avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate cory768

Activitate cory768

Multumesc foarte mult! Aveti dreptate.
Pana in decembrie 2013 declaram impozitul pe venitul nerezidentilor in declaratia 100, si il viram in acelasi cont in care se virau datoriile la bugetul statului (impozitul pe salarii/ impozitul pe profit, etc)

Incepand cu ianuaire 2014 in ce declaratie (lunara) se declara acest impozit? (in declaratia 100 nu se mai poate declara)
obs.: nu ma refer la declaratia anuala, ci la declararea lunara a acestui impozit, pe care pana acum o faceam in declaratia 100.

Va multumesc anticipat!
Nu, nu este vorba despre despagubiri. Este o suma de bani pe care fostul salariat doreste sa o incaseze de la firma, in schimbul renuntarii la judecata.
Contractul de munca al salariatului a fost incheiat (perioada de preaviz a expirat de acum 2 luni).
Buna ziua!

Un salariat care a fost disponibilizat prin desfiintarea locului de munca a actionat in judecata firma la care a lucrat. Pentru renuntarea la proces, solicita ca firma la care a lucrat sa-i achite o anumita suma sub forma de daune, printr-o intelegere scrisa, in care se specifica si faptul ca firma are obligatia sa achite orice impozite sau taxe aferente platii daunelor catre salariat.

Intrebarea mea este: cunoasteti ce impozite trebuie platite (impozit pe venit?, CAS?, etc), si care este modul de declararare al acestora (declaratia 112?) ?

Va multumesc foarte mult!
multumesc frumos!
firma X a inchiriat un spatiu comercial de la firma Y.
spatiul comercial nu se afla in localitatea unde isi are sediul firma X.

1. pentru a fi deductibila cheltuiala cu chiria, firma X trebuie sa declare punct de lucru la Registrul Comertului? (spatiul va fi utilizat pentru depozitare marfuri, si nu va avea salariati care sa lucreze acolo)
2. firma X trebuie sa declare la finante punct de lucru pentru spatiul inchiriat? prin ce formular de declaratie? (declaratia 060 privind sediile secundare am vazut ca se declara doar daca sunt obligatii de plata pe acel punct de lucru, ori firma X nu va avea astfel de obligatii.)

va multumesc!
va multumesc frumos!
va multumesc pentru raspuns!

aveti idee, daca voi corecta 010, platesc amenda?
am o societate infiintata in cursul anului 2010, an in care nu a avut venituri, si nici salariati. la 31 ianuarie 2011 am depus declaratia 010 la finante prin care ma scoteam din evidenta ca platitor de impozit pe profit si intram in evidenta ca platitor de microintreprindere.
cum pot corecta aceasta declaratie? inteleg ca nu pot fi microintreprindere daca nu am niciun salariat. imi aplica vreo amenda? cum as putea proceda corect?
va multumesc anticipat pentru raspuns
Răspuns la discuția vanzari en gross si en detaille
da, cu conditia ca gestiunile sa fie organizate separat, si delimitate separat in spatiu. casa de marcat este obligatorie pentru vanzarea catre populatie, nu are legatura cu gestiunea engros/detail.