avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate noftag

Activitate noftag

Răspuns la discuția DAUNA TOTALA - DOSAR NESOLUTIONAT
Este important de stiut care este firma de asigurari fiindca in functie de aceasta trebuie sa luam in consideratie daca data la care vi s-a promis efectuarea platii va fi sau nu respectata.Daca este vorba de Euroins,Astra,Carpatica,Asirom trebuia sa va steptati la aceasta.
Răspuns la discuția Inchidere balcon
Nu mai este inchis niciunul.Dar intotdeauna trebuie sa fie cineva care sa inceapa.
Din nefericire pentru mine sunt eu cel care incepe. Adevarul este ca si pretul pentru inchidere este cam mare si la vremurile acestea...
Am cumparat o locuinta noua in anul 2009.
Pe partea laterala la dormitor am un balcon de cca 4000x750mm.
Din cauza ca este spre nord si este situat la 5mde un loc de joaca este necesara inchiderea lui.
Asociatia de proprietari nu este de acord cu aceasta inchideredin cauza ca a facut rost de un document de la dezvoltator prin care se spune ca balconul nu a fost conceput ca spatiu de locuit si ca nu suporta greutati.
Eu vreau balconul incis de catre firma care a montat tamplaria ca sa obtin o reabilitare termica si fonica caci de locuit cum potlocui practic intr-un spatiu de 75 cm. In acelasi timp balconul face parte din locuinta si locuinta este pentru locuit. Inclusiv balconul a fost platit la ceeasi valoare pe mp.
Care ar fi iesirea ?
As vrea sa stiu daca este nevoie de acordul vecinilor sau asociatiei de proprietari pentru inchiderea unui balcon.
Sunt profesor pentru invatamantul prescolar cu studii superioare,grad didactic 1,titulara in invatamant din 1979, repartizata ca educatoare si timp de 31 ani am lucrat in invatamantul prescolar. Acum sunt obligata sa lucrez in invatamantul primar si sa renunt la invatamantul prescolar . Mentionez ca nu s-a desfiintat nici un post,dar asta se intampla pentru ca directorul scolii si primarul sa pastreze la grupele de prescolari doua persoane netitulare si fara pregatire. Singura solutie a lor este sa ma mute pe mine pe alt post.
Deci sunt titulara, am ce mai inalta calificare, postul meu nu s-a desfiintat si nu solicit sa mi se schimbe postul. Cum pot sa-mi pastrez postul care este oferit pe baza de ... altor persoane ? Am nevoie de baza legala.
Administratorul a plantat un copac(platan) la 2(doi) metri distanta de bloc.
Acest copac va creste si sigur crengile lui vor intra si pe balcon ,in acelasi timp constituindu-se ca scara pentru hoti, cum mi s-a mai intamplat in alta locuinta.
Administratorul refuza sa scoata copacul cu toate ca locatarii de la etajul 2 si 3 solicita aceasta. Cum trebuie procedat? Exista undeva reglementata distanta la care se planteaza copacii fata de o locuinta comuna?