avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Activitate popa remus

Activitate popa remus

Răspuns la discuția refuz eliberare autorizatie
nu.pt k imobilul este din anul 1930 iar pana acum nu am facut CF
Vreau sa demolez un imobil casa de locuit,construit in anii30,si ma lovesc de o problema!Mergand la primarie pt a obtine autorizatia de demolare, mi s-a spus care sunt actele necesare iar printre acestea si CF,fara de care nu mi se poate elibera certificatul de urbanism si autorizatia de demolare[este ceea ce mi-a spus functionara respectiva].mentionez ca nu pot sa apelez la serviciile unui topograf in vederea intocmiriiCF pt ca in prezent am pe rol un dosar de granituire.nu se poate obtine autorizatia fara a avea CF?X-(Multumesc!
Discuție pronuntzare
Exista un termen legal in care se comunica partilor din proces o sentinta judecatoreasca?pe data de 12 mai s-a pronuntat sentinta intr-un proces civil si nici pana astazi nu am primit acasa acea sentinta.ce trebuie facut,cu atat mai mult cu cat din ceea ce am citit p portalul instantelor cu privire la acea sentinta ,nu imi este favorabila si urmaresc sa merg mai departe?
care sunt masurile care se iau cu un subofiter MAI impotriva caruia se da inceperea urmaririi penale si ulterior este/nu este condamnat?
Răspuns la discuția plangere penala
multumesc
Răspuns la discuția plangere penala
am mers.agentul mi-a zis ca nu pot citi plangerea si sa vin apoi cu avocatul sa dau declaratia,ci in momentul in care am citit plangerea sa dau si declaratie.nu e un abuz?exista o baza legala prin care eu sa pot sa iau la cunostinta si abia apoi sa merg cu un avocat sa dau declaratie,asa cum mi-ati spus si d-voastra?poate vi se pare absurd,dar asta este realitatea!!!
Răspuns la discuția plangere penala
deci incadrarea juridica a faptei care face obiectul plangerii nu o pot afla decat atunci cand merg sa dau declaratia?
Discuție plangere penala
acum 2 zile am primit acasa o instiintare prin care m-i se cere sa ma prezint la sediul de politie pentru a da o declaratie deoarece impotriva mea a fost formulata o plangere penala.in acea instiintare se arata numele celui care a depus plangerea dar nu se specifica si fapta pt care as fi chemat.am mers la politie si am cerut agentului de politie ,la care este plangerea respectiva ,sa-mi spuna in baza carui articol din codul penal a fost formulata plangerea.acesta a refuzat spunand ca voi afla cand vin sa dau declaratia.nu era normal ca articolul in baza caruia s-a facut plangerea,sa fie trecut pe acea instiintare?CE AM DE FACUT?
Discuție adoptie
am 30ani,necasatorit,un loc de munca stabil si bine remunerat,o locuinta proprietate personala si doresc sa adopt un copil dintr-un orfelinat,de preferinta ,in varsta de cateva luni.Conform legislatiei din Romania este posibil acest lucru?
Răspuns la discuția drept de proprietate!
Sa pierd?#-oMa gandesc ca e vb de teren?