avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 155 soluții astăzi
Forum Activitate rodicavr

Activitate rodicavr

Discutie contradictorie cu directorul. (nu este prima oara cand se intampla).
I se face rau victimei, vine salvarea. Victima ajunge la spital.
Primeste 10 zile de concediu medical.
In ce conditii este declarat accident de munca?
In ce conditii pot intrerupe eu, ca sotie - bugetar, contractul de munca pe o perioada determinata - 1an si jumatate - avand in vedere relocarea postului de munca al sotului in strainatate? Doresc sa-mi insotesc sotul in strainatate, dar la revenirea in tara sa-mi pot relua locul de munca.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Eu si sotul avem o intreprindere familiala, reparam interfoane de bloc, pina acum am platit doar contributia de asigurari sociale de sanatate. Intrebarea mea este daca suntem obligati sa platim si contributiile pt asigurari sociale si cele pt asigurari de somaj. Mentionez ca atit eu cit si sotul suntem angajati si cu carte de munca in alta parte.
De la administratia financiara ni s-a spus ca nu, dar nu stiu ce sa mai cred....as dori o parere competenta.
Multumesc anticipat pt raspuns.
detin o intreprindere familiala dar sunt si salariata cu carte de munca. sunt obligata sa fac plati la fondul de somaj si la fondul de pensii? pina acum am platit doar pentru asigurarile de sanatate.
va rog un raspuns pentru urmatorul caz: am lucrat tot anul calendaristic 2008, inclusiv in ianuarie 2009 pana in data de 14 la o institutie bugetara. am plecat de acolo prin acordul partilor.
in martie 2009 s-a acordat al 13 lea salariu, dar eu n-am beneficiat de el.
se incalca legea?
multumesc