avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate Kgestenye

Activitate Kgestenye

Buna ziua!
As-i dorii sa interesez ca se poate face asa ceva, ca momentan sunt o situatie in care: primesc alocatie de somer. Dar primarul la comuna noastra a cautat si a cerut sa merg la primarie, sa lucram impreuna. Dar din cauza ca acum la buget posturile sunt blocate, nu putea sa angajeze numai cu detasare (codul muncii art 45-spune el). Asa trebuie sa angajeze o societate comerciala la un post T.A. si primaria cere cu detasare.
Intrebarile mele sunt: - E legal sa detaseaza o firma comerciala la administratia publica??
- Se poate face asa ceva, ca SC angajeaza expl. 21 dec . si primaria cere la 22 dec???
- Firma care angajeaza avea ceva obligatii catre mine dupa cazul ca angajeza o somer (inainte am fost crestere de copil)??
- Inteleg bine, ca contractul de munca ramane la firma care angajeza de la somerii??? Daca e asa, cat timp poate raman detasat???:sorry:

Multumesc raspunsurile Dvs.!!! Si astept cu rabdare.
Cu stima!
Multumesc, pt raspunsul corect si clar!!!!!B-)=D>
Am fost la patronul meu in saptamana trecuta, si stie ca sunt insarcinata (a stiut mai inainte), dar a spus, ca "nu stie! Din cauza crizei ....., a mai demisionat si alte colege, de la firma. Si, din cauza, ca am studii superioare, trebuie sa reangajeaza (nu stiu, cu cat salar de baza???) cu un salar mai mare, decat primesc alte colegii. Si el nu putea sa plateasca, pentru mine, concediu de maternitate, pentru 126 zile. Si din cauza, ca nu angajat pe nimeni, la postul meu - cand am plecat la CCC - putea sa trimita pe someri." X-(:sorry:
O alta intrebare cu legatura asta: are voie sa nu reangajeze, cu salariul, care merit?:( Si eu asa am stiut, ca numai primele 5 zile trebuie sa plateste firma in caz de concediu de boala ...:O

Multumesc, si va doresc o zi frumoasa!
Buna dimineata! Am o intrebare legatura, cu concediu de maternitate: eu momentan sunt la concediu la cresterea copilului de la 2 pana la 3 ani (pana la 8 iulie 2010) si am indeplinit sarcina sapt. 25. Trebuie sa nasc la 11 septembrie 2010. Problema mea este, ca trebuie sa merg inapoi la serviciu cu inceputul data de 8 iulie (asta va fii vineri)? (daca stiu bine???) Si pot sa incep concediu de maternitate (dupa cum spune medicul ginecolog) 10 iulie 2010 (dupa cand am indeplinit sapt.32 (???)).
Interbarea mea este, ca seful putea sa concedieze, sau trimite pe someri in aceasta 2 zile? Ce po sa fac, ca sa nu concedieze? Medicul de ginecolog (din cauza ca sunt in situatia risc de sarcina), spune ca nu enerveza aceasta problema, pt ca el da concediu de boala, daca este necesar.... Seful are voie sa trimita pe someri in timpul concediu de maternitate, sau terbuie sa pastreaza (carte de munca inca 2 ani?) si sa plateasca salariu de maternitate?
Spuneti-va te-rog pt ce am voie, daca se poate? Si daca am sau nu am care lege hotaraste?

Iti multumesc inainte pt raspunsul Dvs!!!

O zi buna!
Buna dimineata! Am o intrebare legatura, cu concediu de maternitate: eu momentan sunt la concediu la cresterea copilului de la 2 pana la 3 ani (pana la 8 iulie 2010) si am indeplinit sarcina sapt. 25. Trebuie sa nasc la 11 septembrie 2010. Problema mea este, ca trebuie sa merg inapoi la serviciu cu inceputul data de 8 iulie (asta va fii vineri)? (daca stiu bine???) Si pot sa incep concediu de maternitate (dupa cum spune medicul ginecolog) 10 iulie 2010 (dupa cand am indeplinit sapt.32 (???)).
Interbarea mea este, ca seful putea sa concedieze, sau trimite pe someri in aceasta 2 zile? :O :sorry: Ce po sa fac, ca sa nu concedieze? Medicul de ginecolog (din cauza ca sunt in situatia risc de sarcina), spune ca nu enerveza aceasta problema, pt ca el da concediu de boala, daca este necesar.... Seful are voie sa trimita pe someri in timpul concediu de maternitate, sau terbuie sa pastreaza (carte de munca inca 2 ani?) si sa plateasca salariu de maternitate? :(
Spuneti-va te-rog pt ce am voie, daca se poate? Si daca am sau nu am care lege hotaraste?

Iti multumesc inainte pt raspunsul Dvs!!!

O zi buna!
Buna!
Vreau sa spun ca am reusit s-a primesc prima de nastere de la firma. Adevaratul este ca numai dupa doi luni, de la depunere cerere, dar am primit. :) Sigur ca patronul nu bucura, dar asa e viata.

Am o alta intrebare: am auzit ca exista o lege, care spune ca putem cere de la primarie un supliment de 200 ron/luna, dupa copii. Pana la varsta de 18 ani, sau pana e scolarizat. E adevarat? Am auzit, ca primariile nu face reclama, ca exista asa lucru, din cauza, ca trebuie platit, din bugetul local.
Am o prietena care locuieste, in Otelul Rosu, si ea primeste. Acum au depus dosarul, si au spus, ca primeste retroactiv de la martie, cand copilul a indeplinit varsta de 2 ani. Si ca la primaria a spus functionarul, ca nu face reclama, ca ei au primit, din cauza, ca nu lipseste ca acum fiecare familile vino si cere.
Se poate ca putem cere aceasta supliment si din alta judete?
Multumesc!
Buna!va-rog sa intersez ca ceva posibilitati pentru licitatii, pentru o persoane fizice, care vrea sa ajuta cu ocupatie caritativa (consultant de lactatie) exista in Romania? Vreau sa ocup cu femei gravida, cu mama cu bebelusi nou nascuti, ca sa ajut in primele greutatii al alaptare. In Romania nu exista nici o pregatire profesionala pentru acaesta ocupatie. Am gasit un asociatii La Leche Liga International, unde pot sa pregatesc, dar bugetul de casa e saracios...:((
Dupa ce am interesat, trebuie sa fac un grup, cu mama gravid, si mama cu bebelusi. Dar chiria pentru sala, pentru reclame exista. Si mamaici trebuie sa ajuta cineva, ca sa avem un generatie mai sanatos, mai bucuros dupa alaptare bebelusului. Multumesc!
Buna!
Va-rog sa-mi ajutati, daca se poate. Am casatorit acum 18 ani si in Ungaria si in romania, cu o pers. ungara. Dupa ce in anu l trecut am divortat in Ungaria (avem 2 copii, un 16 si un 11ani). Divortul in Ungaria e definitiva si irrevocabila. Intrebarea mea este: ca si in Romania trebuie sa divortam, sa actele ce am e valabil si aici? In timpul casniciei am locuit in Ungaria, dar nu am cetatenia ungara. Eu si momentan locuiesc in Ungaria. Vreau sa fie clar si definitiva casnicia terminata. Fostul sot spune ca in Romania si astazi suntem casatorit. E adevarat?? Daca e va-rog sa-mi spuneti ce trebuie fac ca sa terminam ....??
Multumesc pt atentie si astept raspunsul.
Buna!
Scuzati ca iarasi deranjez, dar trebuie sa interesez ca acum cu impozit forfetar, cum putem sponzoriza o persoana fizica (acelasi barbat, care sus am mentionat)??
Multumesc!
Multumesc frumos raspunsul Dvs.!!!!!!=D>:)
Buna ziua!
Vreau sa platesc din firma o suma de bani pentru un barbat bolnav. Care vrea s-a cumpara o masina de transport.
Ce acte trebuie sa intocmesc ca sa justific plata? Un contract de sponzorizare ? Sau o donatie? Ce lege se refera la astfel de chestii ? E hotarat cat bani pot sa platim?? Puteti s-mi trimiti model de sponsorizare??
Si dupa atat intrebare cum depunem in contabilitate???
Astept urgent si cu interes parerile D-voastra.
Multumesc anticipat !