avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2012 soluții astăzi
Forum Activitate alina.l

Activitate alina.l

Răspuns la discuția costuri
Pentru ca oricum va refuza plata pensiei de intretinere,cum se ajunge la o poprire pe salariu,pe cale penala sau civila?
Răspuns la discuția costuri
Va multumesc,insa nu ma refeream la onorariul avocatului ci la taxe,timbre judiciare,etc Daca ma puteti ajuta in acest sens...
Discuție costuri
Ce costuri presupune un proces pentru abandon familial?Va multumesc
Răspuns la discuția Pot cere acest lucru in instanta?
Adriantot,in instiintarea de preaviz scrie ca CIM va inceta la data de 26.02,conform art.65(1)din codul muncii.Freeelis,nu am formulat inca actiunea,am intrebat doar daca in eventualitatea in care as face-o pot cere reintegrarea in munca.Se pare ca nu;si nu am altceva de facut decat de asteptat raspunsul ITM-ului la cerea mea de a-mi elibera o copie a acelei decizii.Daca ea exista,repet,intrucat termenul nejustificat de lung trecut,ma indreptateste sa cred ca ea nici nu a fost redactata si nici depusa la ITM.
Răspuns la discuția Pot cere acest lucru in instanta?
CIM era pe o perioda nedeterminata.Probabil am gresit eu folosind termenul -expira-.
Intr-o actiune in instanta de tipul -obligatia de a face-,pot cere reintegrarea in munca?Precizez ca de peste 2 luni de la data la care am fost anuntata printr-o instiintare de preaviz ca imi expira CIM,nu mi s-a adus la cunostinta decizia de desfacere a CIM.Am facut o cerere de eliberare a acelei decizii(daca ea exista)la ITM,de unde inca mai astept raspuns,si mai mult decat atat am avut si o convorbire telefonica cu administratorul societatii in urma cu aproape 2 saptamani.Multumesc.
Obligativitatea ITM de a raspunde unei sesizari (cereri),este de 30 de zile lucratoare sau calendaristice?Va multumesc.
Parintii mei pot face o donatie constand intr-un apartament direct fiului meu minor?Care sunt implicatiile sau riscurile?Ei isi doresc acest lucru intrucat eu sunt recasatorita.Exista riscul ca eu sau ei (daca mai traiesc atunci),sa nu fim lasati sa stam in casa,dupa majoratul lui ?Se poate introduce o clauza in acest sens?Multumesc.



Evident ca ceea ce banuiam,s-a intamplat!M-a sunat azi patroana firmei la care am lucrat si ,plangand mi-a spus ca a avut control ITM,si ca sa ma opresc cu plangerile.Asa am constatat ca ea din 26.02 si pana acum nu a inregistrat decizia de incetare a CIM la ITM.I-am explicat ca eu nu am facut un denunt acolo ci o cerere prin care solicitam ITM-ului sa-mi elibereze o copie a deciziei.Ce parere aveti?Ce credeti ca va pati?Va intreb,pentru ca mi-a propus o intalnire saptamana viitoare atunci cand va veni in orasul meu.Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Care este temeiul in care se cer aceste daune cominatorii?Este vorba despre un litigiu de munca?