avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate prislop

Activitate prislop

Răspuns la discuția mostenire
Va multumesc pentru raspuns,sincer nici nu aveam de gand,voiam doar sa stiu daca concubinul sorei mele,se poate speria de o eventuala actiune a mea in instanta,pentru ca refuza sa-mi predea cheile garsonierei pe care instanta mi-a acordat-o,(desi ei au castigat de doua ori mai mult ca mine),pana la hotararea definitiva a instantei! DESI AM FOST DE ACORD SA DAU O DECLARATIE PRIN CARE SA RENUNT LA RECURS! Mi se pare atat de nedrept! Eu am fost chemata in judecata,nu am vrut decat ceea ce mi se cuvenea ca mostenitoare,absolut toate cerintele sorei mele au fost demontate prin declaratiile propriilor martori,prin dovezi aproape penibile,situate la limita bunului simt,prin contradictii in depozitia martorilor atat de flagrante,incat pana si grefiera nu stia ce sa mai scrie! Ea era mostenitoare tacita,eu trebuia sa platesc o suma cumplita,gen salariul pe un an. Eram atat de furioasa,incat chiar de as fi avut banii astia,nu i-as fi dat! Fara sa-mi dau seama ca prin asta,am renuntat sa-l mostenesc pe tata!
Răspuns la discuția mostenire
Va multumesc pentru raspuns.
Discuție mostenire
daca instanta anuleaza ca netimbrat un capat de cerere reconventionala,poate fi facut recurs?
Sa spunem ca intre timp am facut rost de bani.
Răspuns la discuția CE INSEAMNA
REFORMULEZ: 1:AMNARE PENTRU OBIECTIUNI LA RAPORTUL DE EXPERTIZA
2:AMANARE PENTRU DEPUNEREA RELATII ISSRS
Este vorba despre faptul ca sora mea , reclamanta in cazul de suuccesiune,reclama ca tatal meu mi-ar fi platit avansul la locuinta propietate personala.
Ceea ce contravine tuturor dovezilor aduse,atat de catre mine cat si de catre ea!
Expertiza se referea la reactualizarea sumei platita de catre tatal meu CA SI GARANT PLATITOR pentru apartamentul pe care ulterior l-am trecut la STAT,banii fiind returnati...
Discuție CE INSEAMNA
CE INSEAMNA ISSRS??:sorry:
:sorry:Daca un salariat semneaza un contract de munca de 8 ore zilnic,dar de fapt el munceste 12 ore de luni pana vineri si cate opt ore sambata si duminica,cum se numeste?
CINE II LASA IN PACE PE ASTIA?
SI DE CE?
Răspuns la discuția avocat
buna seara,imi cer scuze ca deranjez,dar m-ati intrebat daca despre procesul cu sora este vorba. da,despre el este vorba,si va marturisesc sincer ca nu contest sub nici o forma calitatile de jurist cu experienta ale avocatului meu,problema este ca nu pot intelege cum ,in loc sa se canalizeze pe o intelegere amiabila intre parti,avocatii ambelor parti nu fac decat sa stoarca de bani oameni neavizati din punct de vedere al legislatiei,si chiar a "chichitelor",ajungand la un moment dat chiar sa apeleze la plata in rate , la scandaluri in familie,doar pentru a avea castig de cauza. stimata doamna avocat,am spus de la inceput,eu sunt persoana care a chemat-o pe sora mea la notar,(si asta pentru nu imi permitea accesul in casa parintilor mei!pana la iesirea din indiviziune,nu altfelstand cu chirie intr-o garsoniera pe care plateam 200 de euro pe luna)eu sunt persoana care nu a cerut absolut nimic in plus,decat ceea ce i se cuvine de drept,jumatate din mostenire.nu am putut lua legatura cu sora mea,niciodata,intrucat concubinul ei,s-a erijat practic in mostenitorul parintilor mei,el luand toate deciziile! mi se pare anormal ca dupa ce a ramas si ea fara servici,fiind fost subofiter in armata,iar el pierzandu-si afacerea pe care o avea respectiv un internet cafee,sa continue cu mascarada asta care i-a costat mai mult decat ar fi castigat daca in 2009 la decesul mamei am fi impartit frateste totul.
nu am vrut sa fac circ din acest proces,am spus si la interogatoriu,numai adevarul,am incercat sa vorbesc cu concubinul sorei mele si sa le las apartamentul cu trei camere,in schimbul garsonierei si a platii chiriei platite cat nu m-au lasat sa locuiesc in apartament si a cheltuielilor de judecata,adica mai putin de jumatate din cat au platit ulterior!! DA,copiii mei sunt bine situati amandoi,dar au case la 30 de km de locul meu de munca,eu nu am carnet,ei au programe de manageri,de la 9 dimineata, sunt casatoriti si platesc rate la banci pentru tot ce au , ma ajuta,dar nu sa-mi platesca chiria si utilitatile,ca ar insemna sa le cer inapoi ce le-am dat. eu sunt singura,ceea ce castig mi-ar ajunge confortabil de nu ar fi aceasta chirie care ma termina!si de doi ani de zile de la decesul mamei,apartamentul sta gol.concubinul vrea sa renunt la garsoniera in care stau ei acum si sa impartim doar apartamentul. acum doi ani,nu mi-ar fi ajuns banii din jumatatea de apartament sa-mi iau o garsoniera,dar lor le-ar fi ajuns .
imi cer iertare ca am vorbit atat de mult,stiu ca femeile intotdeauna inteleg altfel decat barbatii,si mai ales,incerc sa ma fac inteleasa,fara a vorbi despre stressul prin care trec despre hipertensiunea arteriala pe care am primit-o cadou de la aceasta nebunie curata.tatal meu a trait 9 ani de la cumpararea garsonierei si a apartamentului,mama mea tot pe atat de la moartea tatalui,cum se poate interpreta altfel decat ca nu au vrut sa faca nici un demers in timpul vietii,prin care unul dintre cei doi copii ai lor sa aiba mai mult ca celalat?pentru ce atata tevatura?
din cauza unui nebun care raspunde in locul sorei mele la telefon?sora care a acceptat de la bun inceput sa impartim frateste?
mi s-au cerut alti peste 2000 de euro pentru alta taxa de timbru,si nu mai vreau,este incalificabil sa ma imprumut ca sa dau inapoi ce-as castiga,ma depaseste penibilul si grozavia situatiei,iar d-ul avocat imi spune ca voi pierde!
CE ANUME,HABAR NU AM,serviciul nu-mi permite intalniri nici macar de 1/2 de ora,daca as pierde acest serviciu,nu vreau sa ma gandesc ce as face...
inca odata scuze.si va multumesc mult pentru timpul si interesul acordat.
Discuție avocat
Cum pot renunta la serviciile avocatului,ca sa ma reprezint singura eu,in fata instantei? Nu am posibilitatea sa angajez alt avocat,dar ceea ce se intampla,m-a scos literalmente din minti! Nu suntem pe aceeasi lungime de unda,trebuie sa aflu de pe internet ce se intampla in procesul meu,am lasat TOT la latitudinea intelepciunii domniei sale, AVOCATU' poate ca procesul a durat prea mult si poate ca trebuia sa fiu de fata la fiecare sedinta. Cert este un singur aspect:am senzatia ca partea adversa are doi avocati! Si eu,nici umbra de asa ceva!
:sorry:
Va rog sa ma iertati ca insist pe aceeasi tema,dar am nevoie urgent de un raspuns. Concret: In anul 1981,am achizitionat de la ICVL,un apartament cu trei camere,tatal meu fiind garant platitor la CEC. Exact a doua zi dupa semnarea contractului de catre tatal meu,m-am casatorit. DECI nu se pune problema ca tatal meu MI-A PLATIT CA SI GARANT,locuinta propietate personala singura locuind in aceasta,caci a facut acest demers,tocmai in ideea ca lunar,ii vom plati,eu si sotul meu,rata aferenta catre CEC, ceea ce s-a si intamplat. Contractul era pe 20 de ani.
Dupa doi ani de zile,ratele de la ICVL marindu-se considerabil,am beneficiat de oportunitatea de a renunta la calitatea de propietar,trecand apartamentul in propietatea statului,absolut toate ratele platite pana atunci,de catre ambii platitori,eu la ICVL si tatal meu la CEC,FIIND RETURNATE.
In anul 1990,am divortat de sotul meu,apartamentul fiind partajat .
De-abia in anul 1995,eu si fostul sot am cumparat de la stat acelasi apartament pe care cu 12 ani in urma il vandusem statului.
La procesul de partaj succesoral,sora mea a declarat ca tatal meu mi-a achitat aproape integral acest apartament,intre anii 1981-1983,vrand ca "donatia"sa fie scazuta din drepturile de mostenire. Problema este cu atat mai ilara,cu cat a depus la dosar o dovada ca tatalui meu i-a fost retinuta timp de doi ani o suma de bani fara sa aiba detalii despre ce anume a generat aceasta poprire din salariu,iar ca document , actul de cumparare al casei din anul 1995,in care eu si fostul meu sot cumparam aceasta casa! Pot dovedi cu acte,ca tatal meu si-a primit asa zisa donatie inapoi,ba mai mult ca aceasta nu a reprezentat nici 3% din costul total al casei de la vremea respectiva,dar m-am izbit la ICRAL-UL din Piata Rosetti,de un refuz categoric de a mi se da un act din arhiva de 30 de ani,fara cerere legala de la tribunal.
Intrebare:(si va implor nu ma intrebati daca am avocat!!,ca am) Ce pot face ca in decurs de o saptamana,sa intru in posesia acestor acte?
daca nu am platit taxa de timbru judiciar,reprezentand diferenta de evaluare imobile aflate in partaj,ce mi se intampla?
Efectiv nu am avut acesti bani!