avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate maryu20

Activitate maryu20

AM LUCRAT LA O SOCIETATE TIMP DE 3 ANI PANA IN FEBRUARIE 2010.
MI-AM DAT DEMISIA DE ACOLO SI M-AM ANGAJAT AICI UNDE LUCREZ IN PREZENT .
NU AM AVUT NICI O ZI INTRERUPERE .
VA ROG SA-MI SPUNETI DUPA CE PERIOADA POT BENEFICIA DE CONCEDIU DE ODIHNA AICI LA NOUA SOCIETATE LA CARE LUCREZ DIN FEBRUARIE 2010 .
NU AM LUAT CONCEDIU DE ODIHNA IN ULTIMILE 20 LUNI
VA MULTUMESC .
AM LUCRAT LA RODIPET PANA IN FEBRUARIE 2010
DEOARECE SOCIETATEA DUPA CUM MULTI STIU ESTE IN INSOLVENTA AU RAMAS SA NE PLATEASCA DIN URMA SALARIILE PE 2 LUNI JUMATATE CONTRVALOAREA BONURILOR DE MASA PE APROAPE 1 AN DE ZILE SI GARANTIA OPRITA DEA LUNGUL ANILOR LUCRATI LA EI DECI FACAND UN CALCUL AM DE PRIMIT IN JUR DE 6000 RON , BANI PE CARE NU CRED CA O SA-I MAI VAD VREODATA DUPA CUM SE MISCA JUSTITIA IN ROMANIA
AM AVUT UN AVOCAT CARE NE-A REPREZENTAT PE MAI MULTI ANGAJATI DAR DEGEABA NU AM OBTINUT NIMIC CONCRET
ACUM DIN FEBRUARIE MA CHINUI SA OBTIN CARTEA DE MUNCA SI NU REUSESC UNII SPUN CA NU O GASESC ALTII CA AR FI DISTRUS-O FOSTA CONDUCERE DIN MOTIVE NECUNOSCUTE ??!!
EU AM NEVOIE DE CARTE PT CA MI-O CERE NOUL ANGAJATOR DAR SI PENTRU A-MI CUMPARA CEVA IN RATE SAU CU AJUTORUL UNUI CREDIT
AM PIERDUT 2 OFERTE MARI PANA ACUM DIN CAUZA NEGLIJENTEI LOR
POT SA FAC CEVA SA RECUPEREZ CARTEA DE MUNCA
POT CERE DAUNE -------- DAR SA FIM SIGURI CA OBTINEM CEVA ?????????
E CINEVA CARE SE POATE DESCURCA PANA LA CAPAT ( MAI AU DOAR CATEVA MASINI SI CATEVA IMOBILE PE RODIPET ) CA BANI NU DA NIMENI CU SIGURANTA ??????????
ASTEPT RASPUNS DOAR DE LA CEI CU ADEVARAT INTERESATI .
MULTUMESC !
AM LUCRAT LA RODIPET PANA IN FEBRUARIE 2010
DEOARECE SOCIETATEA DUPA CUM MULTI STIU ESTE IN INSOLVENTA AU RAMAS SA NE PLATEASCA DIN URMA SALARIILE PE 2 LUNI JUMATATE CONTRVALOAREA BONURILOR DE MASA PE APROAPE 1 AN DE ZILE SI GARANTIA OPRITA DEA LUNGUL ANILOR LUCRATI LA EI DECI FACAND UN CALCUL AM DE PRIMIT IN JUR DE 6000 RON , BANI PE CARE NU CRED CA O SA-I MAI VAD VREODATA DUPA CUM SE MISCA JUSTITIA IN ROMANIA
AM AVUT UN AVOCAT CARE NE-A REPREZENTAT PE MAI MULTI ANGAJATI DAR DEGEABA NU AM OBTINUT NIMIC CONCRET
ACUM DIN FEBRUARIE MA CHINUI SA OBTIN CARTEA DE MUNCA SI NU REUSESC UNII SPUN CA NU O GASESC ALTII CA AR FI DISTRUS-O FOSTA CONDUCERE DIN MOTIVE NECUNOSCUTE ??!!
EU AM NEVOIE DE CARTE PT CA MI-O CERE NOUL ANGAJATOR DAR SI PENTRU A-MI CUMPARA CEVA IN RATE SAU CU AJUTORUL UNUI CREDIT
AM PIERDUT 2 OFERTE MARI PANA ACUM DIN CAUZA NEGLIJENTEI LOR
POT SA FAC CEVA SA RECUPEREZ CARTEA DE MUNCA
POT CERE DAUNE -------- DAR SA FIM SIGURI CA OBTINEM CEVA ?????????
E CINEVA CARE SE POATE DESCURCA PANA LA CAPAT ( MAI AU DOAR CATEVA MASINI SI CATEVA IMOBILE PE RODIPET ) CA BANI NU DA NIMENI CU SIGURANTA ??????????
ASTEPT RASPUNS DOAR DE LA CEI CU ADEVARAT INTERESATI .
MULTUMESC !
Răspuns la discuția daune de la o banca ??!!??
nu eu .
dupa cum am spus cred ca patronul sau cineva de la birou
sau poate chiar de la banca
nu stiu
ceea ce stiu sigur e ca exista acel cont pe numele meu fara ca eu sa-l fi cerut sau sa fi semnat ceva
am si eu o problema cu o banca
m-am trezit acasa cu un extras de cont de la o banca unde eu nu am avut niciodata cont sau card
am mers la banca si mi-au spus ca ma cont deschis de mine din dec.2009
am reusit sa fac rost de o copie a actelor de la infiintarea contului si chiar am luat un card aferent acelui cont pt. care am semnat eu (doar pt. card m-am gandit sa am o dovada)
eu nu am semnat nici un act pt. deschiderea unui cont banuiesc ca a fost deschis de patronul la care lucram atunci deoarece era un cont pt. salarii
DAR BANCA AVEA VOIE SA DESCHIDA ACEL CONT FARA CEREREA SI SEMNATURA MEA ???
PUTEM OBTINE DAUNE DE LA BANCA (ei tot timpul daca au ocazia ne iau si pielea de pe noi)
CE AR TREBUI SA FAC ?
CAM CE DAUNE AM PUTEA CERE ??
VOM CASTGA CEVA SAU DOAR VOM PIERDE TIMPUL ?
MULTUMESC !!
va rog sa ne ajuta-ti
la noi e o problema pe care o pot rezolva doar cei care se pricep cu adevarat in domeniu
lucram de ani de zile la aceasta firma . prima data s-a numit rodipet apoi rodipet curier acum network prees . aceste schimbari de nume au fost doar niste tertipuri de a scapa de datorii si obligatii conducera fiind tot timpul aceeasi . durerea este alta suntem cca 4-500 de angajati de care nimanui nu-i mai pasa . din luna mai 2009 nu am mai primit nici un venit si nici bonuri de masa (cu toate ca ele figurau pe fluturas ) si am lucrat zi de zi pana in septembrie dupa care am mers doar cand ne chemau si ne amageau cu promisiuni . fostul patron s-a judecat cu statul amanand cat a put de mult ca sa scape de datorii . am inteles ca din luna iunie sau iulie statul a devenit actionar majoritar avand 51% din actiuni . aprope toate bunurile au fost vandute sau trecute pe firmele neamurilor si prietenilor ca sa nu poata fi sechestrate .dupa ultimile stiri firma este in insolventa . pana aici va intreb ESTE CINEVA CARE POATE SA NE AJUTE SA MAI OBTINEM CEVA DIN DREPTURILE NOASTRE ( NU NUMAI PE HARTIE ) ??????
numai in Bacau suntem cam 50 de angajati care daca exista cineva care are taria de se judeca cu ??????(patronul sau statul) si crede ca obtinem rezultate reale suntem gata de a actiona pe cai legale .

si alta problema DACA EU IMI DAU DEMISIA IMI PIERD DEFINITIV ACESTE DREPTURI DIN URMA ????
intreb asta deoarece acum a venit un patron care deja a inchiriat pe 5 ani kioscurile si alte bunuri si a spus ca putem lucra de saptamana viitoare pentru el doar daca NE DAM DEMISIA de la firma
ne intrebam oare nu este mana in mana cu cei vechi ??
si inca ceva daca din iulie statul este actionar majoritar noi de cine sa mai tragem ?????
sunt angajat la RODIPET
dupa cum multi stiu societatea este in proces cu AVAS
dupa ultimile stiri avas-ul a castigat procesul si patronul ar trebui sa predea societatea
dar la banii lui cred ca se va amana ani de zile va face recurs si va folosi fel si fel de chestii ca
sa scape sau macar sa amane predarea societatii
dar ce ne doare pe noi angajatii este faptul ca nu am primit drepturile banesti din luna martie iar bonurile de masa
desi sunt trecute pe fluturas in fiecare luna nu le-am primit din ianuarie
am incercat sa incetam activitatea dar ni s-a spus ca putem pleca iar cine instiga la greva este dat afara
mentionez ca nu mai avem sindicat
va intreb ce putem face ?????
exista printre dvs. avocatii cineva care are curajul sa se judece cu Rodipetul
vom mai vedea vreodata bonurile de masa care repet sunt trecute pe fluturas
o alta problema la care va rog sa-mi raspundeti este :
cate ore trebuie sa lucreze un sofer pe zi
mentionez ca noi lucram uneori si 13 ore pe zi programul incepand in fiecare dimineata de la 03
chiar nu mai avem nici un drept ??
strainii daca au banii fac ei legile in tara noastra ??
toti dau vina pe criza dar ei se imbogatesc pe zi ce trece
va rog sa-mi raspundeti
MULTUMESC
am lucrat din septembrie 2008 pana in februarie 2009 la o societate
cand m-am angajat am adus toate actele care mi s-au cerut printre care
cartea de munca si diploma de calificare
am semnat un contract dar nu mi s-a dat nici un exemplar pe motiv ca trebuiesc avizate
la inceput a fost bine dar din decembrie a inceput sa ne amane cu banii si chiar sa nu-mi mai dea nimic
in februarie am plecat de la societate si i-am cerut cartea de munca si diploma pt a ma angaja in alta parte
a refuzat
am fost la ITM si cei de acolo au cercetat cazul la firma si mi-au raspuns
ANGAJATORUL DECLARA CA NU VA CUNOASTE SI NU AVETI NICI UN ACT LA SOCIETATEA LUI
--- CE POT SA FAC ??-----