avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate dcc86

Activitate dcc86

Buna ziua,

In anul 2006 am luat un credit de 9800 de euro si un card de credit de 4900 de lei. In anul 2008 in luna iulie am ramas fara loc de munca si in imposibilitatea de am plati datoriile.
Am fost sunata de la banca respectiva vreo 3 luni dar nu aveam din ce sa imi platesc datoriile si eram intrebata de ce nu imi platesc parintii datoriile acestia datoriile, eu neavnd nici o relatie cu familia mea, mama fiind recasatorita ci eu avand doar buletinul la locul unde locuieste mama dar locuind de ani buni in chirie.
In luna feb/martie 2009 m-au sunat de la fostul loc de munca deoarce imi venise o hotarere de executare silita pentru intreaga suma a creditului de la un birou al unui executor judecatoresc,. Aceeasi hartie mi-a venit si acasa la mama mea, insa nu am avut de unde sa dau intreaga suma a creditului.
Abia in 2012 am mai reusit sa imi gasesc loc de munca.
Intre timp banca respectiva a plecat din Romania insa nu stiu ce s-a intamplat cu creditul meu.
Intrebarile mele sunt urmatorele:

1. au trecut 5 ani de la executare exista posibilitatea sa ma trezesc cu poprire acum?
2. daca dosarul a ajuns in executare pe intreaga suma in continuare aduna penalitati si dobanzi?
3. care este cuantumul popririi care se poate insitui pe salariu?
4. daca nu am bunuri ce se va intampla in timp?
5. dar daca peste 10 ani mostenesc ceva si ma voi trezi cu executare silita ce se va intampla?

Creditul era pe o perioada de 10 ani, practic ultima rata trebuie platita in martie 2016. Cand mi se va prescrie aceasta datorie.

Va multumesc
Buna seara,

Va rog ma puteti ajuta in urmatoarea speta
- am fost concediata prin restructurarea postului printr-o notificarea
- dupa ce mi-am efectuat preavizul am fost la un avocat deoarce angajatorul nu dorea sa imi elibereze documente in original si decizia de concediere in original.
- deoarce sunt proaspat intoarsa din maternitate urmaream sa ii dau in judecata pentru aceasta situatie....dar cand i-am notificat pentru solutionarea problemei...am primit o notificare prin care eram anuntat ca pot sa revin la locul de munca.

ce sa fac in situatia de fata. mai pot da compania in judecata?

multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti, cand trebuie sa optez pentru cresterea copilului 1 an sau 2?
Inainte de aintra in concediu de maternitate optez si pentru concediu de crestere copil?

Multumesc tare mult!
Am sa ma duc sa discut cu doamnele de acolo.
Cei de la AJOFM Bucuresti asa mi-au comunicat de dimineata.
Le-am aratat exact textul de lege pe care mi l-ati comunicat si mi-au zis ca sigur e greseala caci este J in loc de I.
Sunt un pic incurcata.

Va multumesc.
art. 56 lit. b), d), e), g) şi J. nu este lit. i.

deci daca imi incetarea se va face cu lit i, nu voi beneficia de somaj.

multumesc de rapsuns.

buna ziua,

anul trecut in luna iunie mi-a fost desfintat postul, iar din iulie am inceput sa primesc ajutor de somaj.
in septembrie mi-am gasit un loc de munca in alt oras dar nu am anuntat la AJOFM, nu m-am prezentat la viza.

In septembrie 2012 m-am angajat pe perioada determinata de 1 an, tinand locul cuiva in maternitate.
Mi se va prelungi contractul cu inca o luna prin act aditional.

Pot beneficia ulterior de somaj?
Cu ce articol trebuie sa imi inceteze contractul ca sa beneficiez de somaj?

Multumesc.

ei sustin ca nu au de ce sa ma primeasca inainte de incetarea perioadei de concediu maternal.
Buna ziua,

In urma cu 2 saptamani am notificat angajatorul ca ma intorc la munca din concediu maternal dupa 11 luni si 3 saptamani.
Astazi m-am prezentat la munca si angajatorul nu a vrut sa discute cu mine, cei de la resurse umane mi-au zis ca nu au obligatai sa ma primeasca mai devreme.
ce pot face?

mulumesc
Buna ziua,

In data de 20 iunie mi-a expirat preavizul dupa desfintarea postului.

Doresc sa imi depun actele la somaj si cei de la firma imi spun ca imi vor elibera toate actele dupa 25 iulie, inclusiv stagiul de cotizare pe luna iunie, deoarece atunci vor depune declaratiile.

Va rog sa imi spuneti cum pot sa le cer actele mai devreme, deoarece pierd perioada de continuitate.

Va multumesc