nu este respectat, imprumutatul este pus pe drept de intarziere, fara vreo alta formalitate sau curgerea vreunui termen, prezentul contract constituind tiltu executoriu."
Ma poate ajuta acest contract sa stau... "linistit"?
Răspuns la discuția Contract de imprumut
Puteti, va rog, sa detaliati procedura? Nu sunt familiarizat cu ce ar presupune acest lucru. Ce inseamna a merge direct la executor judecatoresc? Si cum ar insemna sa recuperez suma respectiva?