avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Activitate justme07

Activitate justme07

Răspuns la discuția demisie in perioada de proba
justme07 a scris:

buna ziua,

am o prietena care s-a angajat la un supermarket de o saptamana. a semnat un contract pe perioada nedeterminata ( in contract e specificat perioada de proba 30 zile ). la interviu nu i s-a spus decat ca va fi casier, insa in acest supermarket casierul face de toate; si este foarte multa munca fizica, iar ea nu are voie sa ridice ff mult. ar vrea sa isi dea demisia deoarece nu rezista fizic, iar in turele de dupamiaza se sta pana noaptea foarte tarziu si este obligata sa mearga acasa cu taxiul ( asa fac toti angajatii care nu au masina ), iar salariul oferit nu ii permite acest lucru. intrebarea ar fi: se poate demisie fara preaviz ( adica la zi)??

va multumim anticipat!



revin cu o nelamurire:


ideea era daca poate sa isi de-a demisia fara preaviz( adica demisie la zi ), in perioada de proba??
fara ca angajatorul sa o poata impiedica.
buna ziua,

am o prietena care s-a angajat la un supermarket de o saptamana. a semnat un contract pe perioada nedeterminata ( in contract e specificat perioada de proba 30 zile ). la interviu nu i s-a spus decat ca va fi casier, insa in acest supermarket casierul face de toate; si este foarte multa munca fizica, iar ea nu are voie sa ridice ff mult. ar vrea sa isi dea demisia deoarece nu rezista fizic, iar in turele de dupamiaza se sta pana noaptea foarte tarziu si este obligata sa mearga acasa cu taxiul ( asa fac toti angajatii care nu au masina ), iar salariul oferit nu ii permite acest lucru. intrebarea ar fi: se poate demisie fara preaviz ( adica la zi)??

va multumim anticipat!
Buna ziua,

Acum 2 zile am semnat un contract cu o firma si urmeaza sa incep serviciul pe data de 01.09.2010 la aceasta firma, este vorba de o pozitie sub studiile mele .
Intre timp am gasit o oferta mai buna si este si la nivelul studiilor mele. Cu cea de-a doua firma sunt momentan in negocieri ( destul de avansate ). Intrebarea mea este:daca imi va conveni oferta celei de a doua firme, cum pot incheia contractul cu prima, tinand cont ca nu v-oi lucra nici macar o zi la dumnealor?

Va multumesc anticipat,
Mihaela
Răspuns la discuția pfa si maternitate
multumesc mult.
mai am o intrebare, poate pare o intrebare prosteasca, insa prefer sa ma lamuresc ( si va cer scuze de la inceput daca este o intrebare prosteasca )

1. daca intre timp ma angajez undeva pot fi si angajat si pfa in acelasi timp?
buna ziua,

Intrebarea mea este:
daca sunt pfa pot beneficia de concediu de maternitate si apoi de concediu de crestere al copilului pt cei 2 ani prevazuti de lege?


Multumesc anticipat pt timpul acordat.
Răspuns la discuția va rog mult sa ma ajutati
azi am primit contractul ( pe durata determinata de 3 luni ) inregistrat la Fortele de Munca.
Asa ca maine pot sa imi depun demisia, deoarece conform contractului daca se inceteaza contractul din vointa angajatului=demisie cu preaviz de 15 zile calendaristice.
ideea este ca o sa incerc sa imi gasesc altceva cat de repede pot, deoarece intentionam sa avem un bebe anul ce vine; dar pana nu rezolv concret cu job-ul mai asteptam. sper sa gasesc ceva, pt a nu avea intrerupere.


va multumesc mult pentru ajutor!
va doresc toate cele bune
Buna ziua,

Am 2 probleme:
1. Sunt angajata din data de 19.11.2009 ( am semnat un contract pe 3 luni ), si abia dupa ce am semnat contractul si am ajuns la munca am vazut concret despre ce este vorba. In linii mari trebuie sa raspund de o gestiune in care au acces si alte persoane. Am vorbit cu seful meu si a spus ca nu e nici o problema. Insa pt mine este, deoarece daca se intampla ceva eu trebuie sa raspund.
Asa ca daca nu ajung la nici o rezolutie, as dori sa imi dau demisia.
Prima intrebare : INCETAREA CONTRACTULUI AR TREBUI SA SE FACA PRIN ART. 79, CU RESPECTAREA PREAVIZULUI DE 15 ZILE CALENDARISTICE?
2. DUPA INCETAREA CONTRACTULUI AS VREA SA PLATESC DIN MANA (pana la gasirea unui alt loc de munca, pentru a nu avea intrerupere), ASIGURAREA DE SANATATE, IN VEDEREA UNEI EVENTUALE SARCINI. AS VREA SA STIU UNDE TREBUIE SA MERG SI CE TREBUIE SA FAC.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Am si eu cateva intrebari:

1. Cum se calcula pensia inainte de 2001( din 2001 se calculeaza pe puncte)?
2. De ce sporurile de tura nu intra la calculul pensiei?

Va multumesc anticipat pentru un raspuns rapid,
O zi buna!
Buna ziua,

Contractul initial a fost pe perioada determinata, apoi s-a adaugat un act aditional la contractul initial prin care s-a trecut din determinat in nedeterminat. Am contract pe perioada nedeterminata de un an si jumatate, nu am carte de munca deoarece angajatorul nu a vrut sa o deschida. Am "cazut" la "un comun acord" cu angajatorul pentru incetarea contractului cu articolul 55b. Am cateva intrebari:

1. La incetarea contractului trebuie sa primesc o adeverinta de vechime. Ce trebuie sa contina aceasta adeverinta?
2. In cat timp trebuie sa primesc aceasta adeverinta( daca incetantrea contractului conform acordului partilor - lit. 55b are loc la data de 10 martie 2009) ?
3. Trebuie sa fac o cere pentru obtinerea adeverinte de vechime?
4. In cazul meu am dreptul la somaj? ( din cat m-am documentat eu, nu as avea, insa as vrea sa-mi clarific acest lucru.)


Va multumesc mult pentru timpul acordat.