avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate oanavaciu

Activitate oanavaciu

Răspuns la discuția Re-intrare in CIC
Buna ziua,
va multumesc pentru raspuns.
Salariata respectiva nu poate sa-si mai depuna dosarul de re-intrare in CIC chiar daca este vorba despre un copil care nu a implinit inca 2 ani?
Răspuns la discuția declaratia 112
Va multumesc pentru raspuns.
Puteti sa-mi spuneti care este temeiul legal va rog. Multumesc
Buna ziua,
ce se intampla in urmatoarea situatie:
1. o salariata care a fost in CIC s-a intors la lucru in momentul in care copilul a implinit 1 an.
2. se afla in perioada in care primeste stimulentul
3. au trecut mai putin de 6 luni de la intoarcerea la lucru si este cercetata disciplinar pentru ca nu si-a indeplinit corespunzator responsabilitatile din fisa postului.
4. Pana la implinirea a 6 luni de la intoarcerea la lucru mai sunt aproximativ 2 saptamani. In aceste conditii - daca decizia care se va lua (in urma cercetarii disciplinare) este de a i se desface contractul de munca dupa data la care se vor implini cele 6 luni de la intoarcerea la lucru - este legala aceasta decizie?
Daca da - atunci - salariata respectiva isi poate depune dosarul pentru re-intrare in CIC?
multumesc.
Discuție declaratia 710
cine are dreptul si obligatia de a intocmi/depune declaratia 710?
Discuție declaratia 112
Buna ziua,
cine are dreptul sa semneze declaratia 112 (in cazul in care directorul general nu este disponibil)
De la ANAF ni s-a raspuns ca poate semna cel care o intocmeste - adica inspectorul de salarii in cazul nostru - parte din departamentul de resurse umane.
este corect?
multumesc.
Buna ziua,
in cazul in care este necesar un certificat de atestare fiscala (pentru pers. juridica) cine are dreptul sa-l solicite - departamentul de contabilitate sau cel de resurse umane?
multumesc
multumesc pentru raspuns
Buna ziua,
Puteti sa-mi spuneti daca o persoana cu CIM pe perioada determinata se afla in concediu medical (din motive legate de sarcina) in momentul in care ii expira CIM, concediu medical care a inceput cu cateva zile inainte de data expirarii CIM beneficiaza de prevederile art. 60 din codul muncii?
Mai exact - este angajatorul obligat sa-i prelungeasca contractul cu perioada de timp pentru care este in concediu medical?
Se tine cont de art. 60 din codul muncii (litera a si/sau c)?
va multumesc.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
buna ziua,
multumesc pentru raspuns. Pe mine ma intereseaza ce se intampla in mod concret, in situatia mea, descrisa anterior in mesaj, situatie in care am avut o intrerupere a activitatii, de aproximativ 3 saptamani, in cadrul celor 12 luni anterioare nasterii copilului.