avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate Conrad

Activitate Conrad

Nu exista nici un spatiu de depozitare la parter. La etajul 4 exista uscatorie. Atat

POPA GHEORGHE a scris:

La intrarea in scara blocului ar trebui sa se regaseasca un spatiu comun - camera/ incinta/ spalatorie, etc., al tuturor locatarilor din condominiu in care se pot "parca" carucioare, biciclete, etc. In blocul dvs. nu exista sau este ocupat abuziv de cineva ?!

Buna ziua, am o situatie pe cat de amuzanta...pe atat de deranjanta. Locuiesc la parterul unui bloc si de cateva luni de zile am neplacerea sa gasesc biciclete, carucioare pentru copii, carucioare de cumparaturi si alte mijloace de transport puse in fata usi apartamentului meu , unele chiar legate cu lant de caloriferul alaturat usi mele .... Incep sa ma satur de mutatul bicicletelor, carucioarelor etc de fiecare data cand vreau sa intru in apartamentul meu. ( Odata sa intamplat sa nu pot iesi din apartament din cauza unei biciclete legate cu lant de calorife, stiu suna amuzant dar credeti-ma este enervant ) Intrebarea mea este ce masuri pot lua? asociatia nu ma baga in seama ...vecini nici atat ca ei au vechime in bloc cica si eu find mai tanar si proaspat mutat din punctul lor de vedere trebuie sa ma acomodez ca asai la bloc . Exista vreo suprafata din casa scarii care este aferent apartamentului meu ? sau totul este comun drept urmare fiecare isi poate pune absolut orice in fata usi mele fara sa pot face nimic. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Buna ziua, daca o intreprindere individuala nu produce efectiv un produs de exemplu: pantofi, ci doar le modifica cu niste tehnici de vopsire accesorizare astfel devenind dintr-un produs standard un produs personalizat ce cod caen e nevoie? Avand in vedere ca titularul I.I ului nu produce efectiv produsul , ci il achizitioneaza si doar il inbunatateste ... Sa fie nevoie de o diploma care sa ateste vreun curs in domeniul productiei de incaltaminte ? Nu reusesc sa imi dau seama care ar fi calea legala .. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Buna ziua,
Intrebarea este urmatoarea: Pe ce se bazeaza comisarul OPC cand face invitatii la sediul OPC pentru un produs pe care tu l-ai vandut printrun anunt online gen olx, facebook etc . Un produs cumparat pentru uz personal dar pe care ai considerat sa il vinzi nefiindu-ti de folos . Intamplarea face ca tot tu persoana fizica care ai vandut acest produs sa ai o Intreprindere Individuala inregistrata pe nume. Clientul care a achizitionat acest produs desi ai modificat produsul conform cerintelor lui( ai facut un produs personalizat pentru acesta ) a depus o reclamatie la OPC . Cea ce este un mare semn de intrebare : Sa le dau registrul unic de control la vizita ce va urma la OPC ...sau sa nu le dau nimic ?
Buna ziua, as avea nevoie de un model de act constitutiv pentru un srl in care ambi asociati sunt cetateni straini si administratorul va fi la fel . Va multumesc anticipat!
intrebarea mea de fond este daca intrun I.I pot cuprinde toate aceste activitati fara sa fiu in ilegalitate deci sub aceasi firma sa practic toate activitatile ... asta imi era marea nelamurire de fond ...
multumesc dar asta intentionam sa fac daca nu primeam raspuns aici ..... astept in continuare pe cineva in masura sa imi spuna daca exista macar o posibilitate de genu alti au mai intampinat problema asta si daca da, cum au solutionato. Va multumesc
Buna ziua,
am tot analizat diferentele dintre cele doua forma de organizare srl si i.i insa nici acum nu imi este foarte clara situatia asa ca am sa o expun aici in speranta ca voi primi un raspuns clar la problema mea. Doresc sa fac un magain online cu produse executate la comanda pe care le executa niste ateliere cu care as lega contract acestia sunt platitori de tva, iar eu in mare parte as revinde marfa catre persoane fizice prin magazinul online . O alta activitate ar fi o ferma de hrana vie pt pasionati de acvaristica aici insa clienti ar fi mai mult persoane juridice din toata tara si peste toate acestea as mai dori sa exercit vanzare ambulanta la diferite targuri, festivaluri etc de produse diverse in special alimentatie publica din rulote tip fast food . Stiu ca la momentul de fata ca si incasari cel mai mult miar veni din magazinul online celelalte afaceri find in faze incipiente si nu pot estima daca vor functiona sau nu de pe acum tocmai dina cest motiv nu as vrea sa demersuri pt toate 3 ci as prefera daca legea imi permite ca sub o singura tutela de firma sa pot functiona ca si incasari si cheltuieli pt toate cele 3 activitati una find comert online...celalalte find cresterea de hrana vie pt acvaristica si a treia productie si comercializare a produselor tip fast food . Va multumesc anticipat pt toate sugestiile dvs
OUG 34/2014 art 16 nu mai retin ce litera..dar produsele executate conform specificatiilor transmise de client si distrinct personalizate sau produsele ale caror valoare depinde de fluctuatiile valutate(de exemplu daca ati comandat si ati platiti in valuta ) nu se pot returna! fiti linistit :)
Răspuns la discuția Returnare produs comandat eronat
Raspunsul corect dupa parerea mea (si eu am intampinat probleme de genul acesta aducand la comanda diverse pentru clienti care le solicitau ) OUG 34/2014 art.16 lit b care spune ca sunt exceptate de la dreptul de returnare produsele ale caror valoare depinde de fluctuatiile valutare de asemenea este aplicabila si litera C a aceluias articol daca retin bine `` produsele executate la comanda conform specificatiilor transmise de consumator si produsele distrinct personalizate nu se pot returna``