avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate i0nela

Activitate i0nela

chiar nimeni nu imi raspunde?
Buna ziua. Unde trebuie sa ma duc sa fac o procura/imputernicire pentru ca tatal meu sa ia alocatia monoparetala a copilului meu ( eu ma aflu in spania). Si ce acte mi-ar trebui pentru ca eu am decat niste copii certificat nastere copil si buletin ale tatalui meu.
Buna ziua.Este posibil sa se faca buletin daca persoana respectiva nu are domiciliu? Are doar certificatul de nastere, respectivul este din Iasi si munceste prin Teleorman.
Va platii vreo amenda daca are 22 ani? Cum trebuie sa procedeze daca este primul sau buletin? Si inca o problema; se poate iesi din tara cu un minor ( in vizita la taicasu) daca am o procura de la taicasu facuta in spania in care isi da acordul sa calatoresc cu minorul pe ruta spania- romania, este din anul 2010 iar noi ne-am schimbat C.I si pasapoartele?
Am un amic care la varsta de 21 de ani nu are carte de identitate. Ce trebuie sa faca pentru a-si face buletinul? Va primii amenda pentru faptul ca nu si la facut pana la varsta asta?
Răspuns la discuția alocatie intretinere minor
parinti lui sunt despartiti el a crscut la bunici finca mama lui lasat si a plecat in strainatate , iar dupa moarte bunicilor a plecat si el dar nu la mama lui
Buna ziua am un copil minor dintro relatie copilul de concubinaj, recunoscut de tata. Acesta (tatal) locuieste in Spania, si nu il intereseaza de copil ( nu il suna , nu trimite bani , nu intreba de el deloc). Il pot da in judecata pentru a plati pensia de intretinere a copilului ( stiu adresa unde locuieste acolo) ? daca da cum se poate face sa suporte el cheltuielile deoarece eu sunt casnica.
Buna ziua. Odata cu implinirea a 2 ani a copilului nu stiu din ce cauza nu am mai primit alocatia monoparentala cu toate ca cea de stat a venit, dosarul la primarie este in ordine, am alocatia pe card la brd. Daca m-ar putea cineva informa unde pot sa ma adresez ca nu stiu doamna de la primarie de unde am fost sa intr de dorar nu stie nici ea din ce cauza nu am primit-o
Buna ziua. Mai este nevoie de procura sa ma intorc in tara cu un minor?
Discuție ce pot face
am un copil dintro relatie de concubinaj, tatal la recunoscut , la 2 luni dupa nastere tatal a plecat in strainatate suna intreba de copil trimetea bani sa il pot creste insa de 4 luni si ceva nu sa mai interesat de copil. As vrea sa imi dea o pesnsie ceva sa il pot creste ,sau ce pot face sa ii iau drepturile, nu vreau ca mai tarziu sa vina si sa ceara custodia asupra copilului, tinand cont ca nu a stat langa el mai deloc, tin sa precizez ca acum copilul are 8 luni. va rog spuneti-mi ce pot face ,nu vreau ca mai tarziu sa vina si sa ceara drepturile asupra copilului