avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate vichisor

Activitate vichisor

Răspuns la discuția Învinuire mincinoasă
Aș putea să-i cer daune morale?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu e vorba de savarsirea vreunei infractiuni.
Va puteti adresa instantei civile.

Răspuns la discuția Învinuire mincinoasă
Nu ma poate sfatui nimeni?

vichisor a scris:

Învinuire mincinoasă
Recent, după o ceartă cu un vecin, mi-a fost adusă învinuirea, jignirea, de... pedofil. Lângă el se mai aflau și alte persoane, pe care le-aș putea considera martori. Mai mult, am primit și mesaje în care îmi adresa același cuvânt oribil, mesaje pe care le dețin. Ținând cont că se mai aflau și alte persoane de față și de faptul că am aflat că ar mai fi auzit și alți vecini, ce credeți că aș putea face? Poliție sau acțiune în instanță? Vă mulțumesc!

Învinuire mincinoasă
Recent, după o ceartă cu un vecin, mi-a fost adusă învinuirea, jignirea, de... pedofil. Lângă el se mai aflau și alte persoane, pe care le-aș putea considera martori. Mai mult, am primit și mesaje în care îmi adresa același cuvânt oribil, mesaje pe care le dețin. Ținând cont că se mai aflau și alte persoane de față și de faptul că am aflat că ar mai fi auzit și alți vecini, ce credeți că aș putea face? Poliție sau acțiune în instanță? Vă mulțumesc!
Bună ziua!Am lucrat la o firmă de pază timp de 6 luni după care nu mi s-a mai prelungit contractul.La angajare ni s-a dat ținuta(pantaloni,cămașă,etc),printre care și o pereche de pantofi.Acești pantofi s-au rupt complet după 2 luni,fiind de pânză și cu talpa foarte subțire și i-am aruncat.Alții nu mi s-au dat,restul de 4 luni din contract venind cu încălțămintea mea,pentru că alții nu mi s-au mai dat.Acum când trebuie să-mi plătească lichidarea,după ce am dus restul de echipament,mi se cer pantofi înapoi sau prețul de... 170 RON, contravaloarea lor,când ei mai mult de 30-40 de RON nu fac.După 6 luni nu se scade deloc uzura?Trebuie să le plătesc prețul cerut de ei? Ei pot cere oricât.Puteți să mă ajutați cu un sfat?Vă mulțumesc!
Discuție Preaviz sau nu?
Bună seara!Firma la care lucrez(am lucrat) mi-a făcut contract de muncă pe perioadă determinată de 6 luni și 1(una) zi,nu știu ce este cu această zi,poate așa se face.Mâine trebuia să merg la serviciu,dar am fost anunțată telefonic de către colegi,nicidecum de către conducere, că nu mai apar în planificare fiindcă nu mi-a mai fost prelungit contractul de muncă.Asta,așa cum am spus, fără a fi înștiințată mai înainte de nimeni din conducere,care conducere îmi spusese că, contractul mi se va prelungi automat, mie și la toți colegii.Întrebare mea este dacă trebuia să mi se dea preaviz sau să fiu anunțată că nu mi se va prelungi contractul.Vă rog frumos să-mi dați un răspuns,dacă pot face ceva,măcar să stau în preaviz,până îmi găsesc de lucru,am rămas brusc fără serviciu.Vă mulțumesc!
Discuție Neplata salariu
Bună ziua!
Ce pot face dacă societatea la care lucrez cu contract de muncă pe perioadă nedeterminată nu ne-a mai plătit salariile?Data de salariu este pe 20 ale lunii,iar azi 28.11.2014 aşteptăm salariile pe luna septembrie,fără nicio şansă de a le primi,deoarece dacă am întrebat azi ni s-a spus că "de luni încolo",adică deja intrăm în luna decembrie.Ce putem face,căci conducerea firmei deja începe să caute motive nu doar celor care mai întreabă din când în când de salariu,ci tuturor angajaţilor,pentru a-i speria şi a-i face să tacă,"sfatul"lor fiind: cui nu-i convine să plece.Dacă ne adresăm ITM-ului avem vreo şansă?Ne este frică şi ca nu cumva firma(este o firmă de pază),să nu ne lase cu cu salariile neplatite,deoarece am auzit că obiectivul unde lucrăm are contract cu ei doar până la 1 februarie şi poate că de aceea trag de timp cu salariile,ca apoi pur şi simplu să plece fără a mai plăti,iar noi să rămânem să ne judecăm cu ei luni de zile.Vă rugăm să ne ajutaţi cu un sfat.Mulţumim!
Răspuns la discuția carte munca
Multumesc,dar in acest caz pierd vechime sau de pe cea anulata mi se trece pe cea ramasa?
Discuție carte munca
Acum 8-9 ani mi-am pierdut cartea de munca,mai bine zis am ratacit-o pe cand ma mutam.Atunci am declarat-o pierduta si mi-a fost facuta alta dar nu am mai fost pe unde lucrasem pana atunci(mai aveam vreo 7 ani pe ea),asa ca pe cea de acum mai am 9 ani.Problema este ca am gasit-o pe cea veche si nu stiu cum sa procedez,le pastrez pe ambele sau trebuie sa merg la ITM pentru a mi se trece toata vechimea doar pe una?Recent m-am angajat si nu stiu ce sa fac,sa duc ambele carti la firma sau doar una,caz in care cred ca as pierde sporul de vechime,cei de la firma luandu-se doar dupa vechimea din cartea pe care le-as duce-o.Cred ca m-am facut inteles si va rog mult sa-mi spuneti cum trebuie procedat.Multumesc!
Discuție somaj,faliment
Zilele trecute am mai intrebat in legatura cu acest subiect si am primit raspunsuri care m-au lamurit,dar acum am o noua problema:firma la care lucrez este in pragul falimentului si face concedieri in masa,trimitand angajatii in somaj.Asta spun ei,dar toata lumea stie ca nu au platit nimic la stat din luna martie.Intrebarea mea este ce pot face in aceasta situatie?Se poate afla daca au platit ceva?Sunt intr-o situatie disperata,va rog mult sa-mi spuneti cum sa procedez.Am inteles ca trebuie sa platesc eu de cand nu au platit ei daca vreau sa beneficiez de somaj.Va multumesc!
Discuție faliment,somaj
Societatea la care lucrez este in pragul falimentului si in aceste conditii as dori sa stiu si eu daca noi,angajatii ramasi,vom mai beneficia de somaj.Va multumesc!