avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate delcaru

Activitate delcaru

Multumesc de raspuns.Stiu ca trebuie achitata o taxa de timbru.Care este aceasta, sau cum se calculeaza?De asemenea mi-ar fi de folos sa stiu si cat ar dura cu aproximatie solutionarea pe cale judecatoreasca, deoarece ar fi trebuit deja sa locuiesc in acel imobil dupa calculele mele.Intre timp, va trebui sa platesc chirie.
Buna ziua,


Am incheiat un antecontract pentru a cumpara un imobil, avansul fiind suma de 15.000 de euro.Contractul este facut la notariat, perfect legal, cu titlu executoriu.
Termenul contractului a trecut, si vanzatorii s-au razgandit, mai exact nu mai doresc sa vanda imobilul.Suma de 15.000 de euro a fost folosita ca sulta(imobilul a fost mostenit, iar hotararea judecatoreasca dispunea ca proprietarul sa ii achite fratelui 15.000 de euro, ca sa poata fi unic proprietar).Mai exact, doresc sa introduc actiunea impotriva vanzatorului, pentru a deveni proprietar.
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez?
Buna ziua,

Am incercat sa obtin un credit bancar, in conditiile in care eu, lucrand intr-un salon de infrumusetare, am un salariu mimim pe cartea de munca, si evident bonusurile in functie de incasari si vanzari, de care stie toata lumea.Am primit de la contabil fisa fiscala pe anul trecut, adeverinta de venit cu salariul fix(minim pe economie), cumulat cu bonusurile lunare.Mai exact se ajunge la un salariu de 1840 ron/ luna.
Ulterior, mi-au solicitat de la banca fluturasul de salariu, insa pe acesta, nu sunt trecute si bonusurile de care spuneam, ci doar venitul minim de care spuneam(cel legal). Nu cred ca voi obtine creditul, daca merg cu acest fluturas, si nu stiu daca potsa o rog pe contabila sa il recompleteze cumulat cu celelalte venituri...ca si adeverinta de salariu.


Răspuns la discuția Returnarea unu obiect cumparat
Exact cum banuiam!Multumesc de raspuns!Culmea, este ca are si un defect, mai exact datorita conditiilor de transport oferite de respectiva firma este destul de rau zgariata, insa m-as simti vinovata sa ma duc sa reclam zgarietura(pe care initial o acceptasem, sau mai exact o intelesesem),in conditiile in care problema mea adevarata este de fapt alta.
Buna seara!Ajutati-ma va rog, deoarece m-am incurcat in hatisul legilor privind legislatia consumatorului.Am cumparat o cada de baie in urma cu 5 zile, si astazi incercand sa o monteze lucratorii am realizat ca nu se potriveste ca masura la mine in baie.Este vina mea clar, insa vreau sa stiu daca o pot returna, cu posibilitatea de a primi banii inapoi, deoarece in aceste conditii m-am hotarat s-o restaurez pe cea veche, si sa renunt la ideea de a achizitiona o alta in schimb.
Multumesc!
Buna seara!In anul 2008 fratele meu a lucrat cu contract de munca pentru o firma austriaca de constructii.Mai exact a lucrat pe pozitia de 'macaragiu'.Intr-una din zile, aflanduse in timpul orelor de program, dintr-o greseala umana(a fratelui meu), datorita unei pozitionari incorecte, a avut loc un accident cu acest utilaj.Aceasta s-a rasturnat, nimeni, inclusiv fratele meue, care era in cabina de manevre nu a fost ranit.Reprezentantii firmei de constructii, l-au somat sa semneze un proces verbal, prin care isi asuma raspunderea pentru greseala facuta, care s-a soldat cu acel incident.Acesta a semnat procesul verbal, sub impulsul emotiilor traite, reamintesc ca a fost in pragul mortii, si numai un miracol l-a salvat.Evident, acel utilaj, a fost grav avariat in urma prabusirii.Fratele meu si-a dat imediat demisia din acea firma, presat fiind verbal ca va trebui sa achite reparatiile utilajului.De atunci si pana acum, au trecut doi ani, si firma nu a facut nici un demers impotriva lui, pana acum cateva zile cand a primit o notificare de plata pentru uriasa suma de 60.000 euro, reprezentand contravaloarea reparatiilor utilajului.In prima instanta, este o notificare prin care este chemat la un birou notarial, unde firma doreste o rezolvare amiabila a situatiei, mai exact doreste achitarea sumei de 60.000 euro de catre fratele meu, fara sa fie nevoie de apel in instanta.Se doreste de asemenea impunerea sechestrului asigurator pe bunurile fratelui meu.Evident suma este uriasa pt un muncitor pe santier, si nu poate fi vorba despre achitarea acesteia.Care sunt sansele sa iasa bine din aceasta problema, si care ar fi solutiile pentru inceput?Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția sistarea indiviziunii
Am inteles.Deci ar fi de preferat intelegerea de comun acord, deoarece stim cu totii cum se fac expertizele, ca atare s-ar putea sa ies mai in pierdere decat ies acceptand suma la care m-as putea intelege cu el eventual.Va multumesc!
Răspuns la discuția sistarea indiviziunii
Deci sa inteleg ca prima optiune ar fi impartirea in natura, cu care eu chiar sunt de acord, deoarece este posibila.Este un apartament cu doua camere.
Răspuns la discuția sistarea indiviziunii
Va multumesc de raspuns.Insa nu m-am lamurit daca instanta ma poate obliga sa accept o suma pe care o consider mica.
Buna ziua!Am dobandit impreuna cu fostul meu prieten un imobil in cote parti de 50% fiecare.Intre timp ne-am despartit, si el doreste sa-i vand partea mea, insa nu sunt de acord cu suma pe care mi-o ofera.Dorinta mea nu este sub nici o forma sa ies din indiviziune, mai exact.Nici sa-i vand lui, nici altcuiva.as vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca el sa ma oblige prin judecata sa-i vand partea mea daca nu sunt de acord cu suma pe care mi-o ofera.Multumesc!