avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1720 soluții astăzi
Forum Activitate triumf

Activitate triumf

Cum poate o firma X sa instraineze spatiul comercial situat la parterul unui bloc contruit in anii'70 cumparat in 1999 ,reevaluat in2011 la 27000 euro unei persoane fizice asociat si administrator al firmei?Prin vanzare la aceasta suma banuiesc ca sunt taxe prea mari iar p.f. nu are 27000 euro.Mentionez ca societatea nu are datorii si este pe profit f.mic.Va multumesc.
Discuție granituire
Un teren intabulat poate fi atacat in justitie cu pretentii de granituire?
O societate comerciala SRL cu doi asociati poate vinde spatiul comercial unuia din asociati la un pret modic? S-au exista alta posibilitate ca unul din asociati sa devina proprietarul spatiului?
Discuție PV rovinieta
Daca sotia mea are mai multe procese vebale de coducere fara rovinieta si il achita numai pe primul inclusiv despagubirea ,cum poate sa se faca executarea daca nu are nici un venit ? Ii ia masina ?
Va rog dati-mi si mie un raspuns clarla urmatoarea intrebare. In data de 12.05.2009 am depus la registrul comertului cerere de dizolvare si lichidare simultana a unui SRL ,cererea a fost admisa in sedinta din data de 02.06.2009.trebuie sa platesc impozitul forfetar aferent trimestrului ll integral sau numai o anumita parte ?
Am un SRL (asociat unic) in lichidare , cifra de afaceri 0 (fara activitate de zece ani)mentiunea inregistrata la ORC in data de 03.06.2009 , cat impozit forfetar platesc si de unde iau banii daca firma nu are bani si nici eu ca persoana fizica nu am nici un venit .
Am un SRL doi asociati eu si sotia ,fara datorii fara credite la banci vreau sa-i suspend activitatea ,pot comoda mijloacele fixe (cladire,auto,telefoane etc.) unei intreprinderi individuale (tot eu)?Activitatea firmei este comert cu amanuntul .