avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate everpool

Activitate everpool

Buna seara,mama primeste pensie de urmas pentru limita de varsta, pana la varsta de 63 ani a primit pensie de urmas pe caz de boala, neavand varsta pentru pensionare de varsta pana anul trecut.
Ceea ce as dori sa adaug este faptul ca tatal meu a murit la 40 ani cu 21 ani vechime, iar mama mea cand a iesit la pensie la limita de varsta ,a beneficiat de jumatate din pensia pe care o avea tatal meu pentru cei 21 ani vechime si anume 1100 lei, iar mama a primit 55o lei , tatal meu a decedat in 1992.
Iar in hotararea judecatoreasca specifica clar ca vor plati pana cand stare de necesitate a mamei inceteaza.
Multumesc!
Buna ziua,
Numele meu este Costin si as avea nevoie de consultatie de specialitate si eventual sa angajez un aparator.
Problema cu care ma confrunt desi la prima vedere ar fi una cat se poate de usoara, ea se pare ca pentru mine nu este asa.
Sa incep cu inceputul, tatal meu a decedat in accident de munca la Zentiva in anul 1992, instanta prin hotarare judecatoreasca irevocabila si definitiva a stabilit ca mama mea care este operata pe cord deschis si cu handicap gradul II, sa primeasca ca sotie supravietuitoare diferenta dintre salariu care l-ar fi incasat tatal meu si pensia dansei pe caz de boala pana cand starea mamei mele inceteaza.
Ei bine am castigat pe banda rulanta toate procesele cu Zentiva pe care le-am avut pana anul acesta, cand cei de la Zentiva au castigat procesul motivand ca tatal meu a iesit la pensie si numai este angajatul lor, indeplinind criteriile limitei de varsta,iar ei numai au nicio obligatie de a plati salariu, desi starea de necesitate a mamei continua, ba din contra s-a agravat odata cu trecerea anilor.
Avocatul care l-am avut la proces ne-am despartit in conditii mai mult decat amiabile si mi-a spus ca nu are rost sa fac recurs ca pierd, ceea ce nu am facut, iar dansa mi-a mentionat ca nu vede nicio iesire in aceasta speta deoarece tatal meu a iesit la pensie si cei de la Zentiva numai au nicio obligatie.
Bineinteles ca eu cred ca mai exista si alte cai de atac, aici ma gandesc sa actionam si casa de pensii in judecata, pentru ca este clar ca in perioada 1992- 2018 cand se presepune ca iesea la pensie tatal meu, cei de la Zentiva nu au platit impozitul pe angajat in cazul tatalui meu, ei au platit decat diferenta de salariu, conform hotararilor judecatoresti.
Astept un raspuns din partea dumneavostra si sa gasim o solutie pentru o chemare in judecata , deoarece asa cum am spus starea de sanatate a mamei s-a agravat odata cu inaintarea in varsta.
Eu sunt sigur ca exista o solutie, daca nu mai multe solutii.
Multumesc...
Cu respect!
va rog sa imi spune-ti daca se poate garanta plata cheltuielilor de judecata cu o creanta..????
am avut un proces l-am pierdut pe mana fostului avocat si acum cei care au castigat mi-au trimis notificare sa platesc cheltuielile de judecata...
cum pot face sa aman cat mai mult plata cheltuielilor de judecata...
Pot sa le cer sa imi trimita copie dupa chitantele care au platit avocatul..???
Pot sa le cer apoi sa imi trimi-ta nr de cont pentru aplati..???
Ce alte metode mai pot folosi pentru a amana plata...???


:spam:
o sa incerc sa fiu cat mai concis
Tatal meu a decedat in anul 1992,el mai are 2 surorii,in anul 1991 cand s-a facut cerere de retrocedare a pamantului,ele nu au facut,doar tatal meu a facut de pe urma bunicului,pe urma eu am facut fisa de punere in posesie,titlul de proprietate,iar in baza Titlului de Proprietate care era facut pe numele tatalui meu am dezbatut succesiunea unde mama mea si-a cedat partea ei in favoarea mea,din anul 2000 surorile tatalui meu au ocupat terenul abuziv fara sa aiba acte...binenteles ca eu le-am actionat in judecata,ele la proces mi-a cumparat avocatul meu....si m-au castigat cu o chitanta de mana,fara martori,din care reiese ca tatal meu le-a vandut lor 2/3 din pamant in baza unei chitante...iar eu cu hotarare judecatoreasca am pierdut,binenteles avocatul meu si judecatoarea a avut grija sa ceara la Institutul de Criminalistica sa se certifice ca semnatura de pe chitanta este aceea cu cea de pe cererea de retrocedare,semnatura binenteles fusese copiata cu ajutorul celor din primaria Crivat,binenteles ca judecatoarea a dat castig de cauza lor pe acea chitanta,cu toate ca eu i-am dat avocatului meu cadastru si intabularea sa o depuna la dosar el nu a depus plus ca i-am dat si certificat fiscal in care se dovedeste ca atat tatal meu cat si eu am platit impozit pe casa si teren..si nu ele..am facut recurs la Calarasi,iar avocatul meu nu a mai sustinut cauza de pe fond a schimbat ,si am pierdut si recuersul...
Acum exista doua hotararii judecatorestii pe acelasi teren...una o am eu cu cadastru si intabulare si una au ele..
M-au dat in judecata ele acum cerand iesirea din diviziune si au atacat Titlul de Proprietate...in plus cer sa se imparta si casa....eu nu am stiut de proces care mi l-au deschis am aflat de la fostul av,care inca mai spera ca il angajez din nou,dar nu va fi asa,am cerut instantei sa imi dea termen pt a-mi angaja aparator...
Crede-ti ca INSTANTA poate le da din nou lor castig de cauza,cu toate ca eu am platit si am facut cadastru si intabulare pe aceasta HOTARARE JUDECATOREASCA...???
Ce sanse de castig am acum....????
Avocatul pe care il am acum...mi-a spus ca oricum era hotarat sa ceara o COMPARARE DE TITLURI DE PROPRIETATE????
Va multumesc pt sfaturi
Revin cu cateva amanunte in plus...in primul rand nu am angajat inca un av,doar am facut copie dupa dosar si i l-am aratat unui av,care este prietenul unei cunostiinte...in ceea ce priveste chitanta de mana ea a fost scrisa in anul 1992 cu 3 luni inainte de decesul tatalui meu,ce a decedat in accident de munca la varsta de 40 de ani....
Chiar crede-ti ca putea sa vanda 2/3 din teren si ele avand aceasta chitanta de mana inca din anul 92 niciodata nu au revendicat terenul...DECAT ATUNCI CAND LE-AM ACTIONAT IN JUDECATA..???
In ceea ce priveste chitanta este fara martorii..iar judecatoarea BODARLAU AURICA de la Judecatoria Oltenita in complicitate cu av meu au cerut sa se verifice daca se asemana semnatura dupa chitanta este aceeasi cu cea de pe cererea de retrocedare,nicidecum daca este scrisa de aceasi pers..???
Din contra una dintre surori a recunoscut ca ea a scris Chitanta..DAR TATAL MEU A SEMNAT-O...
De ce nu a prezentat aceasta chitanta imediat dupa moartea tatalui meu...???
Ce interes a avut atunci av care m-a reprezentat de nu a atasat la dosar HOTARAREA CU INTABULARE SI CADASTRU...????
NU A PREZENTAT CERTIFICATUL FISCAL DIN CARE REIESE CA ATAT TATAL MEU CAT SI EU PLATIM CASA SI TERENUL INCA DIN 1974..????
DIN CONTRA CELE DOUA SUSTIN CA I-AU DAT 15 MII DE LEI...????
Discuție justitia oarba
Buna ziua
Va cer parerea intr-un caz pe care nu reusesc sa il scot la capat
Este vorba de un proces pe care il am la judecatoria Oltenita,este vorba de un dosar judecat de catre judecatoarea Bodarlau Aurica,judecator la Judecatoria Oltenita
De aceea m-am hotarat sa va prezint cazul meu si sa va cer o parere,de fapt,o consultatie
In primul rand va aduc la cunostiinta ca m-am judecat si inca ma judec cu surorile tatalui meu,care a decedat in 1992,lasand mostenire o casa si 2 terenuri
Va aduc la cunostiinta ca pe terenul pe care tatal meu l-a lasat mostenire,teren de la bunicul meu,doar el a facut cerere de retrocedare in 91,pe legea 18,cele doua surori refuzand sa faca cerere de retrocedare
La 6 luni de la moartea lui primaria din Budesti m-a pus in posesie pe aceste terenuri conform adeverintei care era pe numele tatalui meu,am muncit acele terenuri pana in 2000,dupa aceea acele doua surori impreuna cu sotul uneia dintre ele prin abuz de putere m-au deposedat,prin amenintari,am facut plangere la politie,dar politia nu au luat nicio masura...efectiv au preferat sa stea deoparte
in 2007 am Titlul de Proprietate pe numele tatalui meu,iar in 2008 am dezbatut impreuna cu mama mea succesiunea de pe urma tatalui meu,obtinand o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila
Apoi le-am dat in judecata si am cerut despagubiri,ele au recuzat judecatorul care era initial si au pus-o pe aceasta judecatoare Bodarlau Aurica care a condus procesul in stilul sau propriu
Va aduc la cunostiinta ca eu l-am dat in judecata pe sotul uneia dintre surori,iar ele au intervenit in dosar,revendicand si casa in care locuiesc cu toate ca am adus in fata instantei dovada ca inca din anul 71, tatal meu a platit impozitul pe casa,ulterior dupa decesul sau eu platind impozitele la zi atat pe terenuri cat si pe casa....de asemenea am intabulat hotararea judecatoreasca pe care am obtinut-o de pe urma tatalui meu,plus cadastru pe acest teren si casa,la procesul de la Oltenita,atat martorii mei cat si ai lor au recunoscut ca m-au deposedat de pe teren cu forta,ca eu am muncit terenul anterior,dar judecatoarea a acceptat interventia lor in proces pe baza unei chitante de mana care de fapt este o CHITANTA fara martori,fara srii de buletin,,,cu semnatura copiata...fara semnatura lor pe chitanta..doar semnatura tatalui meu,avocatul meu a incercat sa faca multe demersuri inclusiv i-a spus ca in aceea chitanta tatal meu le promite ca dupa moartea lui le va vinde 2/3 din terenuri lor,asta nu inseamna ca le si vinde..de asemenea orice chitanta de mana dupa 3 ani se prescrie,dar judecatoarea nu a tinut cont de nimic,mai ales ca si una dintre surori a recunoscut ca ea a scris chitanta si nu tatal meu,doar ca EL A SEMNAT-O..:O,noi i-am cerut ca ea sa scrie chitanta din nou,iar d-na judecatoare a refuzat,ba din contra m-a pus sa platesc si expertiza grafologica,dar eu i-am spus ca semnatura e copiata si cer sa o puna sa scrie chitanta din nou...judecatoare a refuzat..poate din cauza ca aceea sora a lui tata are doar 4 clase,,si acela nu era scrisul ei,,,de pe chitanta
De asemenea pe fond avocatul meu a motivat ca el intervenind in dosar...pe CINE AU DAT IN JUDECATA...PE MINE IN CALITATE DE MOSTENITOR SAU PE TATAL MEU CARE ESTE DECEDAT SI NU ARE NICIO FUNCTIE CIVILA...??/De asemenea a dat o hotare judecatoreasca in favoarea lor bazata pe acea chitanta,nemotivand acea hotarare,de asemenea nu a luat niciun act in considerare pe care eu le-am depus la dosar...nici Titlul de Proprietate,nici Hotararea Judecatoreasca Irevocabila si Definitiva,plus cadastru si intabulare pe acest teren....plus ca m-a pus la cheltuieli de judecata
Iar ca sa fie tacamul complet a amanat de 3 ori pronuntarea,iar pronuntarea a dat-o fara sa fie avocatul meu in sala...si nici eu
Acum am facut recurs la Calarasi,dar la primul termen nu s-au prezentat motivand conditiile nefavorabile...
De asemenea avocatul meu a cerut casarea sentintei si trimiterea catre rejudecare....
Pute-ti sa imi spune-ti ce sanse am ca acest dosar sa se judece corect...???
Crede-ti ca se poate rejudeca dosarul din nou...??
Cum o pot reclama pe aceasta judecatoare si unde,,,>>>???
Crede-ti ca avocatul meu aprocedat corect cerand casarea sentintei si rejudecarea cazului...???

Va multumesc si astept raspunsurile dvs


am o mica ,de fapt o mare problema cu justitia romaneasca...
In anul 1992 tatal meu a decedat intr-un accident de munca,iar de pe urma lui mi-a ramas casa si terenurile aferente,vreau sa va aduc la cunostiinta ca el mai are doua surorii,el a fost singurul care afacut in anul 1990 cerere de retrocedare pe terenurile bunicului.,pana in 1992 cand a decedat cele doua surori nu au cerut dreptul la pamantul ce i se cuvenea si nici la casa,deoarece ele nu facuserta cerere de retrocedare,in anul 2007,in baza adeverintei si a fisei de punere in posesie,am facut titlul de proprietate pe numele defunctului tata,in care este specificat ca ele este singurul mostenitor al bunicului conform cererii de retrocedare existente,dupa un an am dezbatut cu mama mea la judecatoria Oltenita succesiunea tatalui meu,ea cedandu-mi partea ei,astfel eu am devenit mostenitor legal al defunctului meu tata,in baza unei hotararii emisa de judecatoria Oltenita,ramasa irevocabila si definitiva..Mentionez ca pana sa obtin aceasta hotarare definitiva si irevocabila,cele doua surori au muncit terenurile aflate in extravilan,fara sa aibe niciun drept legal....eu platind la primarie atat casa cat si terenurile,ba din contra atat tatal meu cat a trait a platit impozitul pe casa inca din anul 1974,dupa cele intamplate si avand hotararea definitiva,i-am actionat in judecata pentru despagubirii,si am mers la politie sa ii roage sa imi elibereze terenul,politia nu a luat nicio masura,va aduc la cunostiinta ca procesul se afla pe rol,iar d-na judecatoare a acceptat ca proba o CHITANTA DE MANA in dosar fara martori,in care ele le promite celor doua surori dupa moarte lui,chitanta datata cu 3 luni inainte de deces ca dupa moarte lui ele sa munceasca tenul,de fapt o treime din el,il vinde lor pe suma de 10 mii de lei,mentionez ca ei nu au prezentat chitanta asta niciodata pana acum....de asemenea am cerut sa trimita la grafologie sa verifice daca calitatea hartiei este din 1992,iar d-na judecator a cerut altceva,eu sustinand ca ei au copiat semnatura dupa cererea de retrocedare ,ajuta=ti de catre d-ul primar,care le-a pus la dispozitie cererea de retrocedare..
In acest caz va rog sa imi spune-ti ce valoare are aceasta chitanta fara martori,fara sa fie legalizata la notariat,fara sa fie legalizata la judecatorie tranzactia lor...si de asemenea una dintre surori a recunoscut ca ea a scris acea chitanta,dar tatal meu a semnat-o,dupa spusele ei...iar acea chitanta a fost facuta doar intr-un singur exemplar..cealalta sora nu o are si nici tatal meu...nu vi se pare normal sa fie facuta in trei exemplare..???
Va rog sa imi spune-ti ce credibilitate are aceasta chitanta in fata unui complet de judecata,si de ce crede-ti ca d-na judecatoare accepta aceasta chitanta....desi una dintre surori a afirmat ca i-ar fi dat banii d-nei judecatoare sa accepte aceasta chitanta...ce ma sfatuiti sa fac in continuare....multumesc mult pentru eventualele sfaturi pe care mi le ve-ti da...