avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate dana erdei

Activitate dana erdei


Buna ziua,
Va rog aveti amabilitatea de a imi raspundela urmatoarea problema: in recipisa de informare ca declaratia D112 a fost "validata", insa apare atentionarea "CNP nu a fost gasit in baza de date a persoanelor a MFP" fiind un angajat strain. In aceasta situatie, trebuie sa depun o declaratie fiscala unica rectificativa cu datele corectate, dar CNP este corect inregistrat! Fiind vorba de un angajat strain ce ar trebui sa fac pentru a primi mesaj de validare fara atentionari?
Va multumesc.
Răspuns la discuția achizitie autoturism
Va multumesc.
Răspuns la discuția achizitie autoturism
sa achizitionez si am 2 variante
-societate comercilala
-pfa

Răspuns la discuția achizitie autoturism
- prestari servicii transport marfa

Intrebarea esa si in cazul persoana fizica autorizata platitoare de tva

Va multumesc,

Buna ziua,
Va rog aveti amabilitatea de a imi da un raspuns in cazul achizitiei autoturism in leasing de la o societate din tara se poate deduce tva de catre o societate comerciala ?
Dar ca persoana fizica?
Care este regimul de deducere tva pt benzina consumata de masina aflata in folosinta activitatii societatii si daca este considerata cheltuiala nedeductibila cumva?
Va multumesc.
Rog aveti amabilitatea de a imi raspunde pentru o societate radiata conform art.31 din L359/2004- certificat inmatriculare nepreschimbat in termen legal in anul 2006, care pana la acea data nu a desfasurat nici o activitate, se pot incepe demersuri la ONRC pentru activarea ei si inceperea unei noi activitati?

Va multumesc.
Rog sa ma ajutati cu o incadrare legala privind perisabilitatile deductibile la o activitate de crestere porci. Mortalitatile din cadrul activitatii se incadreaza in cheltuieli deductibile?
O societate multinationala care a benefeiciat de un credit extern pentru majorare capital social isi poate deduce cheltuiala pentru calculul impozitului pe profit?
Va rog aveti amabilitatea de a imi raspunde, pentru o societate comerciala aflata in suspendare pe o perioada de 3 ani, care la data prezentei figureaza cu o factura restanta la o societate de telefonie mobila care face presiuni de plata, emisa din 2008, in ce conditii poate fi platita?

Societatea nu desfasoara nici un fel de activitate si a depus bilantul contabil 2009 cu activitatea suspendata la ONRC. In conditiile in care face plata se inregistreaza operatiuni pe 2010 !!!???