avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate membru

Activitate membru

Buna ziua. Recent am primit o instiintare ca intru in preaviz cf. art. 75, alin. 1 si cf. Contract individual de munca pe motiv ca nu mai are bani sa ma plateasca si ca nu sunt eficient. Bani nu are, cat despre eficienta, din lipsa de alte persoane in firma pot sa spun ca am muncit total altceva fata de ce am discutat la angajare. Am semnat-o. Dupa semnare au urmat o serie de discutii: sa plec mai repede de incheierea preavizului, sa imi consum zilele de concediu ramase in timpul preavizului, cum ca nu imi mai plateste nimic daca nu fac asa, cum ca ultimul decont de cheltuieli depus nu mi-l plateste, etc. Intentionez sa fac intreg preavizul si sa imi plateasca concediul in plus. Decontul nu stiu cum sa fac cu el, tot timpul am primit bani cu tzaraita si acum mai am de recuperat ceva dinainte + ultimul decont. Am observat recent ca discuta cu avocatul pe aveasta tema. Credeti ca pot sa raman fara bani? Ar trebui sa fac ceva inainte de a mi se termina perioada de preaviz? Sau dupa? Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, deoarece sunt prima data in aceasta ipostaza. In cate firme am lucrat nu am avut niciodata reprosuri, acuma mi-a trebuit sa lucrez cu firme de 2 persoane care in decurs de o jumate de an a angajat si dat afara 6 oameni, inainte de mine a mai rulat vreo 5; are sub 2 ani de functionare. Multumesc.
Multumesc pentru raspuns. In acea perioada aveam un CIM. Deci daca aveam in derulare un CIM, nu mai trebuia sa mi se retina acei 5,5% reprezentand contributia la casa de asigurari de sanatate? Nu e vorba de CAS, ci de CASS. Multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa ma informati daca sumele pe care mi le solicita ANAF ca fiind contributii CASS aferente unor conventii civile desfasurate si incheiate anterior anului 2012 (mai precis 2009-2010) sunt legale. Exista si pe atunci ceva obligatie de plata CASS in cuantum de 5.5% din sumele obtinute, anterior legislatiei aparute in iunie-iulie 2012? Sau modificarile din 2012 permit aplicarea retroactiva de taxe pentru conventiile civile finalizate anterior modificarii legislatiei ?

Mentionez ca la aceste conventii civile s-a platit de catre cei pentru care lucram doar cota de 16% CAS. Am discutat cu angajatorul pe tema asta si mi-a comunicat ca ei nu plateau acei 5.5% deoarece nu se cerea in 2010 plata CASS pe conventii civile.

Suntem in aceasta situatie atat eu cat si sotia, ba mai mult azi sotia a primit instiintare de poprire pe salariu pentru recuperarea sumei datorate, inclusiv penalitati. Si mai mult ca sigur azi-maine imi vine si mie randul.

Ma gandesc sa fac contestatie in instanta la poprire insa nu stiu daca nu cumva trebuie sa platim si in acest fel sa contest degeaba.

Va rog sa ma ajutati ajuta in aceasta situatie? Am tot intrebat insa nu am nici un raspuns cert de la nimeni.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Va rog sa ma informati daca sumele pe care mi le solicita ANAF ca fiind contributii CASS aferente unor conventii civile desfasurate si incheiate anterior anului 2012 sunt legale. Exista si pe atunci ceva obligatie de plata CASS in cunatum de 5.5% din sumele obtinute, anterior legislatiei aparute in iunie-iulie 2012, sau se aplica retroactiv legislatia din 2012 pentru conventiile civile finalizate anterior acestei date ?

Mentionez la aceste conventii civile s-a platiti de catre cei pentru care lucram doar cota de 16%. Am discutat cu angajatorul pe tema asta si mi-a comnicat ca ei nu plateau acei 5.5% deoarece nu se cerea plata CASS pe conventii civile.

In cazul in care sunt legale si trebuie sa la platesc, va rog sa ma informati daca aceste sume le pot recupera de la cei pentru care am lucrat pe baza conventiei civile.
Va multumesc !
Buna seara.
Va rog sa-mi dati o idee intr-o chestiune legata de rezilierea contractelor de comunicatii. Sa incepem cu inceputul:
In 2010 cand mi-am cumparat apartamentul, aveam nevoie de un abonament cablu TV si internet, asa ca am preluat de la un prieten un contract pe 2 ani semnat intre el si FURNIZORUL1 (titularul a ramas acelasi, urmand sa platesc/beneficiez eu de servicii). Transferul s-a efectuat relativ repede insa nu stiu din ce cauza internetul mergea jalnic la mine fata de cum mergea la cel de la care l-am preluat iar programele la TV mergeau sacadat (mi-au comunicat ca de vina e cablajul, ca reteaua e proasta, etc.). In fine, am ajuns aproape de perioada in care puteam sa il reziliez fara taxe (3-4 luni pana la implinirea a 2 ani), moment in care vanzatorii “door to door” ai FURNIZORULUI2, m-au convins (a se intelege m-au fraierit) sa semnez un contract de furnizare cu ei (internet+cablu) ca ei stiu/pot si au mai facut rezilieri de contracte de comunicatii prin metoda mutarii fictive a titularului la o adresa unde furnizorul nu avea retea. Toate bune, noile servicii merg bine, numai ca cei care mi-au promis “ajutorul” cica au fost "dati afara", nimeni nu a mai cerut mutatia la adresa fictiva, am reusit sa fac un pic de gargara cuiva de la ei, s-a cerut intr-un final mutatia, doar ca am intrebat la FURNIZORUL1 si mi-au zis ca se asteapta de la titular acte care sa dovedeasca mutatia (acte pe care nu pot sa le dea nici cei de la FURNIZORUL2, nici eu), dupa care se va rezilia contractul de servicii pentru ca la acea adresa nu se poate furniza internet (clauza contractuala). Treaba este ca acum eu platesc 2 abonamente; atat la FURNIZORUL1 cat si la FURNIZORUL2 am clauza de cateva sute de euro daca reziliez anticipat. Cel cu care m-am certat si mi-a cerut mutatia nu mai e de gasit, iar o promisiune scrisa de la ei nu am ca sa pot sa reclam asta cuiva, am doar povesti (as sti ce sa reclam insa nu stiu unde si cu ce dovezi). As rezilia oricare dintre contracte (fara sa platesc taxe de reziliere) numai sa nu mai platesc 2 abonamente. As aprecia mult daca mi-ati da macar o directie in care sa apuc.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
As dori sa ma luminati si pe mine in urmatoarea problema daca o pot numi asa. Anul trecut mi-am luat cu credit "Prima Casa" o locuinta. La momentul respectiv ofiterul de credit m-a intrebat daca vreau sa imi aleg eu un asigurator pentru locuinta, insa din lipsa de timp am optat pentru varianta pe care mi-au propus-o ei si anume aveau ei contract cu un asigurator si mi-au rezolvat asigurarea la un anumit pret/an ce a iesit din calculele lor. Recent am discutat cu un prieten care si-a asigurat locuinta (casa+curte) si cica si-a ales o polita mai scumpa ca sa ii acopere mai mult decat prevede asigurarea obligatorie si mi-a zis ca va avea de platit in jur de 20-30 euro/an (casa este achitata integral, nu are credit de platit), in timp ce eu platesc vreo 56 euro/an apartament+parcare+cota parte drum (astea figurau in contractul de vanzare cumparare).
As vrea sa stiu in primul rand daca eu pot sa schimb asiguratorul, in ce conditii, la cat timp de la semnarea contractului si cu ce clauze si daca am sansa sa cobor sub valoarea de 56 euro/an avand in vedere ca este credit si ipoteca de gr. 1 in favoarea bancii.

Va multumesc anticipat!
Buna.

Mi-am dat recent demisia de la fosta firma angajatoare, am finalizat procedura de predare si a tot ce aveam de la ei (masina, tel, laptop) cu acord de desfacere a contractului de munca mai repede decat cele 15 zile aferente preavizului. In ultima zi mi s-a promis verbal plata zilelor de concediu de odihna aferente anului 2009. La ultima virare de bani pe card am sesizat ca nu mi-a platit concediu, am sunat la ei si contabilitatea mi-a spus ca nu mai poate sa faca nimic acuma ca s-a inchis contractul de munca si pe ei nu i-a anuntat resursele umane ca trebuiau sa imi plateasca concediul (cei de la resurse umane imi promisesera ca mi se va plati). Am vb si cu cei de la resurse umane si acuma si ei sustin ca mi-au zis in ziua lichidarii sa ma duc sa anunt la conta ca am zile de concediu pe care nu le-am luat si ca vreau sa mi se plateasca.

As vrea sa stiu daca nu cumva firma trebuia sa stie ca mai are de reglat si treaba cu plata concediului cu mine fara sa trebuiasca sa ma duc eu cu sarumana sa solicit asta si as vrea sa mai stiu daca pot sa ii oblig sa mi le plateasca si pe ce cai.

Va multumesc anticipat !!
O zi excelenta!