avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate teodor_teo65

Activitate teodor_teo65

Firma este in procedura de faliment din 2018.Ce inregistrari contabile se fac? Cum se ajusteaza TVA?Factura neachitata este din 02.04.2015, suma totala 104.916,10 din care TVA (cota 24%) 20.306,34.
Va multumesc1
As dori sa stiu daca, pentru o conventie civila incheiata pentru anul 2018 cu o persoana fizica, pentru care platitorul venitului a retinut la sursa si virat la bugetul de stat in cursul anului 2018 impozitul pe venit de 10 % este obligat si la retinerea si plata CASS -ului de 2.280 lei sau aceasta obligatie se declara de persoana fizica prin declaratia unica si se plateste de aceasta . In cazul in care obligatia revine platitorului de venit, in ce cont se face si in baza carei declaratii se constituie ca obligatie de plata?
Cum putem plati drepturi banesti aferente CO 2016 unui salariat angajat cu 01.01.2017 la o alta firma si care a depus abia acum cerere pentru drepturi banesti aferente C.O. an 2016? Va multumesc!
Va rog sa imi spuneti si mie in ce conditii sau daca poate fi salarizat presedintele asociatiei crescatorilor de animale. Va multumesc!
Va rog sa imi spuneti daca la calculul pensiei se iau in considerare si drepturile banesti cuvenite de la alte firme la care lucrez cu contract de munca cu timp partial in afara functiei de baza si daca da,ce documente doveditoare imi trebuiesc. Va multumesc anticipat
Pentru o conventie civila incheiata pentru prestari servicii juridice, ce contributii plateste angajatorul si ce contributii plateste prestatorul?
O asociatie fara scop patrimonial reuneste persoane fizice care aduc in asociatie terenuri agricole pentru pasunatul animalelor pe care le detin in proprietate. Nu obtin venituri de nici un fel dar primesc subventii de la stat pentru intretinerea pasunilor.Intrebarea este daca pentru asociatie se depune declaratia 101. De asemenea am inteles ca de la 01.01.2011 planul de conturi s-a modificat si ca s-ar folosi acelasi plan de conturi cu al societatilor comerciale. Este adevarat?
Daca definitivez rezultatul financiar pana pe 25.02.2011 trebuie sa mai declar impozitul pe profit la trimestrul IV in declaratia 100 sau depun numai declaratia 101? Va multumesc anticipat pentru raspuns
Va supun atentiei urmatoarea speta:
Societatea mea a procurat utilaje prin intermediul unui imprumut pentru agricultura din fonduri FEADR. Acestea au fost achizitionate de la IPSO (facturile sunt fara TVA). In baza parteneriatului dintre IPSO si BNP Paribas aceasta din urma a pus la dispozitia societatii mele un credit cu care a fost achitata integral catre IPSO valoarea utilajelor incheind un contract de credit.
Cumparatorul are acum de restituit catre PARIBAS in rate :valoarea creditului, dobanda aferenta plus asigurarea utilajelor.
Operatiunea nu prea seamana a leasing. Utilajele procurate sunt luate in garantie da PARIBAS pe baza de gaj.Prin ce articole contabile as putea sa inregistrez obligatia societatii cumparatore fata de BNP Paribas. Mentionez ca am facut urmatoarele inregistrari contabile:
1. Achizitie mijloc fix la primirea facturii IPSO: 2131=404 100.000 ( functie de furnizor, cod SM)
2. Plata furnizor: 404 = 5121 100.000,
3. Evidentierea subventiei FEADR de primit: 445 = 4751 70.000
4. Primire subventie : 5121 = 445 70.000
5. Inregistrare lunar amortizare aferenta: 681 = 281 200
6. Inregistrezi concomitent venitul pentru partea subventionata 70 % : 4751 = 758 140
E corect inainte de a face plata furnizorului prin banca sa fac 5121 = 1621? (pentru imprumutul primit de la Paribas)
La prima rata scadenta de plata am conform adresei de avizare primite de la Paribas: capital 500 , dobanda = 1500 si asigurare utilaje 1200
Pot face in momentul platii % 1621, 1682, 613 = 5121 3200 ? Va multumesc anticipat pentru raspunsurile primite.
As dori sa stiu unde se depun documentele necesare angajarii unei persoane incepand din 2011 care pana acum se depuneau la ITM?
Suntem in prag de an nou si nimeni nu stie care va fi mersul.