avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate BABALIC FLORENTINA

Activitate BABALIC FLORENTINA

Răspuns la discuția Pensie de urmas studenta
Va multumesc f.mult pentru raspuns. Problema mea este ca sunt divortata de f.multi ani, fostul meu sot nu a mai platit niciodata pensia alimentara si in plus locuia la 1000 de km de unde locuiesc eu acum. In plus nu am nici un act cu care sa dovedesc ca el lucra sau nu.
Multa sanatate si toate cele bune.
Buna ziua,

as dori sa va intreb daca fiica mea, studenta la medicina are dreptul la o pensie (ajutor) dupa moartea fostului meu sot. Se poate obtine certificatul de moarte on-line?
Va multumesc. Multa sanatate si tot ce va doriti.
Răspuns la discuția Livret de familie
Va multumesc f.mult. O zi buna!
Buna, si eu am aceeasi problema. Mie mi-au spus ca sa aduc livretul de familie (nu stiu daca pot sa il obtin pt ca eu pe buletin am adresa in altra parte), copie dupa actul casei pt ca tb sa vada cati metri patrati are casa, toate veniturile parintilor si cu toate aceste acte tb sa faci ISEE la un centrul CAF. E gratuit. Cu acest ISEE pt ca faci cererea de bursa de studio pana la sfarsitul septembrie(depinde de facultate-eu sunt la Bologna).
Multa sanatate si succes.
Buna ziua! As dori sa stiu, daca mama mea ar putea sa depuna cererea de livret de familie (familie compusa din 2 persoana-mama si fiica) chiar daca eu nu am adresa pe buletin unde locuieste mama mea.
Ce lege decreta livretul de familie?
Va multumesc si va doresc o zi buna.
Răspuns la discuția Rezilierea contractului cablu tv
In primul rand va multumesc f.mult.
Pana astazi am platit regulamentar. As dori resilierea contractului incepand cu 1 octombrie.
Inca o data multumesc. Multa sanatate.
Buna ziua!

as dori sa reziliez un contract cu o televisiune prin cablu .Contractul este pe numele surorei mele si ea este plecata din tara.
Am citit toate conditiile societatii in care specifiva ca doar titularul poate sa puna o cerere de reziliere si trebuie sa se prezinte personal.
Poate sora mea sa trimite o scrisoare cu confirmare de primire la adresa indicata?
Va multumesc.
Va multumesc di suflet. Fara sa vreau am citit sutele de intrebari de pe forum. Ma intreb ce s-a intamplat cu poporul roman dupa ce a cazut Ceausescu. Fiecare a inteles democratia cum doreste. Goana dupa bani a facut ca nu mai avem nici macar un pic de inima. In alte state din UE nu esista asa ceva.
Răspuns la discuția AMANARE ZBOR 24 ORE
Depinde de compania aerea. Daca zborul a fost anulat cu 24 de ore trebuie sa faci o cerere la compania cu care tb sa pleci in care sa adaugi o copie dupa biletul de avion
Succes.
Buna ziua,

fetita mea si 100 de persoane sunt blocate in tren de mai mult de 12 ore la Buzau pe ruta Bucuresti-Galati fara apa, mancare si caldura. Temperatura din esterior ajunge la -12°C-14°C.Se incalca drepturile omului.
Nu inteleg cum dupa 20 de ani de democratie nu s-a schimbat nimic. Comunitatea Europeana ajuta statul roman cu bani nerambursabili ca se se construiasca infrastructure.Sunt miliarde si miliarde de euro care nu sunt investiti eficient sau se fura.
As dori sa stiu daca esiste legi care sa protejeze consumatorul si daca am putea sa facem cauza la CFR.
Oricum eu o sa scriu si la Comunitatea Europea ca sa cunosca si ei realitatea in care traieste poporul roman.
Va multumesc