avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate Immalee

Activitate Immalee

Va multumesc pentru raspuns. Inca o precizare, va rog: este vorba doar de impozitul pe venit, de 16%, sau se adauga si toata suita de taxe si contributii?
Am uitat sa precizez: angajatorul este inregistrat in Norvegia, nu in Afganistan. Iar salariul imi este virat intr-un cont bancar din Romania.

Daca mi-ati putea transmite suportul legal pentru raspunsuri, as fi recunoscatoare. Presimt ca va fi nevoie sa am o pozitie solida atunci cand Fiscul va incepe sa puna intrebari privind banii care imi intra in cont.
Buna ziua,

Lucrez in strainatate, intr-o tara care nu are conventie de evitare a dublei impozitari cu Romania (Afganistan). Oficial, am inca resedinta in Romania (CI) desi nu am locuit in tara decat 5 luni in ultimele 12 luni (insa nu pot dovedi cu acte decat o parte din cele 7 luni ramase). Aici, angajatorul plateste pentru mine impozitul, conform legislatiei afgane. As dori sa stiu daca trebuie sa platesc impozit si in Romania.

Va multumesc.
Am cumparat un uscator - ondulator de par care nu este defect (am facut proba la magazin) insa nici nu isi face treaba asa cum scrie pe cutie (ceea ce n-am observat decat acasa). As vrea sa stiu daca exista o baza legala pentru a-l returna. Nu l-am comandat de pe internet ci l-am luat direct din magazin. Am pastrat cutia si toate accesoriile si hartiile.

Va multumesc anticipat!
Asa mi-am inchipuit si eu, ca e vorba de viza lunara. Referenta care mi-a preluat dosarul s-a purtat foarte urat cu mine, fara nici un motiv (poate vroia o "atentie", cine stie). Mi-a luat doar actele si nu mi-a dat sa semnez nimic, nici macar o cerere tip. A trebuit sa insist si ca sa-mi dea un numar de inregistrare. N-am vrut sa procedez asa, dar cred ca pana la urma voi apela la o cunostinta din cadrul AJOFM ca sa imi clarific situatia. Vad ca la noi altfel nu se poate...
tudorvaleriu a scris:

conform OUG 28/2009 (prin care celor care incep sa primeasca somaj in 2009 le se adauga 3 luni de somaj).


Ca sa nu mai deschid un nou topic pe aceasta tema, doresc sa va intreb daca aceasta OUG se aplica si in cazul meu: am vechime 2 ani, am depus zilele trecute dosarul si mi-au spus sa vin la semnat in 14 decembrie. In acest caz voi beneficia de somaj 6 luni + alte 3?

Va multumesc anticipat!
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Sunt mai linistita acum :)

Dnele Elga si Marioara: dvs. v-au operat pe loc intrarea in somaj, cand ati depus dosarele, sau v-au returnat cartea de munca ulterior?
Ieri am depus dosarul pentru somaj si cartea de munca a ramas acolo, desi a trebuit sa depun si copie; alte acte in original (studii etc.) mi le-a dat inapoi. Pentru ca referenta care mi-a preluat dosarul s-a purtat execrabil, ma tem sa nu o faca pierduta. Deci, va intreb: cartea de munca trebuie sa ramana la AJOFM?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Cum se defineste "concediere colectiva"? De pilda, 4 din 15 angajati ai unei firme intra la aceasta categorie? Ni s-au oferit 3 salarii compensatorii, dar nu medii pe unitate ci in functie de salariul de pe contractul fiecaruia. Acestea sunt deci impozabile? Si daca da, inseamna ca beneficiem in continuare de toate drepturile unui angajat (asigurare de sanatate, vechime etc.)?

Va multumesc!
Cu mai multi ani in urma, la rugamintea tatalui meu (el avand niste probleme cu firma lui, ceva legat de niste cecuri neacoperite, n-am inteles foarte bine ce), am infiintat o firma pe numele meu, la care el este administrator. Nu m-am implicat deloc in desfasurarea activitatii. Acum am descoperit pe site-ul Ministerului Finantelor ca firma are pe 2007 datorii de aproximativ 40.000 RON. Nu stiu care e situatia pe 2008, tatal meu este destul de sensibil la acest subiect, nu stiu nici daca s-au primit citatii sau au fost alte probleme.

As vrea sa aflu ce risc eu in situatia asta. Nu am nici un bun pe numele meu, dar lucrez si n-as vrea sa ajung in situatia de a mi se retine din salariu pentru aceste datorii.

Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, i-as fi profund recunoscatoare...