avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Activitate scarmen

Activitate scarmen

Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului !
Buna ziua,

In luna octombrie 2012 am reziliat contractul cu Romtelecom si la inchiderea lui nu am fost informata ca ar exista debite restante.
In luna martier 2013, la 5 luni de la reziliere, am primit o factura in care se specifica ca ar exista un debit considerabil, ca urmare a unor facturi neplatite emise anterior inchiderii contractului.
Mentionez ca la locatia respectiva a locuit un chirias, eu ca proprietar nestiind despre valoarea sau existenta facturilor respective.
Nu ar fi trebuit sa fiu informata in legatura cu aceste restante la incheierea contractului, sau sa nu se fi inchis contractul pana la achitarea lor?

Va multumesc anticipat. Stima!
Răspuns la discuția Asistenta juridica
Buna seara,

Am rezolvat pana la urma problema, cu toate riscurile pe care ni le-am asumat.
Am strans 10 vecini de pe scara respectiva, am facut proces verbal in care am invocat articolele din lege, am chemat o firma care ne-a deschis usa si inlocuit yala, am facut poze cum curgea apa la toaleta (ca la izvor !) si un instalator care a facut reparatia.
Surpriza mare a fost ca am gasit-o pe proprietara in casa, si aceasta nu s-a opus deloc. Am sunat si la 112 si a venit un politist care a facut un PV, insa nu ne-a dat un exemplar, a spus ca numai daca se ajunge in instanta se va folosi acest PV.

Speram sa nu se ajunga in instanta si speram sa scada factura de apa.

Mai am o intrebare ? Pana acum diferenta dintre apometrele citite si totalul facturii de apa, am repartizat-o, in mod egal la toate apartamentele. Acum ar trebui aceste diferente sa le stornez si sa le pun in contul acestui apartament ? Ea nu are posibilitatea sa plateasca si pana ne judecam cu ea (stiti cat dureaza un proces de restanta...) nu vom avea bani sa platim in continuare factura de apa. Nu stiu cum ar fi cel mai bine de procedat !

V-ati mai confruntat ce acest gen de situatii ?
Multumesc
Seara buna !

Răspuns la discuția Asistenta juridica
Buna seara,

Nu prea avem cum sa oprim apa numai pentru acest apartament. Si oricum ea nu ar fi afectata intrucat nu locuieste in acest apartament. Tot ceilalti proprietari ar fi afectati, dupa ce ca trebuie sa plateasca sume duble pentru consumul de apa.
Legea nu este foarte clara, putem intra in apartamentul ei, cu preaviz de 5 zile ? Putem sa ii deschidem yala, facem proces verbal cu martori, efectuam reparatia la instalatie si inchidem usa ? Avem dreptul sai ntram pe proprietatea ei ?
Care ar fi consecintele daca intram in apartament faca acordul ei si in lipsa ei ?

Este foarte incurcata treaba ? Presedintelui ii este teama sa faca acest lucru ,,,,,

Multumesc mult pentru asistenta
Răspuns la discuția Asistenta juridica
Buna ziua,

Am apelat la politia locala si ne-au trimis "elegant" la plimbare.

Au spus ca au solicitat ANAF sa confirme daca personaa respectiva este proprietarea acelui apartament (se pare ca sunt 2 proprietari) si ca pentru orice situatii de urgent putem apela serv 112.
Au fost intr-o zi la usa apartamentului respectiv, insa, ca de obicei, nu era nimeni acasa. Aceasta persoana nu locuieste aici, vine din cand in cand seara, cand nu o vede nimeni. Iar noi suntem in situatia de a plati facturi de 2,5 ori mai mari decat normal (de fapt suntem restantieri la Apa Novam si avem o gramada de restantieri pe aceasta scara, din acest motiv).
Nu stim cum sa mai procedam ! Poate ne recomadati un avocat cu experienta in probleme de asociatii de proprietari ?
Răspuns la discuția Asistenta juridica
Buna seara,


In asociatia nostra exista o persoana, careia presupunem ca ii curge apa la baie si din acest motiv pierderile de apa sunt foarte mari. Nu reusim sa intram la ea in casa (fie ca nu este acasa, fie ca, atunci cand am gasit-o, nu ne-a permis accesul). Aceasta situatie treneaza din ianuarie si pierderile de apa sunt foarte mari. Nu facem fata cu platile la Apa Nova si avem deja restante si restantieri mari, la scara respectiva.

Avem o ordonanta presedentiala prin care este obligata sa ne permita accesul in casa, dar nu avem pe cine sa obligam, pentru ca pe ea nu o gasim acasa. Am avea nevoie de asistenta juridica sa vedem cum procedam cu aceasta persoana si cu restantele care s-au acumulat in aceasta perioada.

Interventie moderator

V-am lasat esenta mesajului. V-am sters o parte din mesaj deoarece pe forum nu se fac recomandari de consultanti. Va puteti inspira din lista de consultanti a acestui site.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare privind ordonanta presedintiala.
Intentionam sa depunem cerere pentru o ordonanta pentru a obtine accesul intr-un apartament din asociatie, unde banuim ca este o pierdere de apa, intrucat consumul / factura de apa este foarte mare. Au fost verificate toate apartamentele, mai putin unul, in care proprietara nu ne permite accesul. Nu mai putem tergiversa intrucat este a cincea luna cand consumul de apa este de 2,5 ori mai mare dacat in mod normal.

Asociatiile de prorietari plateasc taxa de timbru si timbru judiciar ? Sau exista scutire de taxa de timbru in virtutea legii asociatiilor de proprietari.
Sa stim cum ne pregatim dosarul.

VA multumesc pentru ajutor
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat in legatura cu fisele fiscale, pentru o asociatie de proprietari (D 210). Am depus fisele fiscale in timp, la Administratia Financiara.

M-am uitat astazi pe ele si am vazut ca pe coloana de "venit brut" am trecut venitul impozabil (venitul obtinut dupa ce se scad contributiile: somaj, CAS si CASS). Stiti cumva daca trebuia trecut venitul brut, inainte de orice deducere ?
Daca nu este corect, pot sa depun o declaratie rectificativa ?

Va multumesc mult pentru ajutor si sfat !
O seara buna !
Buna ziua si...LA MULTI ANI !....nu am mai intrat de anul trecut pe site.....

Am ajuns in perioada depunerii declaratiilor anuale.
Am inteles ca pana la sfarsitul lui februarie se depun fisele fiscale, pentru cei care au conventii civile/contract de mandat si sunt declarati in D112.
In asociatia noastra, pentru prima jumatate a anului 2011, am depus declaratia 100, pentru conventiile civile cu caracter nepermanent (pentru diverse lucrari facute in asociatie), cu impozit retinut integral la sursa (16%).

Stiu, din anii anteriori, ca in cazul decl. 100, se depune anual decl 205.
Am incercat sa descarc o versiune noua a decl 205, de pe site-ul ANAF, insa nu imi mai apare aceasta declaratie.

Stiti cumva daca se foloseste acelasi program de declaratie 205, folosit in anii anteriori ?
Stiti care este termenul de depunere (29 februarie sau 31 martie) ?

Va multumesc pentru informatie.
Buna seara,

Am incercat sa depun D112 in week-end si se lucra la site. Am incercat din nou astazi si la cea de-a doua optiune (D112, 100, 300,710.....) imi cere sa ma autentific. Apas pe "sign in" si imi apare o fereastra cu "secured connection failed" si o gramada de explicatii in engleza.
S-a mai confruntat cineva cu acesta situatie ? Stiti cumva daca nu merge site-ul ?
O sa mai incerc si maine dimineata...sa vedem....