avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Activitate NYKOL

Activitate NYKOL

buna seara,

Spuneti-mi va rog care este valoarea minima incepand cu care un mijloc de transp este considerat de lux?
BUNA ZIUA,

Ref. la notificarea privind adaosul comercial si comisionul, firmele care executa lucrari de constructii trebuie sa depuna aceasta notificare ( CAEN 4120)?
BUNA ZIUA,

VA ROG SPUNETI-MI CUM SE INREGISTREAZA SCOATEREA DIN EVIDENTA A UNUI MIJLOC DE TRANSPORT PRELUAT DE FIRMA DE LEASING DATORITA FAPTULUI CA NU AU FOST PLATITE RATELE RESTANTE.
MULTUMESC.
Eu stiam ca suma care se poate compensa pe ordine de compensare nu poate fi mai mare de 10000 RON iar factura nu poate fi mai veche de 30 zile.
Mai sunt valabile aceste conditii?
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie pana la ce suma se poate face compensare reciproca pe ordine de compensare. Ce conditii trebuie sa indeplineasca suma facturata?
Multumesc.
Buna ziua,

As vrea sa-mi spuneti daca un expert contabil membru activ al CECCAR care nu este inregistrat la DGFP ca PFA poate incheia contract de prestari servicii pentru intocmirea si semnarea bilantului unei firme la care nu este angajat cu contract de munca si cum trebuie sa declare la DGFP venitul inregistrat din astfel de contracte pentru a plati impozit.
Multumesc.
BUNA SEARA,

AM URMATOAREA SITUATIE: LUCREZ LA O FIRMA PLATITOARE DE TVA. AM AVUT IN 2008 O ACHIZITIE INTRACOMUNITARA A UNUI AUTOTURISM TOT DE LA O FIRMA PLATITOARE DE TVA PENTRU CARE AM INREGISTRAT TVA ASTFEL 4426=4427. ACELASI AUTOTURISM DORESC SA-L VAND IN LUNA IUNIE 2009 UNEI PERSOANE FIZICE DIN ROMANIA. INTREBAREA ESTE: INREGISTREZ TVA COLECTAT PENTRU VANZAREA RESPECTIVA, DECI INTOCMESC FACTURA CU TVA 19%?
ASTEPT RASPUNS URGENT.
VA MULTUMESC.