avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela878

Activitate mihaela878

Răspuns la discuția vanzare casa
multumesc frumos
Discuție vanzare casa
Buna ziua,
Poate fi vanduta o casa de catre proprietarii ei, doi parinti, catre unul dintre copii, fara ca celalalt copil sa-si dea acordul? Ambii copii sunt majori.
Va multumesc frumos
Răspuns la discuția evacuare din spatiu
multumesc frumos. stiti si cat poate dura o astfel de actiune? la final ea se soldeaza cu executare silita?
Buna ziua,
As dori sa va intreb in ce conditii poate fi evacuat din spatiu un locatar care este fiul proprietarului spatiului, dar casa ocupata nu este locuinta in care fiul s-a nascut, ci este una dintre proprietatile parintelui. Mentionez ca fiul locuieste de 7 ani in acel spatiu, fara a plati chirie, introducerea in spatiu s-a facut in mod amiabil, dar adresa de domiciliu a fiului este diferita.
Dorinta de evacuare din spatiu nu este motivata de distrugerea apartamentului sau de neplata intretinerii.
va multumesc anticipat
Răspuns la discuția concediu prenatal
Buna ziua,

In cazul unei persoane fizice autorizate aflate in concediu de sarcina si lauzie, cum se calculeaza contributia individuala de asigurari sociale, este tot 9,5% aplicat la salariul minim brut pe tara? Este singura contributie care se scade din venitul brut dupa aplicarea procentului de 85%?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Imi cer scuze, revin pentru lamuriri, mi s-a spus ca aceasta intrerupere de activitate trebuia facuta la terminarea concediului postnatal, e posibil acum sa reiau activitatea pana atunci, asta in conditiile in care sunt deja in concediu prenatal si activitate propriu-zis oricum nu am? Intreruperea de activitate mi s-a parut fireasca in conditiile in care oricum pe perioada concediului nu pot taia facturi, stau acasa, nu am activitate.
Sunt foarte confuza.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Buna ziua, va supun atentiei o problema spinoasa, sunt PFA, urmeaza sa nasc la finalul lunii decembrie si am intrat in concediu prenatal pe 25 noiembrie. Tot atunci am facut intreruperea activitatii de PFA la Registrul Comertului cu inregistrare ulterioara la Finante.
Intrebarea este, faptul ca am facut intrerupere de activitate de la inceputul concediului prenatal/postantal imi poate afecta plata indemnizatiei de crestere a copilului?
Va multumesc anticipat.
Multumesc frumos pentru raspunsuri
Buna ziua,
As dori sa stiu cum se considera venitul de calcul in cazul indemnizatie de crestere a copilului, in cazul in care nasterea va fi la inceputul lunii ianuarie si eu voi intra in concediu prenatal la inceputul lunii noiembrie. Mentionez ca sunt P.F.A. In acest caz, veniturile realizate ce se iau in calcul se vor considera 12 luni anterioare nasterii copilului sau 12 luni anterioare intrarii in concediu prenatal (in concediu prenatal evident nu se vor realiza venituri impozabile)?
Va multumesc.