avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate manearaul

Activitate manearaul

buna ziua. as dori sa stiu daca eu fiind angajat si asigurat se considera conform legii ca sotia mea care este casnica poate beneficia de asigurarea mea in calitate de coasigurat. Mentionez ca sotia mea nu are nici un fel de venit. Multumesc
Răspuns la discuția credit bancar
multumesc mult...asta este situatia mea exacta. In consecinta pot cere in instanta ca ea sa pastreze terenul si creditul aferent. Multumesc din nou.
Impotriva bancii ma pot indrepta in vreun fel in cazul in care sant totusi pus sa impart acest credit?
Răspuns la discuția credit bancar
aveti dreptate dar nu mi se pare corect din nici un punct de vedere ca banca sa acorde un credit unuia din soti fara stirea celuilalt sot...daca ea lua acesti bani si pleca din tara...eu ramaneam cu datoria si cu casa luata neputand plati acest credit, nu?
referitor la teren si credit, ea solicita ca eu sa ii dau jumatate din valoarea finala a creditului. Eu nu pot, cu justificarea in fata judecatorului ca nu am avut cunostiinta de acest credit lucru dovedit de contractul de credit unde nu apare nici o referire la mine, sa solicit instantei ca acest credit sa nu fie considerat ca masa comuna partajabila? Multumesc mult
Discuție credit bancar
buna ziua! va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea speta:
- fost mea sotie a contractat in august 2007 un credit de nevoi personale in valoare de 15000 euro cu care a achizitionat un teren. Intrebarea mea este pe ce baza LEGALA banca a aprobat acest credit fara aprobarea celuilalt sot? La vremea respectiva eram casatoriti, divortul pronuntandu-se in februarie 2008. Astfel eu nu apar in nici un fel pe acel credit, nici ca, coplatitor nici in alt fel. La procesul de partaj ea solicita ca eu sa platesc jumatate din valoarea finala a creditului, facut pe 10 ani, suma care se ridica la aprox 27000 euro din care s-au achitat aprox 10500 euro. Precizez ca platile au fost facute de ea in exclusivitate.
Este legal si just ca ea sa solicite acest lucru? In fata judecatorului conteaza faptul ca eu nu apar nicaieri in contract sau ca nu a fost luat cu stiinta mea si fara aprobarea mea? Ma pot indrepta intr-un fel impotriva bancii creditoare pentru faptul ca a eliberat acest credit fara incuviintarea ambelor parti?

Buna ziua. Am depus dosarul pentru concediul de crestere copil la primaria din Cumpana unde locuiesc si mi s-a spus ca se trimite la Constanta si ca indemnizatia o voi primi incepand din luna iunie retroactiv. Nu am primit nici o informare asupra aprobarii dosarului si as dori sa stiu care este procedura sau cui trebuie sa ma adresez pentru a obtine confirmarea aprobarii concediului deoarece de la data de 01.Aprilie 2011 sant cu activitatea suspendata deci nu am nici un venit.

Va multumesc anticipat pentru raspuns

Răspuns la discuția conflict vecini legea 50/1991
multumesc de raspuns...as dori sa mai fac o adaugire. Casa este construita pe acest teren care este destul de mare si care este de forma dreptunghiulara intre doua strazi paralele, de la un capat la celalalt. Terenul este al socrilor mei in totalitate si au facut receptia la casa dar au autorizatie de constructie valabila pana in august 2011 pentru terminarea lucarilor de amenajare...garduri, trotuare si zona.
Intrebarea este daca pe baza faptului ca avem autorizatie si putem face aceste operatiuni putem sa contestam la primarie acea instiintare-somatie si sa nu fim amendati. Intram oare la lucrari de amenajare teren cu constructie noua?
Multumesc si astept un raspuns cat se poate de urgent
socrii mei sant detinatorii unui teren pe care si-au construit o casa iar o bucata de teren urmeaza sa ne-o vanda noua (fiica si ginere) pentru a ne construi la randul nostru o casa. Terenul nostru se afla la o cota infeioara vecinilor si a soselei care trece pe langa deschiderea terenului. Avand o oprotunitate am adus cateva camioane de pamant pentru a nivela cat de cat terenul si a-l pregati pentru constructie. Urmeaza sa angajam un arhitect pentru a ne face planul si tot ce este necesar. Intre timp vecinul a reclamat la primarie faptul ca am modificat structura terenului iar de la primarie am primit initial (in urma unei vizite de la Comisia de Corp control a cons judetean+primarie) SOMATIE pentru sistarea lucrarilor si obtinerea autorizatiei; dupa aprox 10 zile (perioada in care ne-àm conformat somatiei) am primit alta Somatie care prevede ëvacuarea surplusului de pamant in termen de 20 zile in temeiul legii 50/1991 ,sanctionata la art 26 lit b si Cod civil art 578. Ce solutie avem pentru a intra in legalitate fara sa evacuam pamantul?Putem cere o prelungire a termenului de 20 zile? Multumim mult!
va multumesc pentru raspunsuri..da conditiile le indeplinesc fara probleme...singura mea problema este ca patronul firmei la care licrez este plecat din tara si revine doar la inceputul lui martie si nu stiam daca nu cumva depaseam termenul legal de depunere a cererii si dosarului...acum m-am linistit... Va multumesc
multumesc foarte mult pentru lamuriri. Un week-end perfect va doresc
multumesc foarte mult...sotia mea nu lucreaza asa ca eu vreau sa-mi iau acest concediu si nu sant lamurit in cat timp de la nasterea fetitei pot depune acest dosar de concediu ..in cazul meu..care sant conditiile? multumesc din nou...