avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate nicoga

Activitate nicoga

Discuție Termen contract
daca intr-un contract am un termen de 3 luni, de exemplu de la 20.09.2014 pana la 20.12.2014, ultima zi de obligativitate contractuala este 19.12.2014?

Multumesc
In situatia in care prin solutionarea contestatiei sunt obligata sa platesc o suma de bani(cheltuieli de judecata) celui executat datorita faptului ca executorul a calculat gresit penalitatile, ma pot indrepta impotriva executorului pentru plata acestor sume?
La primul termen in judecata in apel as vrea sa modific catimea cererii, in sensul majorarii sumei. Mai este posibil acest lucru, sau se putea face doar inauntrul termenului de motivare a apelului?
In cazul unei popriri pe cont, fara comunicarea somatiei sau a unei instiintari, as vrea sa fac contestatie la executare, dar in conditiile in care nici nu stiu ce anume sa contest, nestiind din ce este compusa suma poprita si comunicata bancii de catre executor, nu stiu cum sa procedez. Stiu doar suma din hotararea judecatoreasca, dar pentru diferente? Ele nupot fi contestate.
Va rog sa imi dati un sfat.
Multumesc.
In Codul muncii se reglementeaza numai neconcurenta ulterior incetarii raporturilor de munca. Se pot prevedea in contractul individual de munca si obligatii de neconcurenta pe parcursul derularii contractului de munca? Trebuie prevazuta o plata suplimentara"? Ce sanctiuni pot prevedea in contract?
Răspuns la discuția model contract
NU, tocmai asta este problema. Cumpar ceva in care eu cred ca are potential, pe riscul meu, dar pe care eventual sa il inregistrez eu mai tarziu ca brevet.
Discuție model contract
As vrea sa cumpar de la o persoana fizica un procedeu de fabricatie care nu este brevetat. Un contract de vanzare-cumparare obisnuit este suficient sau se face un contract deosebit?
Pentru societatile comerciale care detin in proprietate un apartament, fara sa aiba deschis acolo sediu social sau punct de lucru cum se calculeaza intretinerea, pentru cate persoane?
Discuție abuz banca
In situatia in care banca la care am un imprumut a fcaut o polita de asigurare in numele meu, fara acordul meu si mi-a debitat contul personal ce actiune am la dispozitie pentru recuperarea prejudiciului?

Multumesc.
In situatia in care doresc sa cer anularea mai multor notificari emise de aceeasi institutie, catre aceeasi persoana pot intocmi o singura actiune sau pentru fiecare notificare trebuie sa fac o actiune districta si sa cer apoi conexarea lor ?
Notificarile au venit in aceeasi zi.

Multumesc.