avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Activitate ricky25

Activitate ricky25

Discuție Dupa adjudecare
dupa ce s-a adjudecat un bun prin licitatie proprietarul adica debitorul a luat geamurile usile inclusiv acoperisul casei ............pot sa ii fac ceva sau trebuia ca bunul sa fie sechestrat cu sechestru asigurator ca sa poata fi acuzat de ceva
Răspuns la discuția Citat gresit de catre executor
Nu este vorba de o banca .........imprumutul a fost luat de la o persoana fizica ........ma gandesc ca executorul avea obligatia sa ceara cand a inceput executarea datele debitorului prin INEP
Am luat un imprumut si nu l+am inapoiat si s a inceput executarea silita impotriva mea. executorul mi a trimis citatiile la adresa pe care am avut o cand am luat imprumutul. Cand executorul a inceput sa trimita citatiile eu aveam alt domiciliu inclusiv in buletin nu doar asa ca m am mutat ,sunt mutata de la vechiul domiciliu la noul domiciliu cu forme legale.ce se intampla pot sa fac ceva contestatie impotriva executarii ca de la ultima citatie trimisa bineinteles pe vechiul domiciliu au trecut vreo 20 de zile
Răspuns la discuția Adjudecare
inca nu s a depus decat doar garantia pentru a participa la licitatie restul de bani trebuie sa ii depuna in 30 de zile. Luni am sa depun contestatie la actul de adjudecare si tot formulez si contestatie la executare pe numele meu adica al sotului si acolo arat ca suntem casatoriti de dinaintea cumpararii terenului si normal era sa ceara partaj si sa ii execute partea ei.
Ii ok daca fac asa?
Discuție Adjudecare
Buna ziua vreau sa stiu daca un act de adjudecare se poate contesta ............ieri s+a adjudecat un teren la o licitatie facuta de un executor . acel teren este dobandit in timpul casatoriei de sotie si este numa ea trecuta in contract normal executorul trebuia sa ceara partaj inainte sa execute terenul respectiv. Si imprumutul pentru care s a facut executarea a fost luat tot doar de sotie eu nu am semnat nicaieri. M ai pot face ceva contestatie daca ieri s a adjudecat?
Răspuns la discuția Perimarea
vreau sa va mai intreb dupa cati ani se proscrie?
este vorba de un act emis de autoritatiile locale si a fost emis in anul 2009
Discuție Perimarea
Am un proces comercial si s-a suspendat în baza art. 242 alin. 1, pct. 2 Cod procedură civilă adica nu ne-am prezentat nici una din parti. Au trecut de atunci vreo 9 luni si eu nu am stiut ca s-a suspendat pt ca nu am primit acasa nimic.
Acuma am redeschis procesul adica am repus cauza pe rol, am avut primul termen si mi-a spus judecatoarea sa depun concluzii scrise la propunerea de perimare.
C-am ce ar trebui sa scriu ca sa nu intre procesul in perimare adica sa se judece cauza incontinuare
Discuție Pierdut Recurs
Daca am pierdut recursul la tribunalul din judetul din care fac parte m-ai am si alte cai de atac? adica se poate face la curtea de apel? si daca da, cand se face cand primesc motivarea acasa sau dupa pronuntarea ei de catre instanta?
poti sa il schimbi cu o luna inainte.
depinde unde ai adresa din buletin si pe cine este imobilul unde stai proprietarul imobilului trebuie sa iti semneze ......deci daca este pe mama ta nu poti cu bunica
Discuție Recurs
Dosar nr.5..../182/2010


C A T R E

J U D E C A T O R I A B A I A M A R E


Subsemnatii L........................ si ........................ ,domiciliati in B............. str. V......................6B/15,judetul Ma................. ,in conformitate cu prevederile art.301, 304 pct.7,8 si 9, 304ind.1,312 si urm. dinc.pr.civ.declar:

R E C U R S

impotriva sentintei civile nr. 8............/08.09.2010,pronuntata in dosarul cu nr. de mai sus ,solicitindu -va sa trimiteti prezentul impreuna cu dosarul cauzei Tribunalului Maramures spre competenta solutionare,

Motive

-le voi depune la dosar pana la primul termen


intrebarea mea este pot sa inregistrez acest recurs la judecatorie imi va da termen ? problema este ca azi imi expira cele 15 zile
si daca pot sa il trimit prin posta sau trebuie sa il depun la judecatorie?