avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate hexodus

Activitate hexodus

buna ziua...sunt angajat la o societate in functie de tehnician,pe langa meseria pe care o practic sunt nevoit sa si conduc.in urma cu doua luni am avut un accident usor la care am fost vinovat.masina sa reparat pe polita casco si acum societatea vrea sa-mi oreasca din salariu dauna creeata.ma repet,dauna a suportat-o firma de asigurari.in contractul colectiv de munca nu este specificat nimic de acest gen.din punct de vedere legal nu m-i se pare normala oprirea din salariu.astept raspunsurile si parerile dumneavoastra!multumesc anticipat
Răspuns la discuția va rog frumos sa ma ajutati
de faliment nu se pune problema.firma a produs multi bani in timpu activitati...ei au inchis firma si au deschis alta sub un alt nume si domiciliu...din cate am mai aflat,mi sa spus ca trebuia sa ma transfere pe cealalta firma....
Răspuns la discuția va rog frumos sa ma ajutati
maine o sa ma deplasez la I.T.M. bucuresti sa vad mai exact ce se intampla cu cartea mea.dar av vre-o sansa sa-mi recuperez bani?
Răspuns la discuția va rog frumos sa ma ajutati
pana astazi am avut a mai lucrat o colega pentru ei.noi suntem din campina si am putut sa trimit medicalu.in acest moment pot sa ma deplasez dar sunt in incapacitate de a munci si probabil ca o sa ma deplasez la I.T.M.
va rog frumos sa ma ajutati,nu stiu ce sa fac.in urma cu 5 luni am avut un accident rutier(nu accident de munca)si ca urmare rotula piciorului drept sa spart si sunt in incapacitate de a munci.am concediu medical prelungit prin comisie si mi-ar mai trebui cateva luni de recuperare.firma la care eram angajat sa inchis.din spusele fostilor colegi am informatia ca sa schimbat doar numele firmei si domiciliu sediului.C.U.I-ul ar fi acelas.pe mine nu mau platit pe luna martie,nu vor mai vor sa ma plateasca,nu-mi raspunde la telefon.medicalu pe care l-am trimis la sediu mi la trimis inapoi.acum nu stiu ce sa fac nu stiu unde sa ma duc cu acest medical,cartea mea de munca am inteles ca este inchisa la I.T.M.va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat...ea am nevoie de bani ca sa pot sa-mi coontinui tratamentu de recuperare.nu vreau ca lucrurile sa ramana asa sa ma dea afara fara sa-mi plateasca drepturile mele.multumesc anticipat Cristian.
ma poate sfatui cineva.am suferit un accident de masina si sa lasat cu urmari grave.sunt in medical de 4 luni.acum la a cincea luna nu vor sa ma mai plateasca,mi-au trimis medicalu inapoi cu pretextu ca firma sa inchis si cartea mea de munca este la fortele de munca sa mi se inchida.luna trecuta mi-au trimis preavizu sa-l semnez...binenteles ca nu l-am semnat. acum nu stiu ce sa fac,unde sa ma duc ce sa fac.problema mare este ca nu pot sa muncesc
Discuție salutari
ma poate sfatui cineva.am suferit un accident de masina si sa lasat cu urmari grave.sunt in medical de 4 luni.acum la a cincea luna nu vor sa ma mai plateasca,mi-au trimis medicalu inapoi cu pretextu ca firma sa inchis si cartea mea de munca este la fortele de munca sa mi se inchida.luna trecuta mi-au trimis preavizu sa-l semnez...binenteles ca nu l-am semnat. acum nu stiu ce sa fac,unde sa ma duc ce sa fac:(
Răspuns la discuția concediu medical
nu sunt in masura sa inteleg "reorganizare judiciara"firma se ocupa cu comercializarea utilajelor pentru constructi si sunt afectati de criza economica.acum sau reprofilat pe fast-fud-uri,dar pe o alta firma infiintata recent.
Răspuns la discuția concediu medical
problema esta ca vor sa inchida firma si probabil sunt un ghimpe pentru ei.
buna ziua.am si eu o problema.sunt in concediu medical din 02/11/2008 din cauza unui accident rutier(nu accident de munca).deocamdata nu pot sa lucrez deoarece am rotula piciorului drept sparta si mai am nevoie de recuperari.partea cea mai grava esta ca conducerea vrea sa desfinteze firma si vor sa ma bage in somaj.am luat medical pe luna februarie,l-am trimis la timp si pe data de 4/03/2009 mi-au trimis acasa sa semnez un preaviz care incepe de pe data de 13/02.2009.deocamdata nu l-am semnat.ma poate lamuri si pe mine cineva ce trebuie sa fac?!?!? multumesc anticipat. CRISTI