avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate p.anni

Activitate p.anni

Buna ziua
Dupa moartea tatalui meu,fiind singurul copil am mostenit o garsoniera.Acum cativa ani,am facut cu tatal meu un contract de vanzare cumpare pe aceasta garsoniera.Deci sunt eu proprietara si sotul meu.Atunci am avut nevoie sa facem acest act,pt. ca am luat un imprumut pt.,,cumpararea,,unui imobil.Atunci ne-am gandit sa ,,cumparam prin acest credit garsoniera tatalui,,fiind mai usor obtiinerea imprumutului.Este integral achitat acest credit.Atunci am facut contractul de vanzare cumparare legal cum cerea banca la notar.Insa nu am facut demersurile sa si intabulam garsonierea pe numele nostru.
Deci,am o garsoniera,nu este intabulata pe numele nostru a fost al tatalui meu,cine a decedat.,asa ca am si mostenit-o.Pot intabula acum,?Ce demersuri sa fac,sa am toate actele in regula,ca sa pot vinde garsoniera?
Multumesc.
Multumesc.Vom incerca sa aflam,daca mai are activitate firma la care s-a calificat.Sper sa obtinem de la ei macar o adeverinta.Alta solutie nu este.
Sotul meu are o vechime de 15 ani in meseria de mecanic de intretinere masini de cusut .Calificarea a obtinut-o la primul lui loc de munca,dupa o perioada de ucenicie.De si a schimbat locul de munca,in acesti ani tot a fost trecut in CIM ca muncitor calificat,dupa experienta profesionala.Unde lucreaza acum,este o firma italiana,care isi schimba denumirea destul de des,facand de fiecare data noi contracte de munca.La aceasta firma,sotul lucreaza de mai mult de5 ani,insa cu ultima noua denumire doar de 9 luni.Pana acum era trecut ca calificat,insa la ultima schimbarea a denumirii,i-au spus,pentru ca nu are un act doveditor,o diploma,ca a invatat meseria,il poate angaja doar ca muncitor necalificat.Acum,la varsta de 44 de ani,dupa atatia ani in meserie lucreaza ca necalificat,de si este singurul mecanic la societate,el intretine ,repara toate masinile de cusut si nu numai.Firma veche,unde a obtinut calificarea la locul de munca,era firma de stat atunci,nu mai exista,deci de la ei nu mai poate cere o adeverinta ca este calificat.
Angajatorul are dreptate?Anii lucrati in meserie nu ii asigura calificarea?Daca pentru meseria lui nu se mai organizeaza cursuri de calificare,unde sa mearga pentru a se califica?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Multumesc mult de tot.
Multumesc pentru raspuns.Deci eu am gresit,pentru ca nu am auzit de aceste reglementari.Din pacate,sa mai supravietuiesc o zi,ma preocupa cel mai mult si pur si simplu nu m-am gandit ca daca primesc pentru incasarea abonamentelor 40ron,-spun primesc pentru ca mi-am dat numele-imi pot pierde pensia.Totusi nu inteleg ceva,ziarul cu care am acest contract,numit contract de colaborare pe baza de comision,de ce doar din luna septembrie a inceput sa vireze contributiile la somaj si pensii,de ce doar acum a fost asa de important.Am vorbit cu ei,mi-au spus ca trebuia sa precizez ca sunt pensionata,deci ei stiau de la inceput.Deci isi spala mainile.Am mai cautat pe net si am citit ca aceste contracte de colaborare intre o persoana juridica si o persoana fizica,nu au nici o ,,valoare,,nu sunt inregistrate la ITM de exemplu.Asi fi curioasa de la ce data sunt ,,colaboratorul,, lor?Am desfacut contractul de colaborare.Nu stiti cumva unde gasesc un model de cerere pentru repunere in plata pensiei?
Multumesc inca odata.
Buna ziua
Sunt disperata si nu stiu ce sa fac.Ieri trebuia sa-mi primesc pensia de boala grad de invalid.2,nerevizuibila de 390ron.Postasul mi-a spus ca nu are ca sa-mi plateasca.Am sunat la casa de pensii,unde cu greu au gasit motivul,apar in ceva registru ca pe septembrie este platit in numele meu cu cnp-ul meu contributia catre fondul de pensii si somaj.Prima data nici nu am stiut despre ce vorbeste,le-am spus ca nu lucrez,nici sa merg nu stiu,nu ies din casa,Doamna de la pensii a spus ca probabil sunt pfa,sau am srl,pentru ca nu apare nume de firma.Dupa ce mi-a spus sa dovedesc ca nu eu am platit si am inchis telefonul,mi-a cazut ,,fisa,,ca de doi ani am incheiat un contract de colaborare pe baza de comision cu un ziar din Oradea,pentru distribuirea ziarului si incasarea abonamentului.De aceea nu am stiut de prima,pentru ca eu doar numele mi-am dat atunci,firma cauta pensionari pentru colaborare,munca este prestata de fiul meu adult.Ce stiu este, ca s-a platit lunar impozit dupa venitul meu de 40RON,dupa 17 abonati.firma nu mi-a spus nimic ca se schimba ceva,ca trebuie sa aleg intre pensie si acest salar mare.Sigur i-am sunat,au spus ca ei au platit ,pentru ca o noua lege le obliga.Am cerut sa mi se desfaca contractul de colaborare.Am cerut explicatii,de ce nu mi-au comunicat ca trebuie sa aleg,sau macar sa stiu ce fac.
Acum sunt fara singurul meu venit,sunt bolnava cronica,dupa un chin cu cancerul,abia mai traiesc si acum nici medicamentele nu le mai pot cumpara.In ce am gresit eu?Ce pot sa fac,care sunt demersurile sa pot avea din nou pensie.
Multumesc anticipat pentru ajutor.Ar fi urgent,sa pot merge cat mai repede sa clarific situatia,dar asi vrea sa nu fiu ,,nepregatita ,,in fata lor.
Multumesc raspunsul.
Buna seara.
Sunt pensionata de boala,cu o indemnizatie dupa handicapul grav pe care il am.Din cauza bolii,locuiesc cu copiii la tara,la ei.In oras am o garsoniera,pe care l-asi inchiria.Asi vrea sa stiu,cum trebuie sa procedez,sa fie totul ,,legal,,.
E deajuns,contract de inchiriere intre chirias si mine,fara notar?Apoi sa solicit inregistrarea la administr.financiara?
La care adm.financiara,unde apartine locuinta inchiriata,sau dupa adresa mea actuala,deci adresa de la tara?
Eu,ca pers.cu handicap grav,platesc impozit pentru aceasta chirie?
Multumesc anticipat pentru raspuns.