avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate geniest

Activitate geniest


Buna !

Ma poate ajuta cineva ca sunt in ceata totala cu noile modificari legate de depunerea decl. 100 si 300 si 101.
Trebuie sa depun 100, 300 si 101 pentru o firma dizolvata/lichidata pe perioada oct - noi-dec 2011 (trimestrial) si anual 101. Declaratiile sunt pe zero.
Inteleg ca prin posta nu se mai pot trimite, asadar, ce anume trebuie sa descarc si sa completez ? Pentru oct si noiembrie folosesc formularele vechi si pt. decembrie pe cel nou ??? Sau cum ???

Inteleg ca trebuie sa am semnatura digitala. Este obligatoriu? Nu se mai pot printa si semna ca pana acum ?

Multumesc mult !

S-a modificat ceva ? Eu stiam ca bilantul si pv-ul de repartizare a activelor trebuie parafate de un expert contabil.
Eheee...de-ar fi asa simplu....
In 2008 primesc notificare ca pe 2007 nu a fost depusa 101. Bun...asta e....ma duc sa platesc si sa depun (era treaba celui pe care-l plateam sa-mi tina contabilitatea...da' in fine....fara detalii). doamna de la adm. financiara ma anunta foarte draguta ca fiind prima data am doar avertisment. Eu si mai fericita imi promit ca nu mai fac imprudente si intreb: acum este Ok ? Mai e ceva de depus ? Nuuuu.....e in regula, mi s-a raspuns.

Pana la momentul "depunere dosar pt. certificatul de atestare fiscala" cand doamna de la aceeasi adm. financiara ma anunta ca n-am datorii la buget...insa 101/2006 nu a fost depusa.....deci nu mi se elibereaza acest certificat pt. a putea radia, decat daca platesc amenda....
Asta in conditiile in care n-am fost notificata in termen de 15 zile de la nedepunere cum zice codul de procedura fiscala si se incalca alt paragraf care spune ca nedepunerea unei declaratii nu reprezinta creanta si nu e legal sa mi se refuze eliberarea acestui document.
Asadar....iata ca radierea asta de doar 250 RON costa de fapt vreo 1000 RON (adaugand si costurile cu expertul contabil pt. bilantul de lichidare).
Am un SRL care are hotarare de dizolvare-lichidare voluntara de anul trecut. La finante nu apare cu datorii catre buget sau terti.
In ce conditii poate radia ONRC din oficiu acest SRL ???? Sau, mai bine zis, exista acesta posibilitate ????

Multumesc anticipat,

Va multumesc foarte mult !

Multumesc frumos pentru raspuns.
Eu inteleg ca DA, trebuie sa te notifice...nu ????

Sau sa va spun cazul concret:
Fac cerere de eliberare certif fiscal si adm finatelor pb sect 6 refuza pe motiv ca nu e depusa o decl 101/2006.
Firma e pe zero de la infiintare - niciodata activitate...
Din 2007 pana azi am tot fost sa depun tone de hartii la ei, intreband de fiecare data daca e ceva in neregula (la infiintare s-a ocupat o amica de contabilitatea firmei) si nu mi-au zis nimic...Declaratiile 101 sunt pe zero, nici forfetar nu am ca e dizolvata-lichidata firma de anul trecut...
Printre obligatiile administratiilor financiare exista si obligatia sa notifice contribuabilul ca nu a depus o declaratie fiscala ? La cat timp ? Si care este baza legala, daca exista aceasta obligatie ?

Multumiri multe !
Multumesc pt. mesaj. Da, o sa le contest in instanta.
Cat poate dura o astfel de actiune ?
In ultima perioada s-a trezit ANAF-ul ca declaratia 101 nu este corecta in ceea ce priveste impozitul datorat. Buuun.....

Problema sta asa: firma infiintata in 2005, vara, fara active pe firma, fara activitate comerciala, fara venituri, fara decontari de cheltuieli pe firma, fara nimic...inregistreaza cererea de dizolvare si lichidare simultana si voluntara in 29 APRILIE 2009. Hotararea judecatoreasca apare cu data de 05 MAI 2009 (la 5 zile de la intrarea in vigoare a forfetarului). Intre timp depun declaratiile trimestriale la fisc, cu zero la impozit, depun 101 cu starea contribuabilului - DIZOLVARE - LICHIDARE si din cauza grevelor judecatorilor nu am reusit sa depun si dosarul de radiere... Ei bine....STATUL doreste bani de la mine pt. forfetar. Nu accept acest bir deoarece nu incasez nimic, nu insel pe nimeni, nu-mi decontez nimic pe firma......contul firmei nu mai exista, a fost inchis la dizolvare.

O sa le cer control fiscal. De asemenea o sa le spun ca n-au decat sa ma dea in judecata. Ok....la ce sa ma astept ? Care este procedura pe care o urmeaza fiscul / statul in acest caz ?

Va multumesc anticipat pt. orice raspuns.

geniest
Ok, multumesc mult....dar pe mine ma intereseaza partea cu forfetarul. Il platesc sau nu ??? Din informatiile primite am pana la 3 ani termen sa declansez radierea. Dar pentru asta o sa am de-a face cu administratia financiara, de unde imi trebuie certificat de cazier fiscal. Si atunci s-ar putea sa aflu ca sunt datoare vanduta statului. #-o Ca n-am platit forfetar. Mi se pare aberant....dar si mai aberant mi se pare sa nu stiu exact ce trebuie sa fac, fiindca nimeni nu stie. Dar vorba cuiva...traim in Romania.......