avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate nedormit_in_NYC

Activitate nedormit_in_NYC

Am deschis o succesiune în 2018 (!). Eu locuiesc în afara țării și, cu pandemia, mi-a fost greu să mai ajung în România. Doamna Notar a clasat dosarul, fără să mă anunțe și acum nu mai răspunde la nici un telefon.
În acel dosar sînt acte pe care numai domnia sa le are - au fost trimise prin fax la dânșii la firmă de către arhivari.

Ce înseamnă clasat? Cum îmi pot recupera actele?

Pentru ca nu vreau / nu pot sa trimit acte in original in Romania si pentru ca stau departe de o misiune diplomatica romaneasca, as vrea sa le legalizez si sa le apostilez. Am mai facut asa ceva in 2007. Acum notarul roman nu mai accepta asa ceva, imi spune ca nu este acceptabil in Romania.
Numai actele de nastere si casatorie legalizate la misiuni diplomatice sunt acceptate.

Are dreptate sau nu?
Ziua Buna,

am nevoie de un avocat specializat in succesiune, in Brasov, care sa ma reprezinte 100%.

Detalii pe email.

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Succesiune din afara tarii
Nici cu Reprezentarea succesorală nu pot face nimic? Sa ma promovez ?
Răspuns la discuția Succesiune din afara tarii
in viata mai este numai tatal meu, care a mostenit-o pe mama. Banuiesc ca nu conteaza.
Răspuns la discuția Succesiune din afara tarii
nicu12 a scris:

Bună seara,

Haideți să le luăm punctual.


4. Nici dumneavoastră nu veniți la succesiunea defunctei, pentru că sunteți rudă de gradul V și nu aveți vocație succesorală (condiția, pentru a putea moșteni, este să fiți rudă de până la gradul IV).
Dacă nu mai trăiește niciunul dintre înaintașii dumneavoastră în grad mai apropiat cu defuncta, și dacă defuncta chiar nu a mai avut alți urmași, așa cum spuneți, atunci succesiunea este vacantă.

5. Evidențele succesorale se țin la Camerele Notarilor Publici iar persoanele care justifică un interes legitim pot solicita informații cu privire la acestea.


Multumesc pentru raspuns. Solid.

Citind punctul 4, mi se pare ca acesta anuleaza punctul 2 (in cazul meu).
Deci eu nu am nici un drept asupra bunurilor ramase de la matusa mea? Atunci ce se intampla cu ele? Apartament plus cont bancar?



Cu stima
Răspuns la discuția Succesiune din afara tarii
Multumesc pentru raspuns.

Cum as putea afla daca s-a facut succesiune dupa unchiul meu? Vorbim de acum 30 de ani. Actele se inregistreaza undeva, sa ma pot duce sa ma interesez?
Buna ziua,

Premise:
locuiesc in Statele Unite.
Am avut in Romania o matusa care a decedat acum o saptamana.
Dansa era vaduva, nu a avut copii, frati sau surori.
Eu sunt nepot de verisoara (mama mea si dansa era verisoare primare, mamele lor fiind surori).
Se pare ca sunt singura ruda de sange in viata.
Ar mai fi ceva rude indepartate din partea sotului decedat.

Intrebari:
trebuie sa deschid succesiune sau sunt direct mostenitor?
Au rudele din partea sotului vreun drept?
Pot sa deschid succesiunea la un notar fara sa fiu prezent in Romania?

Multumiri anticipate.
Fratele meu a decedat lasand in urma sa sotia (cumnata mea) si 2 copii majori.
Mama mea este inca in viata, fiind proprietara unui apartament unde locuieste singura. Dupa decesul dansei, cumnata mea are vreun drept la mostenire sau numai copiii fratelui au dreptul?

In ultimii 5 ani fratele meu a facut niste imbunanatiri in apartament, platite din banii lui. Acesti bani se vor scadea din partea mea de mostenire, da?

Cumnata mea incearca sa demonstreze ca ea si fratele meu au intretinut-o pe mama mea, lucru neadevarat, noi contribuind in parti egale. Nu a fost facut nici un act de intretinere intre mama mea si fratele meu. Este vreo sansa ca banii pe care ea pretinde ca i-a cheltuit cu intretinerea mamei sa fie scazuti din partea mea de mostenire?