avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate violett2415

Activitate violett2415

buna ziua
va multumesc de raspuns
sper sa rezolv asa problema fara sa ma duc eu pana la tribunal
as avea de mers 600 km si e cam mult:(
fostul sot nu are nici el decizia definitiva
a primit exact ce am si eu
nu as putea sa fac nunta si sa aduc actele dupa aceea?
multumesc
buna ziua,

nu stiu daca postez corect
am divortat si eu in urma cu un an mai exact 30 septembrie am terminat divortul
am primit comunicarea la care a fost atasata sentinta nesemnata si nestasmpilata
eu pe 6 noiembrie adica saptamana viitoare am nunta si nu am stiut ca nu pot sa ma casatoresc fara acele stampile
problema este ca eu ma casatoresc in resita acum si nu am cum sa ajung la judecatorie sa iau sentinta irevocabila#-o
ajutooooooor:((
ma puteti ajuta cu problema mea
cum reusesc sa ma casatoresc
Deoarece nu au fost efectuate lucrarile de canalizare cum trebuie,in urma neindreptarii adecvate a terenului am reusit azi cand m-am intors cu masina acasa sa raman intepenita in namol.Problema este ca roata din dreapta s-a dus pana la jumate ,bara desprinsa,ambreiaj plin de miros si fum
Cum as putea sa imi repar daunele masinii?Trebuie sa dau firma in judecata sau pur si simplu ar trebui sa le cer asigurarea.
Am intrat pe net si am gasit numele firmei si CUI-ul ca patronul firmei a zis ca nu le stie .
Va rog sa imi comunicati
M-am saturat de nedreptatile astea#-o
Va multumesc respectuos!!!!!
Răspuns la discuția Dauna asigurari RCA
[Buna ziua,
as avea si eu o intrebare
la mine pe strada se face canalizarea mai exact in Orasul Pantelimon,am stat o zi intreaga in casa deoare au sapat iar pamantul mi l-au pus la poarta fara sa imi lase o cale de acces.
azi cand in sfarsit am reusit sa ies cu masina din curte,cand m-am intors acasa si am intrat pe strada era nivelat de masina dansilor si anume de un escavator.din pacate nu au facut ce trebuie si am ramas cu masina intepenita in namol si mi s-a rupt bara.nu ar trebui sa imi dea asigurarea firmei sa imi repar masina?
va multumesc!
daca nu am postat unde trebuie imi cer scuze si am rugamintea sa imi spuneti unde pot sa apelez
as putea sa ii dau in judecata ,am facut si poze
am reusit sa o scot cu cativa baieti care au ridicat-o pe maini
Răspuns la discuția credit pe numele fostului sot
Buna ziua,
va multumesc pentru raspunsuri.Plangerea la politie este deja facuta ca m-a amenintat cu mai multe(ca da foc la casa,ca ma bate.....).
Mai am o intrebare in ceea ce priveste creditul ce ma sfatuiti sa fac?Eu nu mai am posibilitatea sa platesc cei 250 de euro.I-am platit de la terminare divortului asta insemnand din septembrie 2009 desi sunt coplatitor.Creditul e de nevoi personale.Ce se intampla daca nu mai platesc nici eu.El s-a lasat de servici ca sa nu mai aiba banca ce sa ii ia.
Va multumesc frumos!!
Răspuns la discuția credit pe numele fostului sot
Buna seara,
Am si eu intrebare.Am terminat divortul la sf lunii septembrie 2009 dar nu am facut partaj pentru casa si bunuri.Casa este luata in timpul casniciei dar eu am pe contract 80% deoarece am avut alte imobile inainte de casatorie iar 20% sunt comuni.El nu mai sta in casa,nu vrea sa semneze in cazul in care gasesc pe cineva sa cumpere aceasta casa.El doreste 50 % si asta eu nu sunt de acord.Mai avem un credit de nevoi personale in care el e beneficiar si eu coplatitor.Deoarece stiam ca el s-a lasat de munca am platit eu cei 250 de euro in continuare.Eu nu mai am posibilitatea de a plati acest credit.Ce se poate intampla?Ii pune sechestru pe cei 10 % care ii are din casa sau as putea sa preiau eu rata si sa renunte el la cei 10 %?
Nu stiu cum sa fac mai bine.La divort a fost ok dar acum nu mai vrea sa ne intelegem.Eu as vinde casa pentru ca el de cand s-a terminat divortul tot cara din lucrurile din casa cand eu sunt la servici.Politia nu face nimic in acest caz ca am apelat si acolo.As avea dreptul sa schimb yala la usa de la intrare?
Va multumesc frumos pentru raspunsul acordat
Răspuns la discuția Girant la ananghie
Buna ziua,
Am si eu o problema.Am terminat divortul de o saptamana dar sunt girant la creditul de nevoi personale facut de fostul sot.Inainte de a termina divortul el a demisionat de la servici iar acum trebuie sa platesc doar eu.pot sa ma scot ca si girant?Daca nici eu nu mai lucrez ce se poate intampla daca nu mai platesc?

Va multumesc!
Răspuns la discuția divort/partaj
Buna ziua,
As avea si eu o intrebare si anume.Am terminat divortul dar avem un credit de nevoi personale luat de fostul meu sot.Eu sunt trecuta ca girant dar el ca sa nu mai plateasca si-a dat demisia inainte sa se termine divortul.As putea sa nu mai fiu girant la acest credit?Daca nu platesc nici eu ce se intampla?
Va multumesc!
Răspuns la discuția cerere de divort
Va multumesc!
Răspuns la discuția cerere de divort
romascanu a scris:

Daca depuneti dvs cererea de divort se fixeaza termen de cca. o luna. In acest interval (cam in 10 - 15 zile) sotia primeste citatia. Daca si sotia, vazand citatia, constata si ea ca ar fi cazul sa nu se opuna si vrea sa divorteze si daca sunt indeplinite conditiile unui divort prin acord (nu exista copii minori + a trecut mai mult de un an de la data incheierii casatoriei) se poate pronunta desfacerea casatoriei la primul termen, "pacalind" astfel si termenul de 2 luni de care a vorbit elis.


As dori si eu sa divortez cat mai repede si mi se pare cea mai buna varianta.Sunt casatorita de 3 ani si nu avem copii.Cum se procedeaza cu ceea ce am facut impreuna(casa ,masina).Daca avem credite cine le preia?Am nevoie de avocat daca suntem de acord amandoi?
Multumesc!