avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate victoria_alba

Activitate victoria_alba

Răspuns la discuția marturie sau nu?
va multumesc foarte mult, o sa vad ce se va intampla la termenul urmator, chestia este ca eu merg din alba pana in suceava la procese cu martorii dupa mine, ea si martorii ei nu se prezinta deoarece judecatorul spune ca trebuie sa ne confrunte si ne va lua marturia la toti intr-o zi. Eu cat o sa mai merg in suceava si ea o sa ma sfideze? Am serviciu, martorii mei au si ei la randul lor locuri de munca...CAND o sa fim confruntati????
Eu si sora mea suntem in proces de iesire din indiviziune, am citat-o martor fiindca nu cred ca poate mintii in fata instantei dar ea refuza sa vina sa depuna marturie (in procesul dintre noi este reprezentata de sotul ei), exista un vreun articol in Codul de procedura civila in care sa fie stipulat ca ea imi da tacit dreptate in cazul in care nu se prezinta nici sa confirme si nici sa infirme veridicitatea problemelor?
Va multumesc anticipat!
In urma unui proces de iesire din indiviziune mi-a fost atribuit in natura (am sentinta investita ), un imobil in care dealtfel m-am si mutat. Carui for ma adresez pentru a dobandi contractul de casa pentru a-mi putea face mutatia sau alt buletin (pentru schimbarea domiciliului)?
Va multumesc anticipat!
Am incheiat o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare la un notar public, in care este specificata data la care sa primesc contravaloarea unui apartament. Termenul de 45 de zile din promisiune a fost depasit cu 20 de zile. Eu pot sa ma razgandesc - in conditiile prezentate- cu privire la pretul initial? Daca promitentii-cumparatori nu si-au indeplinit promisiunea eu sunt obligata s-a respect?Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția sentinta pierduta la BEJ
Multumesc avvalentina, "la prima instanta" va rog sa ma luminati. Deci procesul a fost la Judecatorie, Curtea de Apel, Inalta Curte de Casatie si Justitie, prima instanta sa inteleg ca este Judecatoria?
am depus actele pentru executare silita la biroul unui executor judecatoresc. Am mai revenit cu cereri din 6 in 6 luni. Vrand sa-mi retrag dosarul mi se spune ca acesta nu se mai gaseste . Sunt disperata, in iunie (sunt trei ani) si se prescrie sentinta si eu nu o mai am, am vrut sa merg la alt BEJ. Ce sa fac? Cine imi mai da mie un duplicat al sentintei de la Inalta Curte de Casatie si Justitie?
multumesc anticipat
Discuție executie silita
In ce conditii pot plati o sulta dupa primirea unei sentinte, astfel incat sa nu fiu executata silit? Banuiesc ca dupa cele 15 zile calendaristice scurse de la primirea sentintei va trebui s-o investesc cu formula definitiva si irevocabila atata timp cat nu se face recurs. Cat timp am la dispozitie, astfel incat sa platesc eu de bunavoie si in ce conditii ii dau sulta? trebuie intocmit vreun act la notar la astfel de "tranzactii"?
Va multumesc,
ce trebuie sa fac sa aflu motivarea sentintei? Pana o primesc acasa sau...
Multumesc!
Va multumesc din suflet, nu am cautat pe NOUL portal. Acum am gasit solutia data din 18.01.2011 care suna cam ambiguu pentru o necunoscatoare ca mine (deci eu sunt reclamantul adica am deschis actiunea de partaj judiciar) si anume: "Admis in parte actiunea. Admis in parte actiunea reconventionala". Eu am cerut instantei sa-mi accepte sa dau o suma de bani reprezentand cota parte dintr-un imobil coproprietate care-mi apartine in cota de 13/16, sora mea in cererea reconventionala a cerut sa i se atribuie in natura (camere) partea ce i se cuvine (cota de 3/16) din imobilul aflat in coproprietate.
Inca o data va multumesc!
Ati scapat usor, eu am deschis actiunea in 01.07.2005 :)
Multumesc pentru imbarbatare!