avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate inocenta

Activitate inocenta

In cazul in care completam adeverinta asa cum a aparut in ultima varianta atunci veniturile nu sunt anterioare datei nasterii copilului.De ex coiplul s-a nascut pe 23.06.2009, am concediu medical pentru toata luna iunie , in adeverinta trec venitul pe toata lunai iunie nu? Apoi eu primesc de la primarie modelul vechi de adeverinta + o alta adeverinta in care tb sa specific 12 luni cu nr de zile lucratoare din luna + nr de zile lucratoare care intra in baza de calcul+ nr de zile lucratoare care nu intra in baza de calcul.De ojumate de zi stau langa cele 2 adeverinte si nu stiu cum sa le completez De ex la stagiu de cotizare avut in vedere la stabilirea indemnizatiei trec ultimele 12 luni de la data nasterii copilului respectiv 23.06.2009- 23.06.2008 sau trec 01.06.2008-01.06.2009 pt ca undeva in norme respectiv la art 19.1 alin 4 spune ca pt luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul realizat in luna anterioara celei in care s-a nascut copilul.daca veniturile se iau din luna anterioara nasterii copilului atunci nu la fel se stabileste si stagiul de cotizare?mi se pare ca adeverinta nu respecta cea ce se spune in norme( in adeverinta anexa 4 la instructiuni prima luna este luna nasterii copilului si nu luna anterioara cum se spune la alin 4 art19.1 din norme) sunt complet in ceata
Polita de asigurare pt pensie sau asigurare de santate tb incheiata de societate in numele angajatului pentru a putea fi deductibila? Daca angajatul are incheiata de el personal o astfel de asigurare este deductibila?
Răspuns la discuția zile sarbatoare
In cazul in care prima zi de rusalii a cazut duminica aceasta se plateste dublu? firma nu plateste dublu zilele de sambata si duminica pt ca se lucreaza in ture si are 2 zile libere in ale zile??????
Răspuns la discuția TVA leasing
Deci imi deduc sau nu tva-ul aferent valorii reziduale facturate lunar in cazul unui leasing inceput in 2008?????????????????
Daca la data emiterii OG 34/2009 contractul de leasing era in derulare se mai aplica prevederile ordonantei privitor la ded tva. Am aceesi situatie cu valoare reziduala facturata lunar, autoturismul nu se incadreaza in exceptiile prevazute in lege.
De cateva luni m-am ales pe cap cu o agentie de turism.Sincer mi se pare groaznica,nimic nu este clar, facturile vin prin fax, originalele ajung sau nu ajung, se fac plati fara a se primi chitante in timp util,respectiv in cadrul lunii in care s-a facut plata,As dori sa stiu daca este la fel si in alte agentii sau eu am un patron superficial.
Si as dori sa va mai cer parerea in legatura cu urmatoarea situatie(tb sa precizez ca sunt noua pe acest domeniu al agentiilor de turism): se incheie un contract cu o firma din Grecia care furnizeaze servicii de cazare, si pt inceput se emit doua facturi de avans.Acum as dori sa stiu pentru facturile pe care ag de turism din Romania le emite reprezentand Sejur Grecia vila x unde are achizitionate locuri de cazare, pt aceste facturi cum se calculeaza comisionul agentiei????
In contract sunt prevazute tarifele pe camera, dar ag mai face reduceri cum pot sa-mi calculez pe fiecare factura in parte comisionul.?Astept pana in momentul in care se v-a factura intreg contractul,si pana atunci inregistrez facturile in 473?Chiar nu stiu cum sa procedez.Daca cineva ar putea sa-mi dea o directie ar fi perfect.Astept parerile voastre , multumesc mult!!
Asa o sa procedez, multumesc de raspuns
am mers pe 4551 nu stiu cat este de corect, dar din moment ce are bani imprumatati la firma m-am gandit ca pot sa-i scad de acolo.Contabila de dinaninte mergea pe 6588 ca si chelt nedeductibila, o sa vad oricum la un control cat decorect este . Multumesc pt parerile voastre.
Buna seara. Citind intrebarea unei colege, as dori sa va intreb si eu cum ati inregistra platile facute de pe cardul firmei (card in euro) pentru cheltuieli personale ale patronului?Multumesc
Stie cineva daca, la o firma care nu este platitoare de tva si care are ca obiect de activitate Comert cu amanuntul al articolelor de imbracaminte in targuri si piete, cheltuiala privind combustibilul este deductibila. Ar fi absurd sa nu se poate deduce cheltuiala intrucat cu ce altceva sa se deplaseze firma in targuri daca nu cu masina care nu merge cu aer.