avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate BRANDY_B

Activitate BRANDY_B

Buna ziua,as avea o intrebare:am achizitionat un produs care s-a deteriorat la prima purtare.L-am returnat,acesta a fost reparat,dar foarte urat,astfel ca am fost nevoita sa-l refuz.As dori sa stiu daca pot fi despagubita cu inlocuirea oricarui produs din magazin plus diferenta de bani(din partea mea daca e nevoie) sau daca mi se pot returna banii.Ce lege si art reglementeaza aceasta problema?Va multumesc
Răspuns la discuția Asigurat fara C.I.M.
Daca am fost pana acum in somaj ,9 luni,nu trebuie sa platesc penalitati nu?Despre ce este vorba in cazul coplatii daca sunt casatorita?
Cum pot fi asigurata daca nu am contract individula de munca,somaj sau p.f?
Urmeaza sa termin perioada de somaj cat de curand,daca ma angajez pana termin somajul,angajatorul este scutit de a mai plati anumite taxe?si daca da ce anume nu va mai plati?Se mai primesc cateva salarii minime pe economie...?..si daca da ,le va primi angajatorul?Timp de 2 ani nu am voie sa incetez colaborarea?dar daca imi face contract de munca pe perioada determinata...de exemplu pe cateva luni cu posibilitate de prelungire ..este ok?nu se vor mai restitui banii respectivi primiti de la stat?Va multumesc
Discuție Angajare somer
Buna ziua.As dori sa va intreb cum se procedeaza in cazul in care o persoana care se afla in somaj de o luna sau doua este angajata.Angajatorul primeste o anumita suma?Angajatul care provine din somaj ,daca este angajat pe o perioada determinata poate primi in paralel si ajutorul de somaj??? Va multumesc frumos.
Da ,dar adeverinte de cotizare am de la toate locurile de munca.Este atat de necesara reconstituirea pe carnetul de munca?
Buna seara,am si eu o intrebare:pentru depunerea dosarului de somaj este necesara si completarea tuturor locurilor de munca anterioare in carnetul de munca?Mentionez ca in carnetul de munca am completat doar ultimele 2 locuri de munca unde am lucrat,pt ca a fost recent facut carnetul.Cei de la somaj mi-au cerut si comletarea vechimii in carnet de catre cei de la ITM.Este corect?
titiana a scris:

Din ce relatati dvs. ati avea un stagiu de un an si 4 luni dar pt ca nu este platita contributia pt perioada ianuarie- august 2008 nu beneficiati


Asta am inteles si staim:intrebarea mea era daca se poate plati retroactiv sau daca se da firma in judecata!


Pai nu am stagiu de cotizare suficient fara firma X unde am lucrat 8 luni.....!
Pai din ian 2008-august 2008 la firma x,din august 2008 -decembrie 2008 la firma y,si din iulie 2009-octombrie 2009 la firma z.
La firma x mi-a spus contabila ca nu s-a cotizat:(
Buna ziua,am si eu o problema:am fost trimisa in somaj,cand m-am dus sa-mi ridic adeverintele cu stagiul de cotizare de la joburile anterioare,am aflat ca la unul dintre ele nu-mi platisera contributiile la stat.Ma aflu intr-o situatie dificila si nu stiu cum sa procedez.In acest caz se mai poate lua somajul....se poate plati retroactiz...sau pierd acest drept?