avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate dinuadela

Activitate dinuadela

In anul 2006 am divortat. Nu am facut partaj in tribunal, nici pentru bunuri, nici pentru datorii. Lucrurile si banii din vanzarea locuintei le-am impartit 50/50 apoi am facut o intelegere verbala pentru credite, eu urmand sa achit un credit pe care il aveam la Banca 1 (eu titular, el co-imprumutat), iar el Banca2 (el titular eu co-imprumutat). La 2 luni dupa divort eu mi-am respectat intelegerea si am achitat la Banca2 suna de 250 milioane lei vechi. Luna aceasta, dupa 7 ani, am avut un soc, toate conturile blocate!!! Porpire de la un Birou executor Judecatoresc. Nici banca Banca1, nici firma de recuperatori care a cumparat creditul, nici B.E.J nu m-au informat pe nicio cale ca fostul sot nu isi achita creditul. M-am trezit direct in executare dupa 7 ani! Suma a ajuns la 400 mil vechi (desi tot 250 mil avea atunci de plata) Mentionez ca acum am alta familie, am probleme mari pe plan moral si emotional dupa tot acest rau care mi-i s-a intamplat. Nu stiu cum sa procedez. Care sunt modalittatile in care sa fiu scoasa din tot acest vis urat! Va multumesc din suflet pentru ajutor!
Va scriu pentru a ajuta o buna prietena. Are probleme cu sotul ei inca de cand s-au casatorit. Acest individ este foarte agresiv si vulgar. Certurile, discutiile si bataile au devenit un obicei, o rutina in familia lor. Azi a batut-o din nou si de aceasta data foarte rau. A plecat de acasa la mama ei care au dus-o la spital. Acolo i s-au facut investigatii si verdictul, in linii mari, a fost traumatism cranian si al maxilarul si multe alte vanatai, echimoze pe corp. Cei de la spital au chemat si politia fiind vorba de agresiune. Acestia din urma au luat cunostinta chemand -o maine dimineata pe prietena mea la politie. II este frica de sotul ei, ii este frica sa mai mearga acasa sa isi ia macar shimburi pt ca a amenintat-o.
Este hotarata sa intenteze divort si sa nu-l mai ierte, insa in acelasi timp este si foarte speriata, nu stie unde va locui, nu stie cum sa procedeze la politie maine, nu stie daca este in siguranta pe strada cand va merge la munca, cum se va face partajul bunurilor si cand va avea si ea drept la apartamentul pe care il au in comun. Mentionez ca nu are minor in intretinere iar sotul ei sta bine-merci in apartament acum iar ea la spital! Va rog din suflet sa imi scrieti pasii ce trebuie facuti de maine dimineata inainte, legal, pentru siguranta si linistea ei. Numai bine si sa fereasca Dzeu de astfel de cazuri pe toata lumea!
Răspuns la discuția testament
as vrea sa adaug ca persoana care doreste sa faca acest lucru are o problema medicala si anume, AVC - atac vascular cerebral. Iar eu consider ca doreste sa faca acest lucru deoarece nu mai este in deplinatatea faculatilor mintale. Pot ataca in justitie in situatia in care el lasa mosternirea avand aceasta grava problema medicala?
Discuție testament
Apelez la bunavointa dvoastra cu urmatoarea intrebare: Se poate lasa prin testament partea de mostenire a unui imobil unei persoane din afara familiei (amanta, prieteni, etc) daca esti casatorit?

Multumesc,
Multumesc pentru raspuns. As vrea sa adaug ca sora mea va face o declaratie la politie prin care o va acuza pe aceasta "prietena" de denunt calomnios, mincinos si folosindu-se de Oraganele Legii pentru a se sustrage de la plata datoriei pe care o are fata sora mea.
Apelez la amabilitatea d-voastra pentru a ma ajuta in urmatoarea problema. Sora mea a avut incredere intr-o buna prietena pe care a lasat-o sa locuiasa impreuna cu prietenul ei circa 8 luni de zile intr-un apartament al familiei noastre. Nu I-a cerut bani pentru chirie insa I-a spus ca va plati intretinerea apartamentului pe perioada in care au locuit acolo. Mentionez ca sora mea in aceasta perioda a locuit in camera lor de camin. A fost un schimb de locuinte. Sora mea a platit caminul insa cei doi nu au achitat in nicio luna facturile venite la apartament ( apa, gunoi, internet, etc) . Fapt pentru care sora mea a fost nevoita sa achite toate facturile si sa-I evacueze pe cei doi din apartament. Cei doi I-au promis ca ii vor da banii surorii mele in luna septembrie la sfarsit, fapt care nu s-a intamplat. In urma unei discutii telefonice dintre cele doua, prietena I-a sugerat surorii mele sa ia ca garantie laptopul ei pana cand ii va inapoia bani. Laptopul se afla in camera de camin unde locuise sora mea. Prietena ei nefiind in localitate sa-I poata da laptopul iar soara mea avand cheia de acolo s-a dus, a luat laptopul urmand sa-l pastreze pana cand primea banii inapoi. In preznt sora mea a primit o citatie de la politie in care este acuzata/ reclamata printr-o plangere de furt din partea prietenei . Mentionez si faptul ca aceasta ne-a comunicat ca nu ii va da nici banii cu care ii este datoare pe motiv ca nu avem probe ca are aceasta datorie. Va rog sa ne sfatuiti in aceasta problema deoarece mi se pare total injust ca sora mea sa fie cea acuzata pe nedrept de furt ! Nu a fost niciun furt, s-a dus acolo avand cheia de la ea si la indemnul acestei “prietene” . Va multumesc din suflet pentru ajutor.
Buna ziua,
Tatal meu si fratele lui trebuie sa faca dezbaterea de mostenire (un imobil), mentionez ca ambii parinti au decedat, ei fiind unicii mostenitori. Dilema noastra este ca fratele lui i-a spus ca nu este de acord sa se imparta apartamentul 1/2 pentru fiecare, deoarece el a ajutat-o pe bunica mai mult dupa moartea bunicului (ea a mai trait inca 10 ani dupa moartea bunicului). Precizez ca noi locuim la Constanta iar el locuind in aceiasi localitate cu bunica (Bucuresti) i-a imbunatati traiul cu mici ajutoare cum ar fi: bani, alimente, diverse, si o operatie la ochi pe care el a achitat-o. Pentru aceste mici "atentii" acum vrea sa-l "taxeze" pe tatal meu la impartirea apartamentului. Noua nu ni se pare corect ca tata sa ia doar o mica parte din acel apartament , atata vreme cat bunica nu a lasat niciun testament care sa-l indreptateasca pe fratele lui. Suntem de acord ca a ajuta-o, mai ales ca a avut si posibilitati materiale, dar a factu-o voit, neconstrans de nimeni si nimic, a fost placerea lui, mai ales ca bunica avea o pensie de 9 milioane, deci nu era in dificultate de a-si duce traiul. Intrebarea este: Poate fratele lui legal prin justitie sa castige o parte mai mare doar pentru ca a ajuta-o pe bunica? Spun asta deoarece acesta l-a amenintat ca va merge in instanta si va demonstra ca el a ajutat-o cu bani si operatii iar tata nu a participat la aceste cheltuieli, fapt pentru care nu trebuie sa dispuna de 50% din mostenire. Va multumesc din suflet pentru ajutor.
Buna ziua,
Tatal meu si fratele lui trebuie sa faca dezbaterea de mostenire (un imobil), mentionez ca ambii parinti au decedat, ei fiind unicii mostenitori. Dilema noastra este ca fratele lui i-a spus ca nu este de acord sa se imparta apartamentul 1/2 pentru fiecare, deoarece el a ajutat-o pe bunica mai mult dupa moartea bunicului (ea a mai trait inca 10 ani dupa moartea bunicului). Precizez ca noi locuim la Constanta iar el locuind in aceiasi localitate cu bunica (Bucuresti) i-a imbunatati traiul cu mici ajutoare cum ar fi: bani, alimente, diverse, si o operatie la ochi pe care el a achitat-o. Pentru aceste mici "atentii" acum vrea sa-l "taxeze" pe tatal meu la impartirea apartamentului. Noua nu ni se pare corect ca tata sa ia doar o mica parte din acel apartament , atata vreme cat bunica nu a lasat niciun testament care sa-l indreptateasca pe fratele lui. Suntem de acord ca a ajuta-o, mai ales ca a avut si posibilitati materiale, dar a factu-o voit, neconstrans de nimeni si nimic, a fost placerea lui, mai ales ca bunica avea o pensie de 9 milioane, deci nu era in dificultate de a-si duce traiul. Intrebarea este: Poate fratele lui legal prin justitie sa castige o parte mai mare doar pentru ca a ajuta-o pe bunica? Spun asta deoarece acesta l-a amenintat ca va merge in instanta si va demonstra ca el a ajutat-o cu bani si operatii iar tata nu a participat la aceste cheltuieli, fapt pentru care nu trebuie sa dispuna de 50% din mostenire. Va multumesc din suflet pentru ajutor.