avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Activitate ASZALOS

Activitate ASZALOS

Nu am primit raspuns ,ce cheltuieli ar fi la radierea PFA!!
Multumesc
Am o rugaminte!va rog sa-mi raspundeti,ce cheltuieli ar fi la infiintarea-desfintarea unei"Persoana Fizica Autorizate?Cum se procedeaza la declararea venitului la Fisc,cand si in ce procentaj se plateste impozitul in functie de venitul declarat, estimat?Daca venitul declarat este mai mare sau mai mic decat cel real,cum se procedeaza?
Va multumesc!
Avem un divort spre finalizare din culpa comuna !Ea este plecata din tara de aproape 5 ani!Ne-am inteles ca isi pastreaza numele dupa divortca sa nu trebuiasca sa-si schimbe toate actele! Fetita noastra de 16 ani ramane cu ea,eu am oferit maxim ce se poate plati din pensia alimentara,dupa lege!Am convenit ca bunurile comune, l-e impartim in mod egal!Da ,pina acum!Avocatul nostru,comun i-a propus in particular la penultima infatisare partajul!Ea are bunuri dobindite in timpul casatoriei (masina,bani etc.)acolo unde este plecata!Eu nu pot sa dovedesc ce are ea acolo, insa ea tot ce am in tara vrea jumatate,casa masina!La inceput asa a fost intelegerea ca fiecare ramane cu masina luii,casa,apartamentul impartim egal !Acum nu mai vrea asa!Vrea cu orce pret sa ma distruga!Are pe cineva acolo!Din 5 ani de cand e plecata fetita noastra am crescut-o eu!Am fost si mama si tata!Avem imprumut din banca pentru apartament,masina!Nu vrea sa contribuie la imprumutul pentru casa,de masina nici nu a contribuit!Am zis jumatate macar!Eu nu mai pot sa acopar cheltuielile si acuma apare si pensia alimentara!Venitul meu abia acopera ratele casei +masina!Nu mai vorbesc din ce traesc!Pensia alimentara nu pot sa nu platesc,oricum o sa-m faca poprire daca amin!Pensia se socoteste din momentul inaintarii divortului daca nu ma insel?!Nu stiu ce e de facut????!!!Bani pentru avocat nu am!Din oficiu pot sa obtin??Numai stiu ce sa fac!Ajutati-ma varog frumos macar cu o sugestie,o idee!!
Răspuns la discuția Divort inaintat
Prima infatisare va fi pe 4 mai.
Avem deocamdata avocat comun!Este necesar sa-mi iau un avocat separat??Partajul initial am stabilitt la buna intelegere!Jumatate din apartament si fiecare cu masina lui!Dar nu mai vrea asa!Agoniseala ei ramane numai al ei plus vrea jumate din masina mea!Tot ce a strans sunt bunuri comune dupa lege!Nu mi se pare corect sa impartim numai bunurile din tara!Nu as fi avut pretentii deloc daca era corecta dar nu e deloc.Ea figurind casnica,nu are cum sa demostreze veniturile de supravietuire cu copilul!Poate se obtina casa si sa ma lase pe mine pe drumuri,avand fetita cu ea??Ea si cu bani si cu masina si cu apartamentul si eu cu nimic!Eu am martori ca stau la aceasi adresa,ca nu e casnica si ca e plecata din tara!Plus ca eu am platit toate datoriile singur.Am ajuns sa iau medicamente din cauza grijilor,stresului!
Discuție Divort inaintat
De comun acord din vina comuna,am inaintat divortul!Pentru pronuntarea divortului( ca sa scapam mai repede)am fost de acord sa motivam ca nu ne mai intelegem,s-au racit relatiile dintre noi ea fiind plecata din tara din 2004.Eu am ramas cu fetita(acum 16 ani are)
Nu sa schimbat nimic in aceasta privinta nimic pana oct.2008 cand a luat-o si fata cu ea.Avem un apartament cumparat(din 2007 ianuarie) cu imprumut din banca,plus rata la masina(ratele eu le platesc).Din septembrie 2008 nu a contribuit nici la casa fiind suportate de mine toate imprumuturile.Foarte greu ma descurc!Nu-mi ramana mai nimic dupa ce platesc facturile etc.Nu a interesat-o deloc din ce traesc,cum ma descurc!Din contra s- a interesat la banci daca am platit!
Deci sa revin la divort,am trecut in cererea de divort ca ea este casnica,ca ea sta cu fetita in apartamentul familiei,ca eu m-am mutat la tata(toate au fost sugerate sa mearga mai repede,mai simplu)Dar eu am impresia ca nu am procedat bine deloc!Eu pot fi acuzat de parasire de domiciliu,abandon de familie????
Eu in realitate stau in apartament,ea cu fetita nu sunt in tara.Pot sa ramin pe drumuri figurind ea , ca si casnica si eu plecat din casa???
Ea are masina ei acolo.bani stransi care sunt tot bunuri,venituri dobandite in timpul casatoriei.Ce are ea acolo ,figurind casnica cade din socoteala mea!Numai ce avem aici se imparte!Vrea jomatate din tot acum!Am fost pacalit!!!
Ce pot sa fac?Se poate scimba ceva??Alt aspect ,am declarat fals ca e casnica si ca sta in apartament!Defapt alta e realitatea.
Răspuns la discuția RADIERE
Se poate si fara actele masinii(carte de identitate,talon)?Numai pe baza procesului verbal de vanzare-cumparare demana?
Si care instanta de judecata,unde este inmatriculata masina?
Multumesc
Discuție RADIERE
Care este procedura pentru radierea unui autoturism vandut(2005) numai cu un proces verbal de mana?!Ce se pote face in acest sens,ca impozitul tot eu platesc!M-am mutat in alt judet,oras. Respectivul cumparator mi-a cerut ragaz pentru radiere si trecerea masinii pe numele lui din lipsa de bani!Intre timp a vandut masina la altcineva.Numai stiu nimic de masina pe unde mai circula,dar ca proprietar tot eu figurez!Ce se poate face pentru a scapa de chinul prostiei care se numeste, incredere??!
Răspuns la discuția Divort inaintat
Deci nici cu mine nici fara!Ea sa stea acolo ,cu viata ei,eu cu a mea pe aici si sa mai astept inca 10 ani,sa fac treburile pe acasa,sa m-a chinui singur cu toate datoriile(ca n-o intereseaza cum traesc si din ce)si pe urma s-o astept pina-si termina "mandatul"pe acolo.
Noi nu suntem despartiti de acum,Din 2004 a plecat din tara!Fetita eu am crescut-o pana in oct.2008.
Ce se intampla daca la inaintarea divortului(de comun acord,din vina comuna)am optat pe varianta cea mai simpla,sa scapam mai repede mai omeneste ea s-a razgandit si nu mai vrea sa divorteze,cu toate ca 10 minute nu putem sta impreuna fara scandal.
Nu-i tace gura deloc de cand a venit in tara.Prima infatisare avem pe 4 mai.
Nu m-a vrut nici odata!Parintii ei tineau la mine!Nu odata a zis cu gura mare si ca nici ca barbat nu simte nimic pentru mine!
Nu avea curajul sa se desparta de mine de frica existentiala!
Deci eu sunt bun numai pentru sprijin!22 de ani de convetuire ,numai minciuna!
Răspuns la discuția Divort inaintat
Da,stiu dar banii mei sunt banii nostrii si banii ei sunt banii ei!!.Asta-i diferenta.!!
Si datoriile sunt comune,teoretic,faptic eu le suport,dar la inparteala vrea jumatate din tot!Cu toate ca ne-am inteles ca fiecare ramane cu masina lui!Acum nu mai vrea asa!Ea stie ca eu nu pot sa dovedesc ca are masina,ca n-o are in tara(chiar a si precizat ca o sa treaca masina pe numele altcuiva pina se lamuresc treburile intre noi).
Discuție Divort inaintat
De comun acord am inaintat cererea de divort,din vina la amindoi,fara reprosuri,fara scandal, sa mearga cit mai repede!Impartirea bunurilor, la intelegere!Avem imprumuturi serioase din banci,care le suport eu de unul singur mai mult de6 luni.
Ea nu sta in tara din 2004,in toamna 2008 a luat si fetita la ea(16 ani are).
Am pus problema ,ca ar fi cinstit si corect sa contribuie si ea cu jumatatea datoriilor(macar la casa,masina iese din calcul sa zicem,ca eu o folosesc)A fost de acord la inceput dar acom zice ca nu am inteles eu bine,nu mai vrea.
Sa platesc eu tot,masina si casa dar are pretentie la jumatate din tot!Are si ea masina,bani stansi afara dar eu nu pot sa dovedesc.
Acum zice ca pe hartie,nu o sa ma lase liber niciodata!Ea are viata ei in afara tarii,n-o intereseaza ce o sa fac eu dar nici nu ma lasa liber!Ajung martorii si chitantele emise pe numele meu de la banca ca sa dovedesc contributia mea de unul singur la datorii?
Ce pot sa mai fac?Orcum cu forta nu poate sa ma mai tina,am fost destul fraierul ei!