avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate bioana70

Activitate bioana70

Buna ziua ,am 48 ani si in urma unei boli am suferit o amputatie de gamba .In acelasi timp sotia mea m-a parasit si In urma divortului instanta a hotarat sa oblige parata la plata unei pensii in cuantum de 50 de roni pe luna.La ora actuala pensia mea de invaliditate gradul 1 este diminuata cu aceasta suma care se presupune ca o primesc de la fosta sotie.Cum eu nu am primit niciodata nici macar 1 ron si deasemenea varianta unei plangerii pentru abandon de familie pica, as dori sa stiu daca pot renunta de bunavoie la aceasta pensie acordata de catre instanta si care este procedura pe care trebuie sa o urmez.
va multumesc anticipat pentru raspuns
Buna ziua!Va rog sa ma ajutati intr-o problema :de 3 ani lucrez cu contract de munca in Italia in perioada lunilor de vara ,mai precis din aprilie pana in septembrie.Cum eu nu beneficiez de ajutor de somaj in Italia pt. ca nu am domiciliul acolo ,as dori sa stiu daca exista posibilitatea ca toate aceste luni sa se considere vechime in munca si sa fie metionate in cartea mea de munca din Romania?
Va multumesc anticipat pt.raspuns!
Va rog sa ma ajutati in aceasta problema.In septembrie 2003 m-am angajat la ADDP Ploiesti in functia de casier incasator parcare ,primele 12 luni cu contract pe o perioda determinata dupa care am dat examen pt. aceasta functie ,l-am promovat si am semnat contract pe o perioada nederminata.Pana in luna decembrie 2009 am fost angajata in functia de casier incasator parcare treapta II dar mai nou in luna februarie 2010 in urma unei decizii data in baza legii 330/2009 si OUG nr.1/2010 nu mai am nici o treapta si sunt incadrata pe functia de casier -debutant.Mentionez de asemenea ca avand o vechime totala in munca de 23 de ani aveam un salariu baza de 740 ron la care se adauga sporul de vechime aferent de 150 ron + spor de fidelitate de 42 ron .In urma noi decizii salariul de baza este de 846 de ron in care sunt incluse si cele 2 sporuri (de vechime si fidelitate)..Intrebarea mea este cat de legala este aceasta decizie avand in vedere ca in decembrie 2009 eram incadrata in functia de casier incasator parcare treapta II si dintr-o data sunt trecuta la functia de casier debutant si mi-a fost afectat si salariul.
Va multumesc anticipat pt.raspuns!
Ajutor!Cine poate sa ma ajute in aceasta problema?In 30.01. 1994 i-am imprumutat nepotului meu suma de 6.000.000 lei prin contract de imprumut scris de mana cu obligatia ca nepotul sa imi restituie toata suma la 30.01.1995,iar in cazul in care nu poate ,el va pierde dreptul de proprietate asupra unui apartament al acestuia pus gaj in contractul de imprumut.Nepotul meu nu a reusit sa-si achite imprumutul la data stabilita iar la aceeasi data am facut un alt inscris tot de mana prin care acesta mi-a cedat dreptul lui de proprietate asupra apartamentului pus gaj ,in contul imprumutului nererestituit la termen.Cum nu aveam bani la aceea data nu am facut actele la notar ,dar eu de buna credinta am acceptat ca nepotul meu sa-mi faca o procura la notar prin care imi dadea dreptul sa inchiriez sa vand sa fac ceea ce cred de cuviinta cu apartamentul respectiv. Ulterior in anul 2006 nepotul meu a vandut acest apartament fara instiintarea mea.Intrebarea mea este daca eu cu inscrisuriile de mana facute intre mine si nepotul meu pot demonstra ca eu eram adevarata proprietara si daca am castig de cauza in instanta?
Va multumesc din suflet pt.raspuns.
Va multumesc f.mult pentru raspuns !
Buna ziua !Va rog sa ma ajutati cu un sfat .Doresc sa demolez o bucatarie de vara care este trecuta in contractul de v-cumparare sub denumirea de anexa gospodareasca (bucatarie) construita din gradele acoperita cu tabla si pe aceeasi suprafata de teren sa ridic o constructie din BCA acoperita cu tabla .Pe de alta parte mama care este speriata de costul unei constructii din BCA doreste doar sa inlocuiasca peretii deja existenti cu un altii din material lemnos (OSB).Mentionez ca aceata bucatarie este f. veche fiind construita in anul 1936. Ce autorizatii imi sunt necesare si un pret estimativ al acestor autorizatii daca se poate ?Va multumesc