avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters87904

Activitate ContSters87904

Răspuns la discuția camere video
MAI EXPLICITA DECAT AM SCRIS MAI SUS CA POATE AJUTA CA MIJLOC DE PROBA NU POT FI.
Răspuns la discuția taxe judiciare
Art. 23 din legea nr. 146/1997:
"(1) Sumele achitate cu titlu de taxe judiciare de timbru se restituie, la cererea petiţionarului, în următoarele cazuri:
a) când taxa plătită nu era datorată;
b) când s-a plătit mai mult decât cuantumul legal;
c) când acţiunea sau cererea rămâne fără obiect în cursul procesului, ca urmare a unor dispoziţii legale;
d) când, în procesul de divorţ părţile au renunţat la judecată ori s-au împăcat;
e) când contestaţia la executare a fost admisă, iar hotărârea a rămas irevocabilă.
(2) În cazul prevăzut la lit. d), se restituie jumătate din taxa plătită, iar în cazul prevăzut la lit. e), taxa se restituie proporţional cu admiterea contestaţiei.
(3) Dreptul de a solicita restituirea poate fi exercitat în termen de un an de la data naşterii sale.
(4) Cererea de restituire se adresează instanţei judecătoreşti sau, după caz, parchetului la care s-a introdus acţiunea sau cererea."
Răspuns la discuția camere video
Poate ajuta ca un mijloc de proba, mai ales ca sunt puse ori la initiativa politiei sau primariei, institutii cu autoritate in stat.
Treceti si pe la ITM CU O SESIZARE DUPA CARE IN FUNCTIE DE CE SE REZOLVA DATI-I IN JUDECATA.
Răspuns la discuția SITE OSIM
cred ca continutul site-ul poate avea leg mai degraba cu drepturi de autor ce ziceti?
posibilitatea sa le platiti altceva nu exista
din moment ce nu specifica ce anume interzice un contract, da nastere la interpretari si atunci instanta daca ar fi la o adica va da castig de cauza 100%.
Răspuns la discuția angajare cetatean bulgar
cetateanul bulgar poate lucra cu dvs in regim de mandat, acele active facand parte dintr-un inventar, facandu-se proces verbal de predare-primire. legat de profit si impozit se platesc aici in Romania, deoarece aici este sediul societatii.
Răspuns la discuția tva
puteti avea contract de colaborare cu un contabil.
1.Limita maxima pentru a fi neplatitor de TVA este 35.000 EURO. Din momentul in care ati atins limita asta, schimbati codul de inregistrare fiscala si deveniti platitor de 19% TVA, de acolo inainte.

2. Exista profesii liberale la care se poate opta, la cerere, pentru un al doilea tip de impozitare, diferit de cel standard de 16%
Răspuns la discuția concurs 19 oct - 3 nov 2009
Ostrich a scris:

Salutare! Eu sunt fericitul castigator al monitorului. Am vrut sa respect regulamentul si am incercat sa ii trimit un mail doamnei Alina Cretu cu toate cele trebuincioase, dar "failure notice"! Nu reusesc...Astept sa fiu contactat. Numai bine!

aaaaaaaaa nu ma mai joc;)