avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate pufosu76

Activitate pufosu76

Imi cer scuze...:) Deci se inmulteste cu 10% sau se adauga 10%? Daca se adauga,inseamna ca se aduna,cred eu..
In situatia mea,la un apart.cu 4 camere sa ia in considerare consumul cel mai mare de la un apart.tot cu 4 camere,plus 10%? Adica,daca un apart.a consumat 50 de unitati,mie ar trebui sa imi calculeze 55?
Multumiri..
Multumesc pentru informatie.O singura nelamurire mai am: inmultit cu 10%?
Buna seara!
Am nevoie de putin ajutor.As dori sa stiu,cum se calculeaza energia termica la un apartament care nu are repartitoare.Mentionez ca in bloc majoritatea au repartitoare.Sunt insa si cateva apartamente care nu au dorit sa monteze aceste repartitoare.De aceea as dori cum se calculeaza energia termica pentru cei care nu au repartitoare montate.
Multumiri anticipate.
Răspuns la discuția Litigiu apartament
In cazul in care,face un contract de vanzare cumparare atunci,mai exista baza pentru deschiderea unui proces si daca da,mai pot cere sa le fie platita partea?Multumiri anticipate.
Răspuns la discuția Litigiu apartament
Multumesc pentru raspuns,domnule avocat.O singura nelamurire mai am daca sunteti amabil...In cazul in care il lasa prin testament sau face act de vanzare cumparare,atunci lucrurile se pot clarifica?Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Litigiu apartament
Am sa va rog doamna avocat,sa imi explicati mai pe inteles daca nu va suparati.Cu niste cuvinte mai pe intelesul tuturor.Multumesc anticipat.
Buna ziua.As dori si eu un raspuns la urmatoarea problema.Tatal meu( a decedat in 2002) si mama mea sunt trecuti pe contractul unui apartament cu 4 camere cumparat pe vremea lui Ceausescu.Noi suntem 4 frati din care 2,nu se prea inteleg cu mama.Intrebarea mea este daca,cei care nu se inteleg cu mama o pot obliga sa vanda apartamentul pentru a beneficia de partea lor.De mentionat ca mama nu doreste sa vanda apartamentul.Ce se poate intampla cata vreme ea este trecuta pe act ca si cumparator,deci propietar alaturi de tatal meu(decedat) si pe deasupra mai este si inca in viata? Multumiri anticipate.
Discuție Custodie
In urma procesului de divort am obtinut custodia totala a copilului. Pt a iesi cu copilul din tara am nevoie de semnatura sotiei? Multumesc!
Discuție Libere legale
Am o intrebarea legata de sambata si duminica.Daca firma la care lucrezi are program de lucru si sambata si duminica(liberele se dau in cursul saptamani pe baza unui program facut la sfarsitul fiecarei luni) si lipsesti de la servici in aceste doua zile,au dreptul sa te treaca absent nemotivat?Din cate stiu eu nu este posibil.Multumesc anticipat pt.raspuns
Discuție Demisie fortata
Buna seara.Va scriu in calitate de angajat la unul din magazinele mari de retail din Bucuresti.Magazinul este deschis de cateva luni si deja din cate stiu,cativa inspectori ITM au fost in magazin la solicitarea angajatilor care,au sesizat destule incalcari ale contractului de munca semnat cu angajatorul.Printre motive:nerespectarea programului de lucru(s-a stat si 17 ore la munca),obligatia de a veni la munca din libere,blocarea usilor de iesire de catre conducere,pentru ca angajatii sa nu poata pleca acasa la terminarea programului de lucru .La sfarsitul lunii februarie,s-a initiat un program de plecari voluntare prin care angajatii erau obligati sa isi dea demisia in schimbul a 2 salarii compensatorii,formular in care era mentionat ca respectivul angajat nu va avea nici o alta pretentie materiala si se obliga sa nu intreprinda nici un fel de act,actiune sau fapt care ar prejudicia in vreun fel compania.Eu personal am fost chemat de catre unul din directori adjuncti (care are calitatea de reprezentant al salariatilor conform contractului colectiv de munca) si obligat sa-mi dau demisia si beneficiam de trei salarii sau voi suporta consecintele pana se va gasi o modalitatate prin care sa fiu dat afara.Precizez ca cazul meu in momentul de fata nu este singurul,acelasi lucru se intampla si cu alti colegi cu aceiasi functie sau chiar mai mare.Una din masurile aplicate ulterior refuzului meu de a-mi da demisia este schimbarea programului de lucru,urmand sa lucrez o zi schimbul 2( program 12:30 - 21:30) iar urmatoarea zi schimbul unu ( program 07:30 - 16:30),astfel urmand sa lucrez cu acest program din 2 in 1 si din 1 in 2,pe toata perioada luni mai,fara a beneficia de nici un week-end liber in luna mai.Precizez ca acelasi tip de program este aplicat tuturor celor care au refuzat sa isi dea demisia la solicitarea aceluiasi domn director.Intrebarea mea este cum imi pot pastra acest loc de munca,fara a fii hartuit de catre cineva care vrea sa imi gaseasca motive neintemeiate pentru a ma da afara?