avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate carmen beladona

Activitate carmen beladona

Răspuns la discuția pot promova in functia publica?
multumesc de raspuns. Pacat ca investim atatia bani si nu suntem rasplatiti deloc.Cica promovam educatia=D>
spuneti-mi eu sunt functionar public, inspector . Am terminat stiintele ec. Lucrez in achizitii p. Spuneti.mi acum am ridicat si diploma de master in adm publica tot stiinte ec. As putea sa promovez sa dau examen, sau ce drepturi as putea sa am, cu ce ma ajuta diploma asta.
Răspuns la discuția estimarea valorii unui contract?
Reparatii la o instalatie de scurgere a apelor este un contract de lucrar. Estimarea unui contract se face prin calcularea si insumarea tuturor sumelor platibile pentru indeplinirea contractului., fara taxa pe valoarea adaugata, luand in considerare orice optiuni si orice eventuale suplimentari sau majorari ale valorii contractului. Daca nu stii ce implica lucrarea cel mai bine cheama pe cineva .
da exact dar ma gandeam ca daca nu stie care e diferenta intre o invitatie de participare si un anunt de participare nu are rost sa incep cu praguri valorice si termene de depunere si intradevar am vrut sa spun se publica ,nu se face dar asta nu e o greseala ca eu pot sa fac invitatia si sa o public NU?
OUG 34/2006 la art.28 alin 1 a si b scrie acolo daca citesti bine la valoarea estimata a unui contract de servicii cand nu depaseste 48 de luni sau cand durata contractului nu poate fi determinata sau depaseste 48 de luni... De aici reiese ca durata unui contract de servicii poate fi pe perioada nedeterminata.=D>
Răspuns la discuția achizitie cu unitata protejata
da trebuie verificat daca pe lista de investii este aprobat un buget pentru cumpararea de la ateliere protejate sau daca in bugetul local este aprobata o cumparare din asta. Eu as face o procedura de negociere cu o singura sursa si face-ti binenteles o nota justificativa.
un contract de achizitie publica nu are o perioada maxima doar acordul cadru nu se poate face pe mai mult de 4 ani. Conteaza termenul de executie. De exemplu o autostrada se poate face in 10 ani in functie de proiectant.Contractul multianual nu are perioada determinata.
anunt de participare se face pe seap la contractele care au procedura de licitatie deschisa, restransa ,dialog competitiv Autoritate contractanta ? da ? ( licitatie deschisa OUG 34/2006 ART 54. La cerere de oferta se face invitatie de participare.
Răspuns la discuția achizitie cu unitata protejata
da se poate aplica orice procedura dar se specifica in fisa de date. Legea 448 a celor cu handicap specifica ce drepturi au acestia si daca vrei sa achizitionezi ceva ce ei pot livra prin aceasta lege totu-i ok. De exemplu ei pot face cosuri de nuiele.
spuneti-mi detin un brevet de turism pe care doresc sa-l inchiriez in loc y. dar eu lucrez in alt domeniu si in loc x. Respectiva firma care doreste brevetul trebuie sa-mi faca contract de munca. Intrucat eu sunt angajata cu contract de munca as putea avea inca un contract de munca sa spunem pe 2 ore pe zi tinand cont ca loc respectiva este destul de indepartata. Si cum inregistrez contractul ala la itm -ul din loc respectiva.