avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate abrassu

Activitate abrassu

Buna ziua

Am si Eu 2 Intrebari,va spun pe scurt cazul.
A,avut loc o succesiune in instanta,unde sunt 4 frati.Sentinta sa dat in felul urmator:
Apartamentul care este evaluat la Administratia Financiara la 165.200 Ron a fost inpartit de instanta cu ,cote de 1/4 la fiecare,deci 41.300 ron de fiecare.
Unul din frati care a locuit acolo cu parintele pana sa ddecedeze parintele(ultimul),a facut datorii la intretinere de 20.000 ron cu tot cu penalitati.Deci succesiunea sa terminat cu imparteala precizata mai sus ,iar el are un al doilea proces de executare silita din cauza datoriilor la intretinere care sa incheiat si ala,urmeaza ca executorul sa faca licitatia, El deja este evacuat din apartament.
Cel evacuat cu datorii la intretinere in sentinta de Succesiune, sta cu o Sulta care ai se cuvine 41.300 Ron,instanta nu a stabilit in sentinta cum se impart datoriile la intretinere

Cele 2 intrebari ale mele sunt urmatoarele:

1. Daca apartamentul se vinde la licitatie din banii obtinutii ai se plateste Sulta intreaga celui care ai se cuvine in sentinta????,tinand cont ca el a locuit acolo si are 20.000 Ron la intretinere

2:daca mama mea,care este unul din mostenitori cu cota oarte de 1/4 plateste 20.000 Ron intretinerea si atunci nu mai are loc executarea ,isi poate recupera suma fara actiune in instanta???,la vanzarea apartamentului,deoarece gandesc eu ceilalti frati pot spune ,nu team pus eu sa platesti intretinerea,eu nu iti dau nici un ban

Va multumesc frumos
Se poate face act de vanzare cumparare doar unuia din cei 4 copii,mentionez ca proprietara este in varsta,a suferit un accident cerebral si vrea sa vanda unuia din copii apartamentul???
Buna ziua

Doresc o informatie pentru a,ajuta o domna in varsta care imi este vecina.
Dansa,dupa revolutia din 1989,a cumparat apartamentul pe numele ei,are 4 copii,acum ar dori sa vanda apartamentul cu act de vanzare-cumparare la unul din copii,inca nu s-a interesat concret,dar a auzit ca ar fi o lege sau directiva de curand aparuta si in familiile unde sunt mai multi copii,nu ar mai merge sa faca acest lucru .deoarece unul din copii sau restul copiilor ar putea contesta in instanta actul precum ca nu a fost in facultatea deplinatatilor mintale sau etc.,la ora actuala existand mai multe procese in toata tara pe aceasta cauza,are acest drept sau nu are???,eu nefiind avocat sau jurist de meserie ,gandesc,cu casa ta poti face oricui act de vanzare-cumparare.Are 4 copii si doreste unuia din acesti 4 sa-i faca actul de vanzarecumparare pe apartament.Va multumesc

Buna ziua,am 2 intrebari si poate cineva ma poate ajuta

Locuiesc in Ploiesti intr-un bloc gen vila cu 10 apartamente,la comun este doar lumina de pa scara si apa rece.

1.Exista vre-o lege care ne poate obliga sa ne facem Asociatie de Proprietari??,pentru ca vecinii nu vor constituirea in Asociatie si este cam legea junglei pe scara unul contribuie la cheltuieli comune,altul nu

Am probleme cu acoperisul este cu tabla ,ca la casa,nu vrea nimeni sa contribuie,a spus sa dam tabla cu grund,dar tabla are 60 ani si degeaba o da cu ce vor ei.

2.Daca cumpar 60 metri patrati de tabla cu factura,aduc o firma sa mi-o monteze ca sa pot avea factura la manopera,platesc baroul unui avocat si actionez cele 9 apartamente in instanta imi recuperez banii???,trebuie sa-i instiintez inainte in scris cu repararea acoperisului ca oricum spun ca nu au bani.

Va multumesc

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Buna ziua,am 2 intrebari si poate cineva ma poate ajuta

Locuiesc in Ploiesti intr-un bloc gen vila cu 10 apartamente,la comun este doar lumina de pa scara si apa rece.

1.Exista vre-o lege care ne poate obliga sa ne facem Asociatie de Proprietari??,pentru ca vecinii nu vor constituirea in Asociatie si este cam legea junglei pe scara unul contribuie la cheltuieli comune,altul nu

Am probleme cu acoperisul este cu tabla ,ca la casa,nu vrea nimeni sa contribuie,a spus sa dam tabla cu grund,dar tabla are 60 ani si degeaba o da cu ce vor ei.

2.Daca cumpar 60 metri patrati de tabla cu factura,aduc o firma sa mi-o monteze ca sa pot avea factura la manopera,platesc baroul unui avocat si actionez cele 9 apartamente in instanta imi recuperez banii???,trebuie sa-i instiintez inainte in scris cu repararea acoperisului ca oricum spun ca nu au bani.

Va multumesc
Multumesc mult de raspuns,am facut separatia,am coloana separata ,pina acum liniste si pace vedem pe parcurs,am facuto pe raspunderea mea
Va multumesc mult pentru raspuns
Furnizorul de apa este Apa Nova,ei nu au treaba ce se intimpla dupa apometrul lor,nu ai intereseaza ce faci dupa apometru
Impotria tot se gaseste cineva,o sa vorbesc la urbanism sa vad cum rezolv problema,pentru ca nu pot sta asa si in apartamentul meu nu pot fi prizonier,pe ceilalti vecini nu-i intereseaza ca ei au presiune,asta e,indiferent cat costa trebuie sa gasesc o portita sa fic legal acest lucru ,chiar daca e cineva impotriva,daca imi dau autorizatie de la urbanism,m-am scos
Deasupra mea numai sta nimeni,este bloc vila cu un etaj,am o singura intrare la apa rece care imi alimenteaza si bucataria si baia,cand vecina de sub mine deschide apa rece numai vine nici macar o picatura,o sa vad cum rezolv ,indiferent cat costa vreau racord separat din coloana blocului,in felul asta pun dop la teava veche si numai am treaba cu nimeni,oricum multumesc pentru sfaturi
Tot blocul are presiune in afara de mine,probabil ca teava veche care ajunge la mine si trece prin mai multe apartamente este colmatata pe undeva si nu am cum sparge toti peretii vecinilor sa vad unde este problema,de aceea doresc un racord din coloana principala