avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate Stei Lucian

Activitate Stei Lucian

Cu imobilul platit integral de mine, firma care l-a construit a garantat un credit mai mare la 5 luni dupa predare! Banca a scris in contractul de credit ca acesta este deja vandut, cu suma exacta chiar, dar constructorul refuzand prezenta la notar, pana am obtinut Prestatia Tabulara, s-a dat rapid creditul. Instanta de fond si apel au radiat acea ipoteca, cu dovezi clare de rea-credinta, insa Inalta Curte de Injustitie a admis recursul bancii, a anulat tot, mi-a impus preluarea intregului credit cu care nu am nici o legatura si a dispus cheltuieli de judecata. Motivare nu am mai primit desi am cerut in scris. E si un dosar penal pe rol de 3 ani, metoda asta s-a aplicat la ~20 cumparatori. T
Buna ziua! Sunt proprietar tabular al unui imobil ce are o ipoteca (cu care nu am absolut nici o legatura!) notata de o banca ce a acordat un credit unei firme de constructii aflate acum in insolventa! Ce e de facut, eventual in cadrul insolventei? Cu stima Lucian
Ciudate legi avem! Cu stupoare constat ca castigand procesul de Prestatie Tabulara impotriva societatii care ne-a construit o casa, am pierdut-o in fata UniCredit care a pus o ipoteca de 3 ori valoarea casei la 5 luni dupa predarea imobilului! Ridicarea ipotecii fraudulos puse parea fireasca, instantele de fond si apel au constatat evident ilicita ipoteca si au dispus radierea ei. Dar Inalta Curte de Injustitie admite recursul UniCredit, anuleaza tot si-mi cere cheltuieli de judecata! Dupa injustitie vine si paradoxul: daca pierdeam Prestatia Tabulara, prin insolventa puteam cere imobilul platit in totalitate FARA SARCINI! Asa imi trebuie daca am avut incredere in justitie! Ce spuneti?
Buna ziua! In decursul desfasurarii procesului de prestatie tabulara, cerut de mine pentru un imobil, o alta societate si-a notat o somatie de plata impotriva societatii (aflata acum in insolventa) de la care am obtinut imobilul prin proces. Dupa ramanerea prestatiei, definitive si irevocabile si intabularea dreptului meu de proprietate in CF, cum radiez somatia de plata a societatii care intre timp a fost RADIATA la Reg.Comertului (prin inchiderea procedurii falimentului). Multumesc
Va rog, intr-o speta inedita: Daca, pentru un imobil platit in totalitate de mine unei firme de constructii am deschis (si notat in CF) in 2008 un proces de Prestatie Tabulara, iar in 2009 o alta firma si-a notat in acelasi CF o Somatie de Plata - pentru o suma datorata de firma ce a construit imobilul, iar abia in 2011, Prestatia Tabulara a ramas definitiva si irevocabila, cum scap de Somatia de Plata notata intre timp in CF pe acest imobil???
E in spiritul legii ca juristul Cartii Funciare sa refuze inscrierea dreptului de proprietate pe baza unei sentinte definitive si irevocabile de prestatie tabulara? Motivul - sentinta de ridicare a ipotecii bancii (cu care s-a castigat prestatia) este numai definitiva si executorie, dar nu si irevocabila? Multumesc
Precontractul de vanzare cumparare prevedea plata a 10% la semnarea acestuia la avocat, 30% la ridicarea in rosu si restul la predarea cheilor, urmand semnarea actului la notar in 30 de zile de la predare, avand stabilit in scris ziua si ora. Dupa predare, in intelegere cu o banca, administratorul a luat credit dublu fata de pretul platit, cu ipoteca pe casa si a plecat cu banii in Dubai, deci nu s-a prezentat la notar. Motiv pentru care am facut plangere penala, impreuna cu alti 27 (se instrumenteaza de 3 ani la Alba Iulia fara inceperea urmaririi penale) si am cerut prestatie tabulara. Procesul dureaza de 3 ani. Pe solutia favorabila a instantei de fond si de apel NU POT decat INTABULARE PROVIZORIE! Banca (UniCredit) amana la maxim procesul si cere FALIMENTUL societatii!
Va rog lamuriti-ma: Am 2 procese impotriva unei societati de constructii si a unei banci care in intelegere (exista si un dosar penal!) au pus ipoteca (fara drept de instrainare) pe imobilul vandut, platit si predat mie de 5 luni! Am castigat procesul (civil) de PRESTATIE TABULARA si pe fond si in apel, banca complice cerand recurs! Am castigat procesul (comercial) de ANULARE a IPOTECII pusa fraudulos de banca atat pe fond cat si in apel, banca facand din nou recurs! Dar banca cu pricina (UniCredit) a cerut acum FALIMENTUL societatii! Daca se aproba insolventa, se suspenda cele 2 procese favorabile mie, definitive, dar NU irevocabile? Legea insolventei (art.36) spune ca "De la deschiderea procedurii se suspenda toate actiunile judiciare pt. realizarea creantelor asupra debitorului"! E vorba de creanta aici? Casa inca apartine societatii avand "Intabulare provizorie" in CF in favoarea mea! Multumesc anticipat!
Legea insolventei precizeaza la art.36 "De la data deschiderii procedurii se suspenda toate actiunile judiciare pentru realizarea creantelor asupra debitorului". Intrebarea este: Un imobil pentru care am obtinut "prestatie tabulara", dar care nu este inca irevocabila reprezinta o creanta?
Buna ziua. Judecatoria a admis deja cererea de prestatie tabulara asupra unui imobil al unei societati ce urmeaza sa intre in insolventa. Odata cu intrarea in insolventa se suspenda acest proces, trecut si de apel dar aflat in recurs? Multumesc