avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate jax

Activitate jax

Buna ziua !
O intrebare am si eu daca ma puteti ajuta !
Sotia din ianuarie 2018 nu o sa mai lucreze (se fac restructurari), sa zicem ca in februarie -martie ramane insarcinta urmand sa nasca in decembrie 2018, Sotia a lucrat la firma respectiva din ianuarie 2016. poate primi indemnizatia lunara pt crester copil ? (chiar daca nu e salariata)
Nu-mi poate raspunde nimeni de ce nu mi s-a pus 900 salriu minim +5% si mi s-a pus 850 +5% care inseamna 893, (adica e ca si cum nu asi avea spor de vechime)
Buna ziua,

Am mai scris pe forum acest caz, daca ma poate ajuta cineva va rog frumos
Sunt bugetar inspector asistent cu data de 1.07.2014 am facut 5 ani vechime am primit dispozitie cu 10% spor de vechime, tot cu 1 iulie s-a marit si salariu minim la 900, sporul de vechime de 10 % mi s-a acordat la salariul din luna iunie 2014 si nu la salariul din iulie 2014 (900 ron).
Sporul de vechime trebuia sa se acorde la salariul din luna iunie sau iulie ?
Multumesc !

Buna ziua,

Lucrez la stat in cadrul unei institutii publice..din data de 10.08.2013, anterior acestei date am lucrat 4 ani la privat..
M-am angajat la stat ca functionar public, inspector asistent ( nu mai stiu exact salariu brut de atunci) intrebarea mea e urmatoarea avand 5 ani luna aceasta trebuie sa am un spor de 10 %, mie nu mi se acorda pt ca nu depaseste pragul salariului minim de 900, asa mi s-a spus, anul trecut a mai dat o persoana cu mine examen, el in luna aceasta face 3 ani (spor vechime 5%), lui i s-a spus ca i se aduaga la salariu acesta minim de 900, la mine trebuie sa ase adauge la salraiu vechi de 800 sa zicem si pt ca nu depasesc pragul de 900 e egal cu zero...nici eu nu am inteles bine nu stiu cui sa ma adresez..
Imi cer scuze nu stiu cum pot explica mai bine..
Multumesc.
Răspuns la discuția Carte de munca format electronic
NU scrie absolut nimic si nu exista nici o stampila :(
Ce pot face ??
Buna ziua,
Am lucrat din 2008 pana in 2010, in octombrie 2010 am intrat in somaj , somajul mi-a expirat in aprilie 2011, (carnetul de munca l-am avut acasa) acum pe data de 26 iunie m-am angajat la o institutie de stat...
Intrebarea mea este urmatoarea .. am inteles ca din ian 2011 cartile de munca se tine in format electronic, eu mai trebuie sa mai duc cartea de munca la scanat undeva ?s-au ocupat de acest lucru cei de la somaj ?
Multumesc...precizez cartea de munca o am acasa cei de la noul job mi-au spus sa o tin acasa...
Răspuns la discuția Contract Determinat incetare
Ma ajutati va rog frumos .

Contractul determinat e pe 1 luna ...1 oct -31 oct...
Eu ce trec data expirari 31 oct/01 nov si la data incetarii 31 oct/01 nov ??
Va multumesc
Răspuns la discuția Contract Determinat incetare
venom a scris:

Daca CIM este incheiat pe perioada 01.10.2010 - 31.10.2010 inclusiv atunci decizia de incetare este 01.11.2010 si se poate depune la somaj in termen de 30 de zile de la data incetarii .
Daca CIM este incheiat 01.10.2010-31.10.2010 data incetarii este 31.10.2010.


Care e diferenta 01.10.2010 - 31.10.2010 cand 31 cand 01 ?
Răspuns la discuția Contract Determinat incetare
Deci pun data expirare 31 si data incetari tot 31 ..vreau sa ma duc azi sa depun decizia si nu vreau sa gresesc pt a lua somaj :(
Răspuns la discuția Contract Determinat incetare
Contract determinat 1 oct- 31 oct pt somaj ? decizia o pot depune azi 29 octombrie / 01 noiembrie ?


luând în considerare ca la data de 31.10.2010 expira termenul pentru care a fost încheiat contractul individual de munca pe perioada determinata;
• prevederile Art. 56 lit. j) din Codul Muncii si ale legislatiei muncii în vigoare


Art. 1 Începând cu data de 01.11.2010 înceteaza contractul individual de munca al salariatului (-ei) ____________ în baza prevederilor Art. 56 lit. j) din Codul Muncii (încetare de drept).

E bine ?

Multumesc !