avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate 2499

Activitate 2499

bunurile nu le are pe numele lui si acum doar se intretine pe el.....dar nu legal
am depus plangere la parchet,iar plangerea a ajuns la politie ,acolo unde mi s-a spus ca daca nu lucreaza si nu are bunuri pe numele lui nu are nimeni ce sa-i faca
deci mamelor ,acesti "tati"doar cu numele nu au nici o responsabilitate fata de un copil.nu are casa,masa,servici.....nu se poate sa fie pedepsit.Atunci de ce se mai numeste tata.Daca are posibilitatea sa se intretina pe el ,atunci ar trebui sa intretina si un copil.De exemplu acest individ care este tatal copiilor mei a lucrat ani buni in Spania cu contract de munca ,dar cand era chemat pentru pensie alimentara spunea ca nu are servici.eu nu aveam cum sa demonstrez ca lucreaza in Spania.asta nu este rea credinta.....sa castigi acolo 1000-1500 euro/luna si copilului tau sa-i dai 10 lei.Sa traiasca legile din Romania.
nu ma intereseaza bani,in 14 ani cat au copii ,ne-a batut in usa doar de 2-3 ori sa-i vada si asta cu scandal,precizez ca ,copii nici nu il cunosteau....si nici in momentul asta nu se intereseaza de ei.Dar as dori sa merg cu ei in vacanta 2 saptamani in afara si nu am acordul lui.Nu ma intereseaza pensia de intretinere ,pentru ca multumesc lui Dumnezeu pot sa-mi intretin copii si singura,nu vreau sa-l bag nici la inchisoare .......dar nu se poate ca un parinte care il doare-n cot de copii sa aiba doar drepturi asupra lor.Trebuie sa se ia o decizie in ceea ce priveste atitudinea lui,voi cere decaderea lui din drepturile parintesti.Practic nu are nici o legatura cu copii dar imi spune ca orice vreau sa fac o sa am nevoie de acordul lui ......acord pe care el nu mi-l va acorda......deci bataie de joc.
Am facut plangerea la parchet ,iar parchetul a trimis-o la politie
multumesc pentru mesaj.....dar vroiam un sfat de la cineva in masura sa mi-l dea,adica de la un avocat.Un om sta o luna ,doua fara servici dar in final isi gaseste......nu doi.are masina dar nu are servici.......dar nu isi permite o pensie pentru copii.
Am facut la parchet o plangere penala pentru neplata pensiei de intretinere pentru cei doi copii minori.....dupa care am fost chemata la politie pentru a da o declaratie.La politie a fost chemat si fostul sot care a declarat ca nu lucreaza.Domnul politist mi-a zis ca nu are ce sa-i faca ,pentru ca fostul sot nu lucreaza si nu poate sa-l oblige sa plateasca pensia de intretinere pentru cei doi copii minori.Am si eu o intrebare:chiar nu exista nici o lege care sa apere un copil minor?dar TATAL are drepturi asupra copiilor dar OBLIGATII ....NU.in ce tara traim oameni buni????????
Buna ziua,

As dori sa stiu daca fac o plangere penala pentru neplata pensiei de intretinere a doi copii minori este obligatoriu sa ma prezint sau se poate judeca si in lipsa(eu fiind reprezentanta legala a copiilor).Daca nu este obligatoriu sa ma prezint ,trebuie sa specific in cerere.Multumesc frumos.Astept raspuns.
As dori sa stiu ce masuri pot sa intreprind pentru recuperarea pensiei alimentare pentru copii minori,care nu a mai fost platita de doi ani.
Discuție contributii PFA
Daca am un PFA si un contract de colaborare cu [EDITAT] o societate nebancara , dar nu sunt angajat cu carte de munca este normal ca [EDITAT] acestia sa-mi opreasca impozit 16%,cas 10,5% si cass 5% daca eu nu pot beneficia de pensie,somaj , neavand contract de munca.
multumesc......astept raspuns
Răspuns la discuția covercile din fata blocului
asociatia nu a luat nici o masura si primarul a fost de acord cu ceste lucruri desi locatari acestui bloc nu sunt deacord.Ma pot adresa si altcuiva .