avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate NATY_ANCA

Activitate NATY_ANCA

Vreau sa-mi deschid un srl. Eu sunt militar si conform legii 80/1995 art. Art. 30
(Cadrelor militare in activitate le este interzis:
b) sa fie asociat unic ori sa participe direct la administrarea sau conducerea unor organizatii ori societati comerciale, cu exceptia celor numite in consiliile de administratie ale regiilor autonome si societatilor comerciale din subordinea Ministerului Apararii Nationale, din cadrul industriei de aparare sau in legatura cu aceasta.) nu pot sa fiu administrator sau sa particip direct la conducere.
In aceste conditii, conform actului constitutiv, celalalt asociat este administrator.
Totusi, facand parte din AGA (care este organul de conducere al societatii), nu incalc aceasta lege?
Ar fi posibilitatea ca sa introduc o mentiune in actul constitutiv prin care sa deleg toate atributiunile AGA administratorului?
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Multumesc din inima!
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Va multumesc mult!
1. Daca salariatul face cerere de reluare a activitatii, nu i se suspenda indemnizatia? (cei 600 de ron in cazul meu)
2. Cand ma refeream la perioada de preaviz, ma gandeam la desfacerea contractului de munca din partea angajatorului. Deci, daca salariatul nu este de acord cu desfacerea contractului de munca, exista vreo posibilitate legala de desfacere a c.i.m. in perioada concediului de crestere copil pana la varsta de doi ani?
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Multumesc!
De exemplu, se poate desface contractul prin acordul partilor? Dar dupa perioada de preaviz?
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Se poate rezilia contractul individual de munca in perioada concediului de crestere copil pana la doi ani?
In ce numar al Monitorului Oficial s-a publicat legea unica de salarizare?
Va multumesc mult la amandoua pentru raspunsurile oferite!
succes in continuare!=D>
cand am scris scopuri personale m-am referit la materiale de constructii pentru construirea unei locuinte personale. Intrebarea este: Poate sa efectueze transportul acestora fara licienta?
o persoana fizica care detine un camion, are un contract de inchiriere cu o societate comerciala pentru care presteaza servicii. Persoana fizica are licienta de transport pe firma. (legea cere aceasta). Societatea comerciala urmeaza sa fie inchisa temporar la registrul comertului. Daca firma este inchisa temporar, persoana fizica mai poate folosii camionul pentru nevoi personale?
Discuție vanzare teren
se poate ca o societate comerciala sa vanda un teren la o persoana fizica cu un pret mai mic decat l-a cumparat?
Multumesc anticipat!!!