avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Activitate bella_y

Activitate bella_y

Buna ziua!
Am si eu o intrebare vecinul meu vrea sa ma oblige sa ridic un gard de 2 m inaltime din bca sau beton, precizez ca am o lungime de 160 m de gard iar eu folosesc terenul pentru a cultiva legume si pentru pomi si vie.Nu face casa cat m-ar costa sa ridic acest gard.Acesta ma poate obliga prin instanta sa fac acest gard de 2 m stiu ca un gard normal este de 1,60 cm ,iar eu am inceput sa fac unul de 1,60 din plasa.
Va multumesc!
Discuție creare firma
Buna ziua ! Am si eu o intrebare daca se poate crea o firma , chiar daca proprietatea unde este adresa(sediu) firmei se afla in litigiu? Si pot face aceasta firma fara a cere acordu vecinilor, precizez ca adresa este la curte.Va multumesc!
Răspuns la discuția drept de proprietate
dar daca divortez in timp ce tata traieste sotu tot are dreptul
Buna ziua ! Am si eu o intrebare : tatal meu mi-a vandut o proprietate mie cu drept de uzufruct viager pentru el atat timp cat traieste, eu fiind casatorita. Intrebarea mea este cine este proprietar eu sau tatal meu cat traieste , dupa care eu devin proprietara? Unde pot citi care sunt drepturile mele si ale tatalui?In cazul in care eu divortez sotul meu are dreptul la proprietate atat timp cat tata traieste?
Va multumesc!
Buna ziua!
Am si eu o intrebare de unde pot lua si eu documentatia urbanistica conform careia trebuiesc respectate normele urbanistice cand construiesti o casa?
Deoarece am o curte cu drum de servitute si vecinu si-a construit la o distanta de 20-30 cm de drum.Nelamurirea mea este unde scrie ca acesta a avut voie sa construiasca asa de aproape , pt ca mi-e nu imi poate intra o basculanta pe drum datorita cladirii!!!
Acesta a construit fara autorizatie iar primaria nu prea ia masuri si nu stiu unde sa ma adresez pentru a mi se face dreptate!
In primarie daca mergi cu daru poti sa faci ce vrei din cate am vazut si nu stiu daca am unde sa ma duc daca cei din primarie nu fac nimic, am uitat sa specific primaria este din ilfov asa ca .......
Va multumesc!
Răspuns la discuția titlu proprietate
Succesiunea dupa bunica este facuta , problema este ca mama a dorit sa faca o copie legalizata dupa titlu pentru a-l avea in cazul in care doreste sa vanda partea ei , nepotul refuzand sa ii dea acest titlu,iar pentru a scoate duplicat de la prefectura ar trebui ca mama mea sa il declare pierdut ceea ce inseamna fals in declaratii. Voi incerca varianta cu o copie cu stampila primariei dar in cazul in care mama vrea sa vanda terenu aceasta copie este valabila in locul originalului? Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua! Va scriu si eu cu o problema.Mama mea este mostenitoarea unui teren impreuna cu un nepot pe un titlu de proprietate lasat de bunica mea adica mama mamei mele ,sper sa ma intelegeti, problema este ca titlul de proprietate se afla la nepot si acesta refuza sa ii dea mamei mele titlul pentru a-si face o copie legalizata. Mama a fost si la politie si tot nu vrea sa il dea, in aceasta situatie ce poate face mama mea sa isi poata lua titlul de la nepot.Va multumesc pentru ajutor!
Am si eu o intrebare. Vecinul meu a construit fara autorizatie de constructie si l-am reclamat, acesta a fost amendat si i s-a dat termen pentru a isi autoriza constructia de 6 luni. Intrebarea mea este daca este legal acest termen mi se pare prea mare??
Răspuns la discuția sesizare primarie
am primit raspunsul pana la urma cel care a construit este amendat si i s-a dat termen sa isi faca acte
Răspuns la discuția sesizare primarie
Am sunat la departamentul respectiv si ma tot amana cu raspunsul concret, mi s-a raspuns in scris doar ca nu mi s-a raspuns concret , iar la telefon cand am cerut sa mi sa spuna mai multe detalii mi s-a spus nu pot vorbi va voi contacta mai tarziu si nu m-a contactat nimeni, in reclamatia mea este vorba despre o constructie ilegala!