avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriela Mitroi

Activitate Gabriela Mitroi

Buna ziua.
Intrebarea mea este daca pot fi redirectionate catre Fondul de reparatii al unei asociatii de proprietari sume din categoriile de fonduri constituite la nivelul asociatiei, altele decat Fondul de rulment.
In cadrul asociatiei exista aceste categorii de fonduri, aprobate in AG.
Exista fond reparatii neprevazute, Fond taxe boxe, Fond chirie Fan Courier, etc
Se pot redirectiona sume din aceste categorii de venituri catre Fondul de reparatii? Daca da care este baza legala?
Multumesc
Nu sunt de acord. La ce va referiti cand spuneti legatura directa sau indirecta? Daca esti IT ist nu poti lucra in domeniul asta pt care esti pregatit? Nu cred

Cornel Vasile a scris:

Funcționarii publici pot exercita funcții în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuțiile exercitate ca funcționar public, potrivit fișei postului.

Referitor la produsele, marca inregistrata pe tritoriul UE,-EUIPO, m-am trezit ca dupa ce am achizitionat un produs de pe alibababa m-a contactat o doamna care pretinde ca produsul cu pricina este inregistrat de ea. Si mi-a scris cam asa: "Bună ziua . Vă rugăm să ne furnizați compania prin care vindeți produsul " ondulator fără căldură din mătase naturală ". Având în vedere că produsul nostru este înregistrat și patentat pe teritoriul României și EU, nici o altă companie nu poate comercializa legal, un produs care sa dețină aceleași caracteristici. Va rugăm sa ne oferiți datele companiei prin care il comercializați, pentru a vă trimite aceste aspecte menționate deasemenea, prin documente certe, prin avocații companiei noastre sa nu existe confuzii. Vă mulțumim, așteptăm informațiile complete, împreună cu o adresa a sediului social pentru a vă putea expedia notificarea."..Am gresit eu cu ceva? Si sunt nedumerit de faptul ca-mi cere informatii despre firma pe care o detin. De ce? Ma puteti ajuta, va rog, cu un sfat? Exista lege care sa nu-mi permita sa aduc produse deja matca inregistrata? Va multumesc.
EUIPO - produs marca inregistrata este sau n7 voie sa fie cometcializat de alta firma decat cea care a inregistrat produsul
puteti gasi pe site-ul ministerului de finante Lista cu salariile functionarilor publici. sau va orientati aici [ link extern ]
va faceti cont gratuit si studiati salariile pentru administratia publica locala, in speta primarii. majorarile salariale sunt pentru toti functionarii publici
vi se pare un artificiu ca am facut credit ipotecar pana la pensie???? va multumesc
Am fost reprezentata de sindicat. Multumesc
Inteleg ca daca hotararea nu a fost comunicata si poate ca nici nu se vrea a fi comunicata, e ca si cum procesul in instanta a fost degeaba. Exista un termen legal de obligativitate a comunicarii? Va multumesc mult.
Am castigat un proces cu institutia unde lucrez inca din luna aprilie 2022. Cativa dintre noi am fost reprezentati in instanta de Sindicatul unde suntem afiliati. Normal ar fi fost ca in termen de o luna sa devina definitiva si sa se puna in aplicare. Am solicitat sa ne dea hotararea ca sa mergem la un executor, insa nu stiu din ce motive ne duce cu vorba. Dosarul are numarul 7413/2/2020. Multumesc
Daca ceea ce am vizionat nu mi-a placut, in conditiile in care am semnat contractul de vizionare cu firma de imobiliare, am dreptul sa cer documentul pe care am semnat? Avand in vedere GDPR-ul. Nu vreau ca datele mele cu caracter personal sa ramana in baza lor de date. Apartamentul era horror si cerea si 4% comision. Multumesc